Reklama

XI Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezjii Przemyskiej do św. Andrzeja Boboli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne Pielgrzymowanie Akcji Katolickiej archidiecezji przemyskiej przypadło 13 maja br., 89 lat od czasu ukazania się światła z Fatimy, które rozświetliło drogi współczesnego świata, oraz 50 lat od złożenia Ślubów Jasnogórskich, które kard. Stefan Wyszyński pisał w Komańczy, tak blisko miejsca urodzenia św. Andrzeja Boboli. Także inne współczesne historyczne wydarzenie, jakim była zbliżająca się pierwsza apostolska wizyta Ojca Świętego Benedykta XVI w Polsce, miała wpływ na przebieg pielgrzymki.
W świetle nakreślonych znaków i wydarzeń, tegoroczne pielgrzymowanie członków Akcji Katolickiej do Strachociny miało jeszcze jeden historyczny, ale jakże bardzo wymowny symbol. XI Pielgrzymka członków Akcji Katolickiej odbywała się bowiem po raz ostatni na wzgórze strachocińskiej „Bobolówki” do drewnianej kaplicy poświęconej kultowi św. Andrzeja Boboli. W maju 2007 r. w 350. rocznicę męczeńskiej śmierci naszego Patrona św. Andrzeja Boboli, jeśli Pan Bóg pozwoli, XII Pielgrzymka AK odbędzie się już do nowo wybudowanej murowanej kaplicy św. Andrzeja Boboli, w której znajdują się także symboliczne cegiełki członków Akcji Katolickiej naszej diecezji.
Tegoroczne XI spotkanie członków Akcji Katolickiej w sanktuarium w Strachocinie rozpoczęło się serdecznym powitaniem pielgrzymów przybyłych w liczbie ponad 3 tys. i ponad 150 kapłanów, przez kustosza tego miejsca, asystenta Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej ks. prał. Józefa Niżnika. W swoim powitaniu gospodarz sanktuarium położył bardzo mocny akcent na zbliżające się ważne rocznice związane z rozpoczęciem kultu św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Wspominając historyczny dzień 7 września 1983 r., kiedy to po raz pierwszy z woli bp. Ignacego Tokarczuka przybył na zastępstwo proboszcza w Strachocinie, podkreślił fakty opatrznościowego zgłębienia tajemnicy nawiedzania Strachociny przez Ducha z zaświatów. Bardzo szeroko uzasadnił inspiracje, które w świetle wiary powinniśmy oddawać poprzez cześć dla św. Andrzeja w miejscu Jego urodzenia w Strachocinie. Wydarzenia, o których wspomniał Asystent AK wprowadziły uczestników pielgrzymki w uroczysty nastrój, którego głównym mottem były przytoczone przez Księdza Asystenta słowa Pana Jezusa do swoich uczniów: „A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny”. Tę mądrość poprzez czyn można dostrzec chociażby w świadectwie, które pozostawił jeden z pielgrzymów w widocznym znaku drewnianej rzeźby, którą wykonał w postaci wizerunku św. Andrzeja Boboli jako wotum wdzięczności za wstawiennictwo. Rzeźba ta po raz pierwszy jako dar i wotum wdzięczności pielgrzymowała na „Bobolówkę”.
Po wspólnotowym odmówieniu w sanktuarium Litanii do św. Andrzeja Boboli, członkowie Akcji Katolickiej z rodzinami, sympatykami naszego stowarzyszenia oraz czciciele Świętego utworzyli ponadkilometrowy procesyjny orszak, na czele którego szedł krzyż, liczne poczty sztandarowe POAK, w tym sztandar Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w asyście jego członków, udając się na „Bobolówkę”. W czasie tego pielgrzymowania przedstawiciele Akcji Katolickiej z poszczególnych archiprezbiteratów: bieszczadzkiego, jarosławskiego, krośnieńskiego, łańcuckiego, przemyskiego i sanockiego nieśli w kolejności stacji tajemnic różańcowych relikwie św. Andrzeja Boboli. Z udziałem wymienionych przedstawicieli rozpoczęto modlitwę różańcową, która ofiarowana była za Ojczyznę i rozwiązanie jej trudnych spraw. W rozważaniach tajemnic bolesnych zgłębiano treści miłości, jaką odwdzięczył się Jezusowi św. Andrzej Bobola w czasie swojej męczeńskiej śmierci.
W czasie trwania procesji, w sanktuarium ks. Zbigniew Suchy wygłosił referat do kapłanów pt. Kapłan wobec współczesnych wyzwań, natomiast na wzgórzu „Bobolówki”ks. Wacław Partyka wygłosił referat do świeckich pt. Akcja Katolicka realizuje program duszpasterski Kościoła.
Następnie na miejscu urodzenia św. Andrzeja Boboli na tzw. „Bobolówce”, w kaplicy rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Szala, podczas której członkowie Akcji Katolickiej w darach ofiarnych złożyli ornat jako dar do nowej Kaplicy św. Andrzeja Boboli. W homilii bp Adam Szal poruszył bardzo istotne sprawy dotyczące czasu pielgrzymowania do Strachociny, jego celu oraz istoty powołania i charyzmatu Akcji Katolickiej. Kaznodzieja podkreślał, że tegoroczne pielgrzymowanie do św. Andrzeja Boboli dla człowieka wierzącego powinno być szczególnym i intensywnym okresem rozeznania znaków czasu w życiu osobistym i rodzinnym, w najbliższym środowisku oraz w szerzej rozumianym życiu społecznym, by w ten sposób wnikać na co dzień w Bożą pedagogikę. Bóg bowiem, przebogaty w miłosierdzie, dostosowuje metodę działania do każdej sytuacji, do osobowości konkretnego człowieka, aby w każdej chwili zainspirować go do osobistego nawrócenia. Staje się to początkiem prawdziwej odnowy społecznej, która zawsze przebiega przez serce człowieka.
Po uroczystej Mszy św. przedstawiciele 8 parafii naszej diecezji z rąk bp. A. Szala odebrali dekrety o powołaniu nowych Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej i dekrety na prezesów POAK.
Ks. Józef Niżnik wspólnie z bp. A. Szalem w asyście kapłanów zawierzył całą Akcję Katolicką Archidiecezji Przemyskiej naszemu Patronowi i Orędownikowi, który poprzez swoje przypomnienie o czczeniu Jego osoby w Strachocinie, w miejscu Jego urodzenia, wyprosił łaskę daru zjednoczenia się wiernych świeckich w Akcji Katolickiej, która na dzień dzisiejszy działa w 243 parafiach i formuje się w dalszym ciągu żywiąc nadzieję, że „kult św. Andrzeja Boboli w Strachocinie przyciągnie coraz większe rzesze wiernych do Akcji Katolickiej.
Znakiem wiary i kultu do św. Andrzeja było ucałowanie na zakończenie uroczystości Jego relikwii, do których pielgrzymi podchodzili z godnym podkreślenia szacunkiem, zaufaniem i wiarą w moc otrzymania potrzebnych łask dla siebie, rodzin i współproszących o takie orędownictwo u Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Klerycy łódzkich seminariów z kard. Rysiem celebrowali Drogę Światła

2024-05-06 07:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?