Reklama

Głogów

Historia i przyszłość

3 czerwca w Domu Cichych Pracowników Krzyża „Uzdrowienie Chorych im. Jana Pawła II” odbyła się konferencja popularnonaukowa poświęcona głogowskiej kolegiacie pt. „Historia i przyszłość”. To już drugie takie przedsięwzięcie w Głogowie w całości poświęcone historii Kościoła katolickiego w tej części naszej diecezji, zorganizowane przez Klub Inteligencji Katolickiej i Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najogólniej rzecz biorąc, pomysł organizowania w Głogowie cyklicznych konferencji popularnonaukowych poświęconych historii Kościoła zrodził się przeszło dwa lata temu w środowisku miłośników dziejów tego miasta skupionych w KIK-u i TZG. Owocem tego wspólnego projektu było zeszłoroczne, pierwsze tego typu przedsięwzięcie, na którym - oprócz zaprezentowania idei tego cyklu - wygłoszono kilka niezwykle ciekawych referatów poświęconych różnorodnym zagadnieniom z ponadtysiącletniej historii Kościoła na tych ziemiach. Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem tak wśród licznie przybyłych uczestników, jak i lokalnych mediów. Podobnie było i w tym roku.
Tegoroczne przedsięwzięcie w całości zostało poświęcone najważniejszemu i najstarszemu zabytkowi sakralnemu miasta, tj. kolegiacie Najświętszej Maryi Panny, a projekt ten dofinansowała Gmina Miejska Głogów. Dodatkowo organizatorzy, przy trudnym do przecenienia wsparciu ks. Rafała Zendrana, administratora parafii kolegiackiej, i pomocy ks. Janusza Malskiego, dyrektora Domu „Uzdrowienie Chorych”, przygotowali specjalną wystawę w murach tej wspaniałej (i wciąż systematycznie odbudowywanej) świątyni. Wystawa okazała się nie mniejszym wydarzeniem, jak sama konferencja.
W sobotnie przedpołudnie zgromadzeni w sali wykładowej Domu Cichych Pracowników Krzyża mogli usłyszeć odczyty poświęcone m.in.: fundacji kolegiaty, badaniom archeologicznym, jej znaczeniu jako ośrodka intelektualnego, miejscu i roli kapituły kolegiackiej oraz planom odbudowy tego obiektu. Wśród prelegentów znaleźli się prof. Olgierd Czerner z Politechniki Wrocławskiej, Marek Robert Górniak z KUL-u, ks. dr Stanisław Jaworecki, ks. dr Aleksander Walkowiak, Zenon Hendel z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie oraz piszący te słowa. Konferencję prowadził prezes TZG Rafael Rokaszewicz.
Po wykładach uczestnicy konferencji mogli zwiedzić wystawę. Specjalna, przygotowana jednorazowo ekspozycja zawierała bardzo wiele cennych zabytków ruchomych związanych z historią i teraźniejszością kolegiaty. Wśród nich kilka pokazanych po raz pierwszy szerokiej publiczności. Tak więc zwiedzający zobaczyli np. późnorokokową monstrancję (wykonaną ok. 1760-1790 r.), klasycystyczny krzyż - relikwiarz, siedemnastowieczny mszał na uroczystość Bożego Ciała czy obraz Ostatnia Wieczerza (pędzla Kretschmera, ucznia szkoły Wilmana). Ponadto w obrębie kolegiaty umieszczono wiele fotografii ukazujących jej piękno z czasów przedwojennych, często eksponowanych - aby jeszcze bardziej pobudzić wyobraźnię - w połączeniu ze specjalnie przetransportowanymi fragmentami ocalałych elementów wyposażenia, architektonicznych detali czy rzeźb. Trzeba przyznać, że całość tej ekspozycji zrobiła duże wrażenie na zwiedzających. Oficjalnie konferencję zakończył poczęstunek, który stał się okazją dla wielu do dalszych dyskusji oraz indywidualnych rozmów z prelegentami.
Należy podkreślić, że tegoroczna konferencja nie tylko dokonała swoistego podsumowania dotychczas zgromadzonej wiedzy na temat tej jednej z najstarszych kolegiat w Polsce, ale ukazała też szeroką perspektywę co do dalszych badań. Dzięki wystąpieniu kustosza kolegiaty - prof. Olgierda Czernera (który w tym roku obchodzi już dwudziestolecie swojej pracy poświęcanej temu właśnie zabytkowi) głogowianie mogli dowiedzieć się, jakie prace będą wykonywane w najbliższym czasie i jakie są pomysły na zagospodarowanie świątyni na wyspie. Szczególnym owocem tej konferencji ma być cykl wydawnictw, zatytułowanych roboczo Zeszyty kolegiackie, który niewykluczone, że stanie się w przyszłości poważnym przyczynkiem do spisania, w formie dużego opracowania książkowego, historii Kościoła katolickiego na ziemi głogowskiej”. Oby...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?