Reklama

Jakubowe Święto

Z dawien dawna w przeddzień uroczystości odpustowych górale w Szczyrku rozpalali ogniska na okolicznych groniach, by przypominały wszystkim o zbliżającym się parafialnym święcie. Tę tradycję podchwycił w 2000 r. ks. Andrzej Loranc, proboszcz tutejszej wspólnoty, i z okazji 200-lecia jej istnienia zorganizował Jakubowe Święto. Od tego czasu, z małym odstępstwem uczynionym w 2001 r., odbyły się już cztery takie parafialne festyny. Tegoroczny, który przypadł 22 lipca, był piąty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tym, że Jakubowe Święto jest czymś więcej niż tylko uroczystością parafialną, można było przekonać się, obserwując wiszący nad drogą dojazdową do Szczyrku baner reklamujący festyn. W bardzo niewielu miastach można zobaczyć, jak kościelnej inicjatywie nadaje się znamiona lokalnej atrakcji. W Szczyrku wydaje się być inaczej, tzn. normalniej. Może bierze się to stąd, że - jak zapewnia ks. Loranc - do współorganizowania wigilii odpustowej poczuwają się ludzie reprezentujący różne branże, zawody i środowiska. Widać to choćby po olbrzymiej ilości jedzenia, o którego dostarczenie dbają miejscowi restauratorzy wspomagani przez tutejsze gospodynie. Zestaw smakołyków, jaki pojawił się na festynie, był naprawdę imponujący. Można było zjeść góralską kwaśnicę, żeberka w miodzie, karczek, skrzydełka z kurczaka, jak i kiełbasę z grilla. W myśl założenia organizatorów na Jakubowym Święcie nie powinno bowiem zabraknąć niczego, co służy dobrej, rodzinnej zabawie. Bezalkoholowej oczywiście. Było więc coś dla miłośników kuchni, folkloru, ale i sportu. Aktywny wypoczynek promowano na festynie za pośrednictwem rajdu rowerowego. Trasa liczyła ok. 20 km i przebiegała przez Szczyrk, Buczkowice, Rybarzowice, Godziszkę i Meszną. Oprócz emocji sportowych były także występy artystów estrady i zespołów folklorystycznych. Na scenie zaprezentowały się grupy: „Ondraszek”, „Mały Ondraszek”, „Klimczok”, kapela „Po Ćmoku”, a także kabareciarze Bogdan Smoleń i Andrzej Rosiewicz. Dodatkową atrakcją były widowisko Kto się cieszy, ten nie grzeszy oraz referat Filozofia śmiechem podszyta, który zaprezentował ks. dr Leszek Łysień. O profesjonalną konferansjerkę zadbali Stanisław Jaskółka, aktor znany z Plebanii, oraz Urszula Stec, miejscowa parafianka. Element zabawowy, wzmocniony konkretnymi nagrodami, podkreślała loteria fantowa, na potrzeby której parafianie zgromadzili ok. 2. tys. przedmiotów. Jednak przede wszystkim do udziału w wykupieniu losów zachęcała możliwość wygrania wyjazdu do Medjugorie, na Słowację, DVD, miksera czy zestawu kuchennego. Przez cały czas trwania festynu jego wymiar ludyczny przeplatany był religijnym akcentem. Na estradzie pojawił się więc św. Jakub - rzeźbę patrona parafii specjalnie na tę okazję wykonał Michał Pawlik, młody miejscowy artysta; wypuszczono w niebo setki balonów z cytatami zaczerpniętymi z wypowiedzi ks. Józefa Tischnera, któremu dedykowano tegoroczną edycję Jakubowego Święta, a na koniec odśpiewano Abba, Pater. Oczywiście, w tym wszystkim nie zabrakło miejsca na rozpalenie tradycyjnego ogniska, bez którego żaden odpust w Szczyrku chyba nie mógłby się odbyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święte dzieci Kościoła. Św. Franciszek i św. Hiacynta Marto

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Nie licząc tzw. świętych młodzianków, z chwilą kiedy papież dokonał ich kanonizacji, dzieci z Fatimy stały się najmłodszymi świętymi Kościoła. Oboje zasnęły w Panu, nie będąc jeszcze nastolatkami. „Kościół pragnie jak gdyby postawić na świeczniku te dwie świece, które Bóg zapalił, aby oświecić ludzkość w godzinie mroku i niepokoju” – mówił Jan Paweł II 13 maja 2000 roku, dokonując ich beatyfikacji. Uzdrowioną osobą, dzięki której rodzeństwo oficjalnie uznane zostało za święte, był mały chłopiec – tylko trochę mniejszy od nich...

Więcej ...

Obchody 94. rocznicy pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w Płocku

2025-02-21 10:59

milosierdzieplock.pl

W sobotę, 22 lutego, miną 94 lata od objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej w Płocku. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku.

Więcej ...

Mamy istotny przełom w kampanii wyborczej!

2025-02-21 18:01
Karol Nawrocki

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Analiza sondaży wykonywanych w miesiącu lutym pozwala na sformułowanie tezy, iż osiągnęliśmy istotny przełom w kampanii wyborczej. Jak postaram się to pokazać, jesteśmy bliscy remisu w II turze, co oznacza, że Karol Nawrocki po trzech miesiącach dogonił Rafała Trzaskowskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Kościół

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Czy krzyż swojego życia jednoczę z krzyżem Jezusa?

Wiara

Czy krzyż swojego życia jednoczę z krzyżem Jezusa?

Jarosław Kaczyński przebywa w szpitalu

Wiadomości

Jarosław Kaczyński przebywa w szpitalu

Msza św. pogrzebowa ks. Grzegorza Dymka

Kościół

Msza św. pogrzebowa ks. Grzegorza Dymka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza