Reklama

Wydarzenia z diecezji

30-lecie koronacji Piety Oborskiej

16 lipca, w święto Matki Bożej z Góry Karmel bp Roman Marcinkowski przewodniczył uroczystościom 30-lecia koronacji cudownej figury Matki Bożej w Oborach, zwanej Oborską Pietą. Statuę w 1976 r. ukoronował koronami papieskimi kard. Stefan Wyszyński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając zebranych, przeor miejscowego klasztoru karmelitów i proboszcz parafii Obory o. Andrzej Malicki przypomniał słowa bp. Bogdana Sikorskiego, który podczas koronacji stwierdził, że „dzień ten zapisze się złotymi zgłoskami w dziejach diecezji płockiej”. - Myślę, że tak właśnie się dzieje - to, co było pragnieniem pokoleń ludu tej ziemi, dokonuje się na naszych oczach - mówił o. Malicki.
Pod koniec celebracji Ojciec Przeor wraz ze współbraćmi zakonnymi odnowił przysięgę, złożoną po raz pierwszy w dniu koronacji przez ówczesnego przełożonego wspólnoty o. Mateusza Wojnarowskiego. Karmelici, będący kustoszami oborskiego sanktuarium, zobowiązali się w niej do rozszerzania czci Matki Bożej zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim.
O. Andrzej Malicki wyraził także wdzięczność wobec wszystkich przybyłych na uroczystość. Szczególnie ciepło zwrócił się do tych, którzy uczestniczyli w uroczystościach koronacyjnych przed 30 laty: poprzedniego proboszcza o. Mateusza Wojnarowskiego oraz ówczesnego dziekana rypińskiego ks. prał. Czesława Chojeckiego. O. Malicki ofiarował też Biskupowi Romanowi kopię figury Matki Bożej Oborskiej.
Głos zabrał także o. Mateusz Wojnarowski, który przypomniał, że wielkim zwolennikiem koronacji był bp Bogdan Sikorski. „Pasterz pytał mnie wtedy: »czy ojciec obiecuje, że kult Maryi w Oborach będzie się rozwijał?«. Jakże było obiecać w tamtych czasach, kiedy dookoła trwały prześladowania. W końcu jednak obiecałem, lękając się, czy wywiążemy się z tej obietnicy. Ale w tej chwili, dzięki naszym ojcom i kapłanom z okolicy, ten kult się rozwija. Jego promotorem jest też Biskup Roman, któremu serdecznie za to dziękuję” - mówił o. Wojnarowski.
Cudowna figura Matki Bożej Bolesnej, zwana Pietą Oborską powstała na przełomie XIV i XV w. Pierwotnie należała do kościoła karmelitów w Bydgoszczy, zaś od 1605 r. znajduje się w sanktuarium w Oborach. Od początku jej obecność naznaczona jest bardzo licznymi cudownymi uzdrowieniami. Inicjatorem koronacji wizerunku koronami papieskimi był biskup płocki Bogdan Sikorski. Aktu tego w obecności ponad 20 tys. wiernych oraz wielu biskupów i księży dokonał kard. Stefan Wyszyński 18 lipca 1976 r.
Obecnie kult Maryi w sanktuarium w Oborach związany jest w sposób szczególny z tzw. Wieczernikami Królowej Pokoju, które odbywają się co sobotę. Uczestniczy w nich co tydzień nawet do 2 tys. wiernych.
W uroczystości 30-lecia koronacji razem z kilkutysięczną rzeszą wiernych udział wzięli także: wojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, posłowie - Anna Sobecka i Mirosław Krajewski - oraz starosta powiatu golubsko-dobrzyńskiego Henryka Zawadzka. Homilię wygłosił przewodniczący Liturgii bp Roman Marcinkowski (treść wystąpienia publikujemy obok).
Z rocznicą koronacji zbiegł się jeszcze jeden jubileusz. Obecny na uroczystości ks. prał. Czesław Chojecki następnego dnia świętował 90-lecie urodzin. Z tej okazji Biskup Roman w zakonnym refektarzu złożył Jubilatowi najlepsze życzenia. Dołącza się do nich także redakcja „Niedzieli Płockiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W środę rozpocznie się konklawe, trzecie w ciągu ponad 20 lat

2025-05-06 07:46
Kardynał William Goh Seng Chye

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kardynał William Goh Seng Chye

W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. W obecnym udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów.

Więcej ...

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17
Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Więcej ...

Bundestag wybrał w drugim podejściu Friedricha Merza na kanclerza

2025-05-06 16:49

PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Niemiecki parlament wybrał we wtorek w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów – poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia Kloeckner. Wymagana większość absolutna wynosi 316 głosów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Kościół

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...