Reklama

25 lat rektoratu kościoła Świętej Trójcy w Rzeszowie

Bogu w Trójcy Jedynemu chwała

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W powszedni dzień drzwi kościoła Świętej Trójcy przy ul. Targowej ciągle są otwierane i zamykane przez przechodniów. Niektórzy już odruchowo wstępują tu, by pokłonić się Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Niewielu z nich wie, że w bieżącym roku mija 25 lat od chwili powołania rektoratu kościoła Świętej Trójcy.
Początki duszpasterstwa w tym miejscu sięgają drugiej połowy XV wieku. Za sprawą Rafała Pileckiego wzniesiono wówczas nad Wisłokiem kościół pw. Świętego Ducha, który miał być kaplicą dla podopiecznych zakładu ubogich. Obecny kościółek stojący przy ul. Targowej jest piątą postawioną tam budowlą sakralną. Zbudowany w latach 1787-92 nie służył już jako kaplica przyszpitalna, ponieważ teren wokół niego został zagospodarowany pod miejsce pochówku dla mieszkańców Rzeszowa. Do roku 1910 działalność duszpasterska w tej świątyni rozwijała się, zaś po zamknięciu Starego Cmentarza kościół Świętej Trójcy stał się kaplicą przedpogrzebową dla cmentarza na Pobitnem. Zamknięty dla celów kultu religijnego w 1971 r. budynek ulegał coraz większemu zniszczeniu. Dopiero przełom solidarnościowy skłonił ówczesne władze do ponownego przekazania świątyni Kościołowi. W 1981 r. z polecenia bp. Ignacego Tokarczuka utworzony został tu rektorat. Obecny wygląd małego kościółka oraz otwartość na wiernych jest efektem 25 lat pracy wielu ludzi, a szczególnie kapłana, który został powołany na stanowisko rektora kościoła Świętej Trójcy - ks. Feliksa Flejszara. Mocno podupadły stan techniczny budynku wymagał gruntownego remontu. 5 lipca 1992 r. odbyło się poświęcenie odrestaurowanej świątyni, która podobnie jak i działka cmentarna była już własnością rektoratu. Była to wówczas pięknie odnowiona budowla sakralna - wykonano nową elewację, wymieniono poszycie dachu, wyłożono nową, marmurową posadzkę, doprowadzono wodę, przede wszystkim zaś odremontowany został ołtarz. W późniejszym czasie wykonano także ogrzewanie kościółka. Obok prac remontowo-budowlanych rektorat Świętej Trójcy rozpoczął także prężną działalność duszpasterską. Codzienne Msze św. sprawowane od 5 lipca 1981 r., Pasterka, odpust Świętej Trójcy, majówki, nabożeństwa różańcowe - to wydarzenia, które na stałe zagościły w kalendarzu liturgicznym rektoratu. Od 1987 r., mimo że rektorat nie jest parafią, odbywa się tu także liturgia Triduum Paschalnego. Odkąd Rzeszów stał się sercem nowej diecezji, mały kościółek przy ul. Targowej, wpisany w otoczenie Starego Cmentarza, każdego roku gości przełożonych i kleryków WSD na nabożeństwie żałobnym w Dzień Zaduszny (2 listopada). Od lutego 2004 roku współużytkownikami kościoła stali się wierni obrządku greckokatolickiego, którzy modlą się tu w każdą niedzielę o 15.00. Przede wszystkim jest to miejsce codziennej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu dla wiernych z Rzeszowa i okolic.
Źródłem informacji o historii kaplicy przy tzw. Starym Cmentarzu jest publikacja autorstwa ks. Feliksa Flejszara, pt. 25-lecie Rektoratu kościoła pw. Św. Trójcy i duszpasterstwa w Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. 1981-2006.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Więcej ...

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele