Reklama

Trio pianistki Man Li Szczepańskiej w hołdzie Papieżowi Polakowi i Chopinowi

2019-11-14 08:08

Wiesław Adamik

O tym jak można uczcić koncertem dwóch wielkich Polaków, Fryderyka Chopina i św. Jana Pawła II przekonali się w andrychowskiej parafii pod wezwaniem sw. Macieja w listopadzie br. słuchacze inauguracyjnego koncertu z cyklu pt. ŚWIAT KOCHA CHOPINA, PAPIEŻA POLAKA I POLSKĘ pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Upamiętniono także 70 lecie Towarzystwa Przyjaźni Polsko Chińskiej, w którym działają zaproszeni artyści o korzeniach chińskich i 101 rocznicę Niepodległości naszej Ojczyzny. Wiele osób miało w pamięci poprzedni galowy, solowy występ polsko - chińskiej pianistki, absolwentki warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w 2009 r. w miejscowym Domu Kultury w cyklu koncertów papieskich organizowanych przez Zbigniewa Przybyłowicza.

Tym razem gościny udzielił znany z wielu inicjatyw religijno - patriotycznych i artystycznych, proboszcz ks. prałat Stanisław Czernik. Wirtuoz fortepianu Man Li Szczepańska, aktualnie pedagog w znanej szeroko Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. ks. Józefa Tischnera w Domosławicach występuje publicznie. Nierzadko są to koncerty w kościołach a nawet synagogach, wspólnie z córkami, 12 letnią Awaz Lila Melodią i 7 i pół letnia Mirandą Konstancją, uczennicami tej szkoły i już laureatkami licznych konkursów w swojej kategorii wiekowej.

Warto podkreślić jak ciekawy repertuar utworów za każdym razem wykonuje to niezwykle trio rodzinne i tak było w Andrychowie. Występ otwarła najmłodsza Miranda brawurowym wykonaniem utworu na skrzypce Paganiniego Polacca con variazione, a potem Melodia śpiewała i ze swojej wiolonczeli wydobyła dźwięki utworów Stanisława Moniuszki przy akompaniamencie mamy. Następnie już solo Man Li dała koncert fortepianowy muzyki europejskiej w tym polskiej, hiszpańskiej i następnie azjatyckiej, dwie kompozycje chińskie aby na tym bogatym tle, niczym na tronie, postawić lekkie kompozycje Fryderyka Chopina w tym Walc 64 op 1, wspaniałego Poloneza dedykowanego także księdzu proboszczowi, a dwa mazurki dedykując mojej Mamie Stanisławie Adamik.

Reklama

Zapowiadał z wielkim znawstwem kolejne i przyjmowane brawami partie koncertu Krzysztof Gawęda, muzyk i pedagog i dyrektor Ogniska Muzycznego METRUM w Andrychowie, właściciel pianina, na pięknie udekorowanej kwiatami i portretem .Jana Pawła II scenie pod portretem na scenie a na przeciwległej ścianie stałym wizerunkiem Św. Róży. Wspólnie ze wzruszoną publicznością zaśpiewano w finale pieśni „Wojenko Wojenko” i „Rozkwitają Pąki Białych Róż. Dla ścisłości dodajmy, że w parafii andrychowskiej były dwa koncerty z krótką przerwa między nimi, a na końcu drugiego nie zabrakło długich podziękowań, kwiatów osobiście od Proboszcza, parafialnej Akcji Katolickiej i naszej redakcji i darów dla artystek jak portret Św. Jana Pawła II namalowany przez Waldemara Bizonia oraz sponsorom takich jak Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan czy wspomniane METRUM i Parafia Sw. Macieja.

Trio rodzinne Szczepańskiej zapewne uświetni muzycznie niejedną uroczystość w Roku 2020, który Sejm RP ogłosił rokiem Papieża Polaka.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Liturgia słowa

Adwent 2019 – Liturgia słowa

Pielgrzymka Romów na Jasną Górę

Pielgrzymka Romów na Jasną Górę

Adwent 2019 – Módlmy się

Adwent 2019 – Módlmy się

Okazja do przemiany

Okazja do przemiany

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 49/2019

Prezentacja nr 49/2019

Promocja ministrantów i święty Mikołaj w Wilkszynie

Promocja ministrantów i święty Mikołaj w Wilkszynie

„Hołd z kwiatów” na Jasnej Górze

„Hołd z kwiatów” na Jasnej Górze

Warsztaty bożonarodzeniowe

Warsztaty bożonarodzeniowe

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem