Reklama

Beata Pieczykura

Czego nie można stracić? Pielgrzymka Bezdomnych na Jasną Górę

2019-11-09 18:38

Beata Pieczykura

Ich domem jest ulica. Stracili dach nad głową. Trafili na bruk. Żyją w noclegowniach, schroniskach, a także na działkach, strychach, w ogródkach, kanałach, piwnicach; tam, gdzie ciepło, i można się schronić. Jest jednak taki jeden dzień w roku, w którym ci, którzy nie mają domu, mają Matkę. Przybywają do Niej w drugą sobotę listopada do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę w ramach Pielgrzymki Bezdomnych na Jasną Górę, organizowanej przez Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W tym roku odbyła się ona po raz 14. pod hasłem: „Dobry jest Pan dla tych, którzy Mu ufają, dla duszy która Go szuka”.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka Bezdomnych na Jasną Górę

– Każdemu się zdarzy coś stracić. Wy w życiu bardzo dużo straciliście. To, że czasem jesteście bezdomni, że jesteście w takiej sytuacji jakiej jesteście, to czasem skutek wielu strat. Ale co z tym trzeba zrobić? Czy tylko myśleć o stratach? A może jest coś takiego, co nie straciliście? Czego nikt nikomu nie może odebrać? Jest coś takiego. To miłość Boga. To wierność Boga. Wszystko możesz stracić, ale najgorzej, jak stracisz wiarę. Najgorzej, jak stracisz Boga w sercu, to się nie podźwigniesz, to nie pozbierasz tych kamieni, żeby znowu z tego zbudować jakiś dom. Ale przyjeżdżamy tu, na Jasną Górę, żeby się pobierać, bo mimo iż tyle straciliśmy, to jednego na pewno nie, nie straciliśmy Boga, który jest blisko nas – powiedział do bezdomnych, zgromadzonych na Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Przypominał słowa papieża Franciszka z listu na 3. Światowy Dzień Ubogich: „Biedni przede wszystkim potrzebują Boga, Jego miłości, która staje się widzialna dzięki świętym osobom, które żyją obok nich i które, w prostocie ich życia, wyrażają i uwydatniają siłę miłości chrześcijańskiej”. Ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas poinformował, że pielgrzymka bezdomnych zainaugurowała 3. Światowy Dzień Ubogich, przypadający 17 listopada.

Bezdomnym (ok. 750) towarzyszyli księża dyrektorzy diecezjalnych Caritas, kapłani, pracownicy i wolontariusze Caritas, innych organizacji pozarządowych pomagających osobom bezdomnym, bracia zakonni, siostry zakonne. Bezdomni wysłuchali świadectwa życia i minirecitalu aktora Lecha Dyblika. Na zakończenie spotkali się na gorącym posiłku w Domu Pielgrzyma oraz otrzymali prowiant na drogę powrotną.

Reklama

Ilu jest bezdomnych?

Według ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych – Edycja 2019, przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego br., w Polsce żyje 30 330 osób bezdomnych, z czego 83,6% stanowią mężczyźni (25 369 osób), a 16,4% kobiety (4 961 osób). W porównaniu z rokiem 2017 r. liczba osób bezdomnych spadła o ponad 9%, gdyż w tegorocznej edycji badania zdiagnozowano o 3 078 osób mniej. Spadek zaobserwowano zarówno wśród kobiet (o ponad 0,5 tys. osób), jak i mężczyzn (o ponad 2,5 tys. osób).

Telefon, który ratuje życie

Pielgrzymka zwróciła uwagę również na to, że niskie temperatury stanowią śmiertelne zagrożenie dla bezdomnych. Kluczową kwestią jest przetrwanie zimy. Dlatego ważne jest, by w okresie jesienno-zimowym zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne, nietrzeźwe czy te, które zasłabły, alarmować centra pomocy, policję (numer alarmowy 997), a przypadku zagrożenia zdrowia czy życia dzwonić pod numer służb ratowniczych 112. W okresie od listopada do marca jest uruchamiana infolinia dla bezdomnych, czyli całodobowy bezpłatny numer z telefonów stacjonarnych dla osób potrzebujących zapewnienia schronienia – 987. Czasem od naszej wrażliwości zależy los drugiego człowieka. W tym kontekście ks. Krzysztof Sroka, zastępca dyrektora Caritas Polska, powiedział „Niedzieli”: – Jako chrześcijanie mamy pamiętać o ewangelicznym wezwaniu do miłości drugiego człowieka, a szczególnie o pochyleniu się nad tym, który pomocy potrzebuje. Często musimy zburzyć stereotyp, który wręcz nakazuje omijać bezdomnych, bo obawiamy się czegoś, co mogłoby nas spotkać z ich strony, a jako chrześcijanie przypominamy, że każdy człowiek niezależnie, w jakim sytuacji się znajduje, jest dzieckiem Bożym i nie możemy omijać nikogo. Dlatego, gdy widzimy osoby starsze, chore, samotne, bezdomne, których nawet nie znamy, a wydaje nam się, że potrzebują pomocy, warto poinformować o tym odpowiednie służby. W tym przypadku wystarczy tylko jeden telefon, aby uratować komuś zdrowie albo nawet życie.

Tagi:
Jasna Góra bezdomni

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Zaczyn miłości

Zaczyn miłości

Słuchanie do głębi...

Słuchanie do głębi...

"Dobry jest Pan dla ufnych..."

Przegląd prasy

Przegląd prasy

„Europa Christi” z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera

„Europa Christi” z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi"

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem