Reklama

Z ich ofiary wzeszło życie

Niedziela podlaska 32/2006

W sobotnie popołudnie 15 lipca, w 63. rocznicę zbrodni hitlerowskiej dokonanej na 50 mieszkańcach Bielska Podlaskiego, znów ożyły bolesne wspomnienia. Na parafialnym cmentarzu, u stóp pomnika Ofiar Faszyzmu, odprawiona została Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. inf. Eugeniusza Borowskiego, tak bardzo związanego z tą rocznicą poprzez swojego stryja - bł. ks. Antoniego Beszta-Borowskiego, który wraz ze swoimi parafianami poległ na polanie Lasu Pilickiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Infułat w okolicznościowej homilii raz jeszcze przypomniał fakty z tego okrutnego mordu. I choć na pozór wydawałoby się, że kaznodzieja nie powie już nic nowego o tej zbrodni, wszak od wielu lat systematycznie uczestniczy w tych smutnych obchodach, to jednak i tym razem w jego słowach było coś poruszającego i zmuszającego słuchaczy do głębokiej refleksji.
„Kiedy przed rozpoczęciem tych uroczystości spojrzałem na listę pomordowanych, mój wzrok zatrzymał się na numerze 31., przy którym figuruje imię i nazwisko Basi Moryc, dziewczynki niespełna półtorarocznej, najmłodszej ofiary hitlerowskiej egzukucji - mówił kapłan. - I tak sobie pomyślałem, że gdyby żyła ta maleńka dziewczynka, byłaby już 64-letnią niewiastą. Może babcią? Niestety, nie dane jej było przeżyć, mimo iż jej matka, Maria Moryc, tak bardzo tuliła ją do piersi, zasłaniając przed wrogimi kulami. Zastygła w takiej pozycji w mogile. Po ekshumacji zwłok okazało się, że dziecko było żywcem zakopane, ponieważ nie miało nawet najmniejszych zadraśnięć.
Drzewa Lasu Pilickiego, bezpośredni świadkowie egzekucji, nie mogą opowiedzieć o tym ludzkim głosem. Można się jedynie wsłuchać w przejmujący szum gałęzi i dopowiedzieć sobie samemu, co działo się rankiem 15 lipca 1943 r. na tej leśnej polanie. Spośród tych, przed którymi właśnie tu Bóg otworzył bramy wieczności, widzimy siedemnaścioro dzieci. Kilkoro z nich, tak jak Basia Moryc, nie umiało jeszcze dobrze mówić. Nie rozumiało być może nic z tego, co się wokół nich wtedy działo. I może cisnąć się na usta pytanie: Gdzie był wtedy Bóg? Te słowa wypowiedział kilka tygodni temu w obozie zagłady w Oświęcimiu Papież Benedykt XVI. Cóż, Bóg nie był wtedy jako władca, lecz jako przybity do krzyża...”.
Obok bł. ks. Antoniego przed plutonem egzukucyjnym stało jeszcze dwóch kapłanów - ks. Ludwik Olszewski, prefekt bielski i rektor kościoła karmelickiego, oraz ks. Henryk Opiatowski, kapelan i wikariusz brański. Na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się już proces beatyfikacyjny ks. Olszewskiego. I dobrze się stało, że obecny proboszcz bielskiego Karmelu, ks. kan. Tadeusz Kryński, zatroszczył się o upamiętnienie życia i męczeństwa swojego wielkiego poprzednika. Wydał o nim książkę autorstwa ks. Eugeniusza Borowskiego pt. Sługa Boży ks. prefekt Ludwik Olszewski. Kapłan męczennik z Bielska Podlaskiego 1889-1943.
„Polska ma wielu świętych świadków. Polska ma wielu świętych męczenników. Piszmy o nich. Poznawajmy ich życiorysy. I zasiewajmy w glebę ojczyźnianą ziarna ich świętości” - napisał w słowie wstępnym do tej książki bp Antoni Dydycz, który często uczestniczył w bielskich uroczystościach 15 lipca i zawsze ze wzruszeniem wspominał poległych bielszczan jako niezłomnych świadków Chrystusa.
Wśród tych świadków warto również wymienić nauczycieli oraz wychowawców młodzieży: Czesława Bielińskiego, Antoniego Burzyńskiego z żoną Haliną, Tadeusza Jarońskiego z żoną Marią, Piotra Szmidta. Swoim wychowankom przekazywali oni prawdę o Bogu i wiedzę o świecie. Mówili zawsze, że wierność chrześcijańskim zasadom musi mieć swoją kontynuację w wierności ludziom; że w godzinie próby człowiek nie powinien zdradzić samego siebie, swojej dotychczasowej drogi i tego, co o nim stanowi. Ten testament pozostawili następcom, aby umacniali swoją godność, kulturową tożsamość i duchową jedność.
Z ofiary bielskich męczenników - trawestując słowa wiersza ks. Mieczysława Rzepniewskiego - wzeszło nowe życie, abyśmy mogli w Bogu żyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Warszawa: Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44

2024-05-12 08:06

PAP/Leszek Szymański

Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44 w Warszawie - poinformował w niedzielę rano PAP mł. bryg Michał Konopka z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Dodał, że nikt nie odniósł obrażeń. Działania ratownicze prowadzi 50 zastępów, w tym Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

Więcej ...

Łódź: Majowy zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2024-05-12 17:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania