Reklama

Niedziela Małopolska

Trio pianistki Man Li Szczepańskiej w hołdzie Papieżowi Polakowi i Chopinowi

O tym jak można uczcić koncertem dwóch wielkich Polaków, Fryderyka Chopina i św. Jana Pawła II przekonali się w andrychowskiej parafii pod wezwaniem sw. Macieja w listopadzie br. słuchacze inauguracyjnego koncertu z cyklu pt. ŚWIAT KOCHA CHOPINA, PAPIEŻA POLAKA I POLSKĘ pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Upamiętniono także 70 lecie Towarzystwa Przyjaźni Polsko Chińskiej, w którym działają zaproszeni artyści o korzeniach chińskich i 101 rocznicę Niepodległości naszej Ojczyzny. Wiele osób miało w pamięci poprzedni galowy, solowy występ polsko - chińskiej pianistki, absolwentki warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w 2009 r. w miejscowym Domu Kultury w cyklu koncertów papieskich organizowanych przez Zbigniewa Przybyłowicza.

Tym razem gościny udzielił znany z wielu inicjatyw religijno - patriotycznych i artystycznych, proboszcz ks. prałat Stanisław Czernik. Wirtuoz fortepianu Man Li Szczepańska, aktualnie pedagog w znanej szeroko Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. ks. Józefa Tischnera w Domosławicach występuje publicznie. Nierzadko są to koncerty w kościołach a nawet synagogach, wspólnie z córkami, 12 letnią Awaz Lila Melodią i 7 i pół letnia Mirandą Konstancją, uczennicami tej szkoły i już laureatkami licznych konkursów w swojej kategorii wiekowej.

Warto podkreślić jak ciekawy repertuar utworów za każdym razem wykonuje to niezwykle trio rodzinne i tak było w Andrychowie. Występ otwarła najmłodsza Miranda brawurowym wykonaniem utworu na skrzypce Paganiniego Polacca con variazione, a potem Melodia śpiewała i ze swojej wiolonczeli wydobyła dźwięki utworów Stanisława Moniuszki przy akompaniamencie mamy. Następnie już solo Man Li dała koncert fortepianowy muzyki europejskiej w tym polskiej, hiszpańskiej i następnie azjatyckiej, dwie kompozycje chińskie aby na tym bogatym tle, niczym na tronie, postawić lekkie kompozycje Fryderyka Chopina w tym Walc 64 op 1, wspaniałego Poloneza dedykowanego także księdzu proboszczowi, a dwa mazurki dedykując mojej Mamie Stanisławie Adamik.

Reklama

Zapowiadał z wielkim znawstwem kolejne i przyjmowane brawami partie koncertu Krzysztof Gawęda, muzyk i pedagog i dyrektor Ogniska Muzycznego METRUM w Andrychowie, właściciel pianina, na pięknie udekorowanej kwiatami i portretem .Jana Pawła II scenie pod portretem na scenie a na przeciwległej ścianie stałym wizerunkiem Św. Róży. Wspólnie ze wzruszoną publicznością zaśpiewano w finale pieśni „Wojenko Wojenko” i „Rozkwitają Pąki Białych Róż. Dla ścisłości dodajmy, że w parafii andrychowskiej były dwa koncerty z krótką przerwa między nimi, a na końcu drugiego nie zabrakło długich podziękowań, kwiatów osobiście od Proboszcza, parafialnej Akcji Katolickiej i naszej redakcji i darów dla artystek jak portret Św. Jana Pawła II namalowany przez Waldemara Bizonia oraz sponsorom takich jak Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan czy wspomniane METRUM i Parafia Sw. Macieja.

Trio rodzinne Szczepańskiej zapewne uświetni muzycznie niejedną uroczystość w Roku 2020, który Sejm RP ogłosił rokiem Papieża Polaka.

2019-11-14 08:08

Wybrane dla Ciebie

Komunia Święta i na rękę i do ust

Bożena Sztajner/Niedziela

Przy okazji pandemii rozgorzał na nowo spór dotyczący sposobu przyjmowania Komunii Świętej. Jakie formy jej przyjmowania są dozwolone w Kościele Katolickim? Czy któraś z nich jest godniejsza? I czy kapłan ma prawo odmówić wiernemu udzielenia Ciała Pańskiego ze względu na preferowany przez niego sposób komunikowania? Na te i inne pytanie odpowiadał ksiądz Paweł Cieślik.

Więcej ...

Jest Matką ufności i zawierzenia

2020-08-09 22:30

o. F. Salezy Nowak OFM / Biuro Prasowe Sanktuarium

Tygodniowy odpust ku czci Wniebowzięcia NMP rozpoczął się w Kalwarii Zebrzydowskiej w niedzielę 9 sierpnia br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Moc wiary...

Rok liturgiczny

Moc wiary...

O Komunii Świętej na rękę słów kilka [FELIETON]

Niedziela Wrocławska

O Komunii Świętej na rękę słów kilka [FELIETON]

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...