Reklama

Niedziela Wrocławska

Młodzi pieką bułki ubogim

Agata Pieszko

W Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety we Wrocławiu przez cały weekend trwa spotkanie dla młodzieży pt. "Młodzi Ubogim". Dziś uczestnicy piekli bułki św. Elżbiety, by później obdarować nimi chorych, bezdomnych i potrzebujących. O wyjątkowych rekolekcjach uczących empatii opowiada s. Maria Czepiel, Elżbietanka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatywa "Młodzi ubogim" ma już 20 lat. Rozpoczęła się jeszcze w czasach przed remontem Dworca Głównego, kiedy to jeszcze chroniło się na nim wielu bezdomnych.

-Wtedy jako młodzi piekliśmy bułeczki i szliśmy do ludzi potrzebujących, opuszczonych i porzuconych na margines życia z różnych powodów, bo i z własnych błędów, ale i z różnych splotów życiowych sytuacji. Na dworcu jedliśmy już upieczone bułeczki i piliśmy herbatę razem z bezdomnymi, a jesienią było to szczególnie ważne. Potem zawsze mieliśmy wspólną Eucharystię w kaplicy dworcowej-mówi s. Maria.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po remoncie dworca, ubodzy musieli go opuścić, ale Pan Bóg w tym samym czasie zadziałał tak, że u Elżbietanek została otwarta jadłodajnia dla osób potrzebujących. Wtedy przyszła myśl, żeby pieczenie bułeczek przenieść do domu sióstr na ul. św. Józefa 1/3, łącznie ze spotkaniami z bezdomnymi.

Dlaczego właśnie bułeczki?

-W listopadzie obchodzimy wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej i my, jako Siostry Elżbietanki, mamy swoją uroczystość, a bułeczki pieczemy dlatego, że św. Elżbieta jest utożsamiana z pewnym cudem-wyjaśnia Elżbietanka zaangażowana w akcję.

Kiedy pewnego razu księżna Elżbieta wynosiła z zamku bułki dla potrzebujących, została przyłapana przez męża. Książę zapytał wtedy żonę, co niesie pod tym skromnym płaszczem. Ona odsłoniła płaszcz, a w miejscu bułek ukazały się czerwone róże. Dla męża był to znak, że czyny jego żony są dziełem miłości i podobają się Panu Bogu.

-Elżbieta była prześladowana przez swoich dworzan, można powiedzieć, że była ona wyrzutem sumienia dla swojego otoczenia, ale jej światło życia trwa do dziś. 600 lat po św. Elżbiecie, błogosławiona Maria Luiza Merkert i trzy inne niewiasty założyły zgromadzenie, biorąc ją za patronkę i wychodząc do ludzi potrzebujących i odrzuconych-tłumaczy s. Maria.

Reklama

Ten weekend to nie tylko radosne pieczenie bułek, to przede wszystkim nauka empatii i zarażanie miłością św. Elżbiety. Młodzi podczas rekolekcji z o. Robertem Pyrką z misyjnego zgromadzenia Ojców Klaretynów, usłyszeli kilka ważnych słów o pomaganiu i o tym, co znaczy wejść w świat człowieka znajdującego się na marginesie życia. Uczestnicy wezmą także udział we wspólnej Eucharystii oraz agapie z ubogimi i bezdomnymi.

-Oprócz mąki, jajek i drożdży, trzeba do tych bułek dodać czegoś, co sprawia, że one wyrosną szybciej, czyli właśnie miłości-podsumowuje s. Maria Czepiel.

Młodzież czeka na ten wspólny weekend przez cały rok i na wspólne pieczenie zapisuje się z dużym wyprzedzeniem. Oby nigdy nie zabrakło im zapału do pomocy tym najbardziej potrzebującym!

Podziel się:

Oceń:

2019-11-16 16:30

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00
Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Zaproszenie na pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza