Reklama

Jubileusz obecności figury Matki Bożej w Otyniu

Jest tu już 350 lat

W grudniu ubiegłego roku kościół w Otyniu podniesiony został do rangi diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. 25 czerwca w tym miejscu uroczyście obchodzono jubileusz 350-lecia obecności Jej cudownej figury.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do niedzielnych uroczystości przygotowywano się wcześniej. Wszystko zaczęło się już 24 czerwca wieczornym Apelem maryjnym. Po nim wygłoszona została konferencja dla młodzieży, a następnie wierni ruszyli w procesji ulicami Otynia, odmawiając Różaniec. O północy kapłani pochodzący z parafii, a także niegdyś tu pracujący odprawili Mszę św. Parafianie uczestniczyć mogli w całonocnym czuwaniu modlitewnym przed Najświętszym Sakramentem.
Niedzielę rozpoczęto odsłonięciem figury i odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Kolejnym punktem programu była prezentacja utworów maryjnych pod hasłem: Zaśpiewajcie serca nasze… Po części artystycznej przyszedł czas na zapoznanie się z historią sanktuarium. Figura Matki Bożej Królowej Pokoju, zwanej też Matką Bożą Klenicką, początkowo stała w kościele właśnie w Klenicy. Stamtąd 350 lat temu wywieźli ją Jezuici w obawie przed najazdem Szwedów w 1656 r. Umieszczona została wtedy w Otyniu. Drugi trudny moment nastąpił po II wojnie światowej, kiedy ówczesny proboszcz - ks. Stefan Otto odmówił wskazania władzom PRL-u miejsca ukrycia cudownej figury. Swoją postawę przypłacił przedwczesną śmiercią w 1946 r. Mieszkańcy Otynia do dziś pamiętają o jego poświęceniu. 8 grudnia 2005 r. bp Adam Dyczkowski - powołując się na żywy kult Matki Bożej Klenickiej i stale rosnącą liczbę pielgrzymów - ustanowił w Otyniu sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju.
Po zapoznaniu się z zarysem historii sanktuarium nastąpił uroczysty przemarsz orkiestry z pielgrzymami na plac przykościelny. Tam była okazja do obejrzenia wystawy obrazków poświęconych Maryi i wysłuchania występu najmłodszych otynian, który dzieci przygotowały specjalnie dla swojej Królowej. Przedszkolaki w towarzystwie opiekunów śpiewały piosenki o Matce Bożej.
Centralnym punktem obchodów jubileuszu była koronacja cudownej figury Królowej Pokoju oraz uroczysta Eucharystia sprawowana przez bp. Adama Dyczkowskiego i bp. Pawła Sochę. O oprawę muzyczną zadbał chór i orkiestra dęta. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, powiatu i gminy, a także ok. 2 tys. wiernych - parafian i gości. Na uroczystości przybyła też z Niemiec 60-osobowa grupa byłych mieszkańców Otynia. Specjalnie dla nich słowa powitania, Ewangelia oraz modlitwa wiernych przetłumaczone zostały na język niemiecki.
- Chcemy tą jubileuszową Sumą uwielbić Boga za to, że w tej cudownej figurze ukrył swą moc, dawał i daje nam jej doświadczać. Od przeszło pięciu wieków narody zamieszkujące tutejszą ziemię doświadczały matczynej obecności - powiedział na początku Mszy św. proboszcz otyńskiej parafii ks. Grzegorz Sopniewski. Opowiadał on, że choć dzieje tej ziemi były trudne, niejednokrotnie naznaczone krwią i zbrojną walką, to jednak zwycięstwo przyszło przez Maryję. Uobecniona w cudownej figurze przyciągała do siebie tutejszych mieszkańców i wzywała ich do przemiany życia. - Kiedy widziała bezradność i niemoc człowieka, stawała przed nim, objawiając swą moc - mówił Ksiądz Grzegorz. - W otyński jubileusz włączamy modlitwę pokoleń, wiarę przodków i nadzieję ludzi obecnie zamieszkujących tę ziemię. Z tej ziemi, z tych serc i z tych spracowanych rąk wznosi się korona chwały dla Ciebie, Matko, i dla Twego Dziecięcia, Jezusa Chrystusa, naszego Pana - dodał Ksiądz Proboszcz.
Po słowach powitania nadszedł moment koronacji. Najstarsi mieszkańcy Otynia przekazali odnowioną koronę dzieciom, a te z kolei podały ją Księdzu Biskupowi. Bp Dyczkowski nałożył ją na skronie Matki Bożej. Dzieciątku, które Maryja trzyma w ramionach, dano nową koronę, pobłogosławioną w tym roku na Jasnej Górze przez Papieża Benedykta XVI.
Homilię wygłosił bp Socha. Mówił, że Maryja nazywana jest Królową Pokoju, ponieważ daje nam źródło pokoju - Jezusa. To właśnie jedność z Bogiem powodowała w Niej wewnętrzny ład. - Człowiek nie da rady oddalić pokus własnymi siłami. Pokój wewnętrzny zdobywamy przez stałą łączność z Bogiem - powiedział Biskup Paweł.
Uroczystości jubileuszowe mocno zapadły w serca parafian. Beata Lewczyk we Mszy św. uczestniczyła razem z córkami. - Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam tu przyjść. W Otyniu mieszkam dopiero od roku i jestem tym miejscem, tą parafią po prostu zachwycona. Sanktuarium jest takie piękne - opowiada p. Beata. I dodaje: - Dzisiaj pomyślałam, jak bardzo jestem wdzięczna Bogu za to, że właśnie tutaj się wybudowałam.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli