Grecki parlament odrzucił poprawki do konstytucji, które wprowadzały rozdział prawosławnego Kościoła Grecji od państwa. Ma on w tym kraju status Kościoła państwowego. Prezydent i ministrowie są zaprzysięgani przez arcybiskupa ateńskiego i całej Grecji. Duchowni są tam opłacani z budżetu państwa.
Z inicjatywą rozdziału Kościoła od państwa wystąpił w 2018 r. ówczesny lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa. Jednak w głosowaniu parlamentarnym na początku br. nie uzyskała ona konstytucyjnej większości 180 głosów.
Po wyborach w lipcu władzę przejęła konserwatywna Nowa Demokracja, która podjęła propozycję poprzedników. Mimo to w kolejnym głosowaniu, które odbyło się pod koniec listopada, żadna z czterech poprawek nt. stosunków Kościół-państwo nie uzyskała wymaganych dwóch trzecich głosów.
O znaku pustej świątyni mówił w homilii podczas Mszy św. w bielskiej katedrze pasterz naszej diecezji, który 15 marca przewodniczył Eucharystii sprawowanej niemal w pustym kościele.
Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.
W panelu głównym „Ten człowiek wie więcej o człowieku niż Freud, Heidegger i Levinas”, jako pierwszy głos zabrał metropolita krakowski, abp prof. Marek Jędraszewski z wystąpieniem „Levinas i Kępiński.