Reklama

Niedziela Małopolska

Trio pianistki Man Li Szczepańskiej w hołdzie Papieżowi Polakowi i Chopinowi

O tym jak można uczcić koncertem dwóch wielkich Polaków, Fryderyka Chopina i św. Jana Pawła II przekonali się w andrychowskiej parafii pod wezwaniem sw. Macieja w listopadzie br. słuchacze inauguracyjnego koncertu z cyklu pt. ŚWIAT KOCHA CHOPINA, PAPIEŻA POLAKA I POLSKĘ pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Upamiętniono także 70 lecie Towarzystwa Przyjaźni Polsko Chińskiej, w którym działają zaproszeni artyści o korzeniach chińskich i 101 rocznicę Niepodległości naszej Ojczyzny. Wiele osób miało w pamięci poprzedni galowy, solowy występ polsko - chińskiej pianistki, absolwentki warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w 2009 r. w miejscowym Domu Kultury w cyklu koncertów papieskich organizowanych przez Zbigniewa Przybyłowicza.

Tym razem gościny udzielił znany z wielu inicjatyw religijno - patriotycznych i artystycznych, proboszcz ks. prałat Stanisław Czernik. Wirtuoz fortepianu Man Li Szczepańska, aktualnie pedagog w znanej szeroko Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. ks. Józefa Tischnera w Domosławicach występuje publicznie. Nierzadko są to koncerty w kościołach a nawet synagogach, wspólnie z córkami, 12 letnią Awaz Lila Melodią i 7 i pół letnia Mirandą Konstancją, uczennicami tej szkoły i już laureatkami licznych konkursów w swojej kategorii wiekowej.

Reklama

Warto podkreślić jak ciekawy repertuar utworów za każdym razem wykonuje to niezwykle trio rodzinne i tak było w Andrychowie. Występ otwarła najmłodsza Miranda brawurowym wykonaniem utworu na skrzypce Paganiniego Polacca con variazione, a potem Melodia śpiewała i ze swojej wiolonczeli wydobyła dźwięki utworów Stanisława Moniuszki przy akompaniamencie mamy. Następnie już solo Man Li dała koncert fortepianowy muzyki europejskiej w tym polskiej, hiszpańskiej i następnie azjatyckiej, dwie kompozycje chińskie aby na tym bogatym tle, niczym na tronie, postawić lekkie kompozycje Fryderyka Chopina w tym Walc 64 op 1, wspaniałego Poloneza dedykowanego także księdzu proboszczowi, a dwa mazurki dedykując mojej Mamie Stanisławie Adamik.

Zapowiadał z wielkim znawstwem kolejne i przyjmowane brawami partie koncertu Krzysztof Gawęda, muzyk i pedagog i dyrektor Ogniska Muzycznego METRUM w Andrychowie, właściciel pianina, na pięknie udekorowanej kwiatami i portretem .Jana Pawła II scenie pod portretem na scenie a na przeciwległej ścianie stałym wizerunkiem Św. Róży. Wspólnie ze wzruszoną publicznością zaśpiewano w finale pieśni „Wojenko Wojenko” i „Rozkwitają Pąki Białych Róż. Dla ścisłości dodajmy, że w parafii andrychowskiej były dwa koncerty z krótką przerwa między nimi, a na końcu drugiego nie zabrakło długich podziękowań, kwiatów osobiście od Proboszcza, parafialnej Akcji Katolickiej i naszej redakcji i darów dla artystek jak portret Św. Jana Pawła II namalowany przez Waldemara Bizonia oraz sponsorom takich jak Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan czy wspomniane METRUM i Parafia Sw. Macieja.

Trio rodzinne Szczepańskiej zapewne uświetni muzycznie niejedną uroczystość w Roku 2020, który Sejm RP ogłosił rokiem Papieża Polaka.

2019-11-14 08:08

Wybrane dla Ciebie

Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz

2021-06-15 09:55

Materiał prasowy

Od Abba do Amen to zaproszenie do innego niż do tej pory zagłębienia się w modlitwę Ojcze nasz. Zachęta do spojrzenia na powszechnie znane przypowieści biblijne – m.in. o synu marnotrawnym, pannach mądrych i głupich albo talentach – w świeży, nieobarczony przyzwyczajeniami sposób. Autorzy nadają im oddające sedno tytuły i odnoszą do kolejnych siedmiu próśb Ojcze nasz. Zabieg ten pozwala odkryć na nowo powszechnie znane i ponadczasowe prawdy.

Więcej ...

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

2021-06-15 09:51

Graziako/Niedziela

Uroczyste obchody 100. rocznicy objawień fatimskich przeżywaliśmy w 2017 r. 15 czerwca 2021 r. mija 100 lat od mało znanego, tzw. siódmego objawienia Matki Bożej w Fatimie. O szczegółach opowiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. dr Krzysztof Czapla SAC - Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Więcej ...

Bangladesz: przy okazji gry wideo uczniowie muzułmańscy zabili kolegę chrześcijanina

2021-06-15 16:37

Adobe Stock.pl

Grupa 11 uczniów muzułmańskich ciężko pobiła swego kolegę – chrześcijanina Joya Haldara, uczęszczającego do kolegium katolickiego w mieście Savar w stołecznym dystrykcie Dhaki. W następstwie odniesionych ran po 22 dniach od pobicia chłopiec zmarł. Bezpośrednią przyczyną całego zajścia był spór po obejrzeniu komputerowej gry wideo PUBG, bardzo popularnej wśród miejscowej młodzieży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Wiara

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Niedziela w Warszawie

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Niedziela Łódzka

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Warszawa: szczegóły nt.  beatyfikacji matki Czackiej i...

Polska

Warszawa: szczegóły nt. beatyfikacji matki Czackiej i...

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w...

Kościół

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w...

Czy w najbliższy piątek obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w najbliższy piątek obowiązuje wstrzemięźliwość...

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża...

Kościół

Basia – dziewczyna z „rybią łuską”, która zaraża...

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Kościół

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

Kościół

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach