Reklama

Jubileusz o. prof. Mieczysława A. Krąpca

Bogu, Ojczyźnie, Uniwersytetowi

Niedziela lubelska 28/2006

W tym roku o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec obchodzi jubileusz 85-lecia urodzin. Z tej okazji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w holu Gmachu Głównego na I piętrze została przygotowana wystawa zatytułowana „Bogu, Ojczyźnie, Uniwersytetowi”, którą przygotowała Mirella Nawracała-Urban.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa była szczególnym podziękowaniem, złożonym wielkiemu uczonemu i rektorowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przestawiała dorobek naukowy i fotografie z okresu dzieciństwa, studiów oraz pracy na uniwersytecie. Opisy zostały opracowane na podstawie książki jubilata pt. Odrzucić świat absurdów. Uroczystego otwarcia wystawy 24 maja br. dokonał obecny rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk, dziękując o. Krąpcowi za wiele lat pracy dla Uniwersytetu. Rektor podkreślił, że o. Krąpiec poprzez przykład swojego życia uczył jak służyć Bogu i Ojczyźnie. Podziękował mu także za zainicjowanie prac nad przygotowaniem Powszechnej Encyklopedii Filozofii. Słowo do zgromadzonych skierował także Jubilat. Mówił o historii uniwersytetu, jego początkach i trudnej sytuacji w czasach komunizmu; podkreślił, że od początku istnienia uczelni bardzo ważne dla władz uniwersyteckich było wprowadzenie filozofii, która jest podstawą wszelkiej kultury. Jubilat przyjmował życzenia od zgromadzonych, a składali je współpracownicy z uniwersytetu, przyjaciele, studenci i wszyscy zachwyceni wielkością i autorytetem tak zasłużonego dla uczelni, nauki i Polski profesora. Wystawa była prezentowana do końca czerwca br.
Mieczysław Albert Krąpiec urodził się 25 maja 1921 r. w Berezowicy Małej na Podolu. W 1939 r. ukończył Gimnazjum im. W. Pola w Tarnopolu. W tym samym roku wstąpił do zakonu Dominikanów w Krakowie. Odbył tam studia filozoficzne i teologiczne, zwieńczone w 1946 r. doktoratem, którego promotorem był o. Jacek Woroniecki. Po przyjęciu święceń kapłańskich o. Krąpiec podjął w 1945 r. studia na Wydziale Teologicznym KUL, doktoryzował się w 1948 r. W 1957 r. przedłożył Radzie Wydziału Filozoficznego rozprawę habilitacyjną pt. Egzystencjalne podstawy transcendentalnej analogii bytu; na jej podstawie otrzymał stopień docenta. W 1962 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, zaś w 1968 r. tytuł profesora zwyczajnego. Jego dorobek naukowo-badawczy liczy 20 pozycji książkowych, z których wiele zostało przełożonych na język angielski oraz ok. 250 artykułów. Rozpatrywał w nich problemy poznania, miłości, wolności, zła, śmierci, kultury, religii, prawa, moralności, polityki. Zaznaczał swoją obecność we wszystkich niemal dziedzinach ludzkiej aktywności po to, by przywracać im ich antyczno-średniowieczny wymiar, zgodnie z którym celem ludzkiego poznania powinna być mądrość. W swoich licznych podróżach zagranicznych wymownie przedstawiał zarówno filozofię klasyczną, jak i rolę oraz potrzeby uniwersytetu. Jako rektor umacniał pozycję KUL w kraju i za granicą, zabiegając o jego rozbudowę i odbudowę struktur naukowo-dydaktycznych. Jest członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. W 1989 r. Papieski Instytut Studiów Mediewistycznych, będący częścią Uniwersytetu w Toronto, przyznał o. Krąpcowi tytuł doktora honoris causa. Rok później honorowym doktoratem wyróżnił go Katolicki Uniwersytet w Leuven w Belgii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wszystko zaczęło się przy chrzcielnicy

2024-05-18 12:51

Małgorzata Rokoszewska

18 maja 1920 roku w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła. 33 dni później, 20 czerwca przyszły Papież został ochrzczony. Rodzice – Emilia z Kaczorowskich i Karol senior Wojtyła nadali mu imiona Karol Józef. W tym roku przypada 104. rocznica jego urodzin i chrztu, który otworzył mu drzwi do Boga i Jego Kościoła.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów