Reklama

Relikwie św. Jadwigi Królowej w Bieczu

Niedziela rzeszowska 26/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Źródła historyczne podają

Dziewiąta rocznica kanonizacji św. Jadwigi Królowej miała w Bieczu niepowtarzalny charakter. Upłynęła pod znakiem wspomnień pobytu św. Królowej w tym mieście. Źródła historyczne podają kilka takich wydarzeń. Po raz pierwszy św. Jadwiga przybyła na ziemię biecką, podążając z Węgier do Krakowa, by objąć polski tron. Było to latem 1384 r. Po zaślubinach z Władysławem Jagiełłą i po jego koronacji para królewska odbywała podróż po Wielkopolsce i Małopolsce; 8 czerwca 1386 r. gościła w Bieczu. Po raz trzeci Królowa Jadwiga przybyła do Biecza w 1388 r.
Potwierdzeniem tego wydarzenia jest dokument wydany 27 czerwca tegoż roku w Bieczu. W 1390 r. Jadwiga kolejny raz zaszczyciła miasto swoją obecnością, a pobyt króla i królowej w Bieczu udokumentowany został wydatkami na utrzymanie dworu, spisanymi przez podskarbiego dworu Hincze z Rogowa. Wizyta ta miała miejsce w październiku i listopadzie 1394 r. Po powrocie do Krakowa Jadwiga, w porozumieniu z rajcami bieckimi, wydała 26 lipca 1395r. w Krakowie dokument dotyczący fundacji szpitala i kościoła Świętego Ducha w Bieczu. Przyjmuje się, że w 1396 r. Królowa przebywała w Bieczu i wtedy osobiście wizytowała szpital i kościół.

Przybyła znów, już na stałe

8 czerwca 2006 r. św. Królowa Jadwiga przybyła znów do Biecza. Tym razem już na stałe. Cała wspólnota parafii Bożego Ciała przygotowywała się do tego wydarzenia przez tydzień, uczestnicząc w misjach parafialnych głoszonych przez ks. Eugeniusza Barana - proboszcza w Grębowie w diecezji sandomierskiej. W przeddzień uroczystości przyjęcia relikwii św. Jadwigi parafia pojednała się z Bogiem poprzez misyjną spowiedź i zawierzona została Najświętszemu Sercu Jezusowemu, gdyż do Bożego Serca prowadzi nas św. Władczyni, będąc wzorem ufności, przebaczenia i miłosierdzia.
Uroczystościom przewodniczył bp Kazimierz Górny, wielki czciciel Wawelskiej Pani. Mieszkańcy ziemi bieckiej oraz czciciele św. Jadwigi, którzy przybyli z różnych stron, zgotowali swej Królowej iście królewskie przyjęcie. O godz. 10.00 z kolegiaty wyruszyła na rynek miasta procesja z relikwiami św. Jadwigi, jej figurą i sztandarem. W procesji kroczył Ksiądz Biskup, kanonicy rzeszowskiej Kapituły Katedralnej, niosący relikwiarz, kanonicy Kapituły Bieckiej, kapłani koncelebrujący Mszę św., przedstawiciele świata nauki, Sodalicja św. Jadwigi w Bieczu, przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrzem Gminy Biecz Kazimierzem Grzesiakiem i starostą powiatu gorlickiego Mirosławem Wędrychowiczem, orkiestra, młodzież Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi w Bieczu w przygotowanych przez siebie w ramach szkolnych warsztatów średniowiecznych strojach, służba liturgiczna i rzesza wiernych. Po przybyciu na rynek, przed rozpoczęciem Eucharystii i okolicznościowych powitaniach, chór parafialny zaintonował Gaude Mater Polonia, a proboszcz bieckiej fary, ks. dr Władysław Kret powitał św. Jadwigę Królową. Bp Kazimierz Górny, modląc się przed relikwiami Wawelskiej Pani, polecił jej opiece ziemię biecką, diecezję rzeszowską, cały polski naród i sprawy Kościoła powszechnego. Następnie Burmistrz Gminy Biecz odczytał Akt Nadania Honorowego Patronatu św. Jadwigi nad miastem i gminą Biecz. W czasie Mszy św., po kazaniu, w którym bp Kazimierz Górny gorąco zachęcał wszystkich zebranych do naśladowania swojej Królowej i realizowania jej zawołania Fac quod vides (czyń, co widzisz), które miała usłyszeć od samego Zbawiciela, miało miejsce poświęcenie sztandaru św. Jadwigi, ufundowanego przez Sodalicję, a także figury św. Królowej. Eucharystia zakończyła się ucałowaniem relikwii i uroczystym powrotem całego orszaku do kolegiaty. W świątyni wierni przez całe popołudnie adorowali swoją Królową, wpisywali się do księgi pamiątkowej, zwiedzali farę i jej zabytki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oratorium i Szlak św. Jadwigi

Kolejnym punktem programu uroczystości było poświęcenie i otwarcie przez Księdza Biskupa Oratorium św. Królowej Jadwigi. Jest to położona na piętrze nad zakrystią, w najstarszej części kościoła, komnata z balkonem i oknem na prezbiterium, gdzie - według tradycji - św. Jadwiga miała przebywać, modlić się i słuchać Mszy św. W oratorium znalazły swoje miejsce najstarsze zabytki kolegiaty: krucyfiks pamiętający czasy św. Jadwigi, gotycka szafka z XV wieku, liczne rzeźby, figury świętych i księgi liturgiczne z XVI i XVII wieku.
Po poświęceniu oratorium bp Kazimierz Górny dokonał również otwarcia Szlaku św. Jadwigi. Jest to trasa turystyczna przygotowana pod kierunkiem Bogusławy Dudy - nauczycielki w Zespole Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi w Bieczu. Wyznaczają ją miejsca, które według źródeł historycznych i bieckich podań odwiedzała św. Jadwiga, goszcząc w tym mieście. Trasa rozpoczyna się w kolegiacie, następnie biegnie ulicami miasta przez rynek, do Szpitala św. Jadwigi i na brzeg rzeki Ropy. Dalsza część wiedzie najpiękniejszymi zakątkami ziemi bieckiej: brzegiem rzeki, Górą Zamkową, zwaną też Górą św. Jadwigi (tutaj niegdyś wznosił się warowny zamek - rozebrany w 1475 r., w którym zatrzymywała się para królewska), ścieżką do Strzeszyna i Grodzkiego Lasu, gdzie tryskają źródełka, wedle tradycji związane ze św. Jadwigą. Powrotna droga z lasu prowadzi do najstarszej z bieckich kapliczek, usytuowanej w średniowiecznym miejscu straceń przy ul. ks. Bochniewicza. Tą ulicą powraca się do Kolegiaty. Przejście całego szlaku zajmuje ok. 2,5 godziny.

Przywitana po królewsku

Po uroczystościach religijnych przybyli goście mogli posilić się na bieckim rynku regionalnymi potrawami, przygotowanymi przez miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich. Na wzniesionej scenie trwały występy Zespołu Pieśni i Tańca „Pogórze Bieckie”, działającego przy parafii Bożego Ciała, a także koncert muzycznej grupy młodzieżowej z Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi w Bieczu. Można było również zwiedzać Szpital św. Jadwigi, w którym ciągle jeszcze trwają prace remontowe, ratusz i kolegiatę.
Mieszkańcom Biecza, Strzeszyna i Korczyny, którzy z wielkim zaangażowaniem i życzliwością przygotowywali się duchowo (poprzez misje parafialne) i materialnie (przez organizację całej uroczystości) do przyjęcia św. Królowej oraz wszystkich przybyłych na jej powitanie gości, władzom samorządowym, dyrekcji i pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieczu, nauczycielom i uczniom szkół z terenu gminy, miejscowym firmom, należą się słowa wdzięczności i wielkiego uznania. Św. Jadwiga wraz ze swoim współczesnym dworem - swymi czcicielami z różnych stron, przybyłymi na uroczystości - była witana jak kiedyś, po królewsku. Tutaj, na bieckiej ziemi - jak powiedział ks. prof. Józef Mandziuk, biorący udział w uroczystościach - można było zobaczyć normalną Polskę i doświadczyć mocy ducha Narodu Polskiego.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...