Reklama

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Pielgrzymi doszli do celu...

Niedziela toruńska 35/2006

W niedzielny poranek 13 sierpnia br. w strugach padającego deszczu pielgrzymi diecezji toruńskiej dotarli na Jasną Górę. Tradycyjnie szli dwiema trasami. Po raz 28. wędrowała pielgrzymka z Torunia, która kultywuje tradycje Pomorskiej Pielgrzymki Pieszej oraz 26. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej. Najdłużej szli pielgrzymi z Działdowa, którzy rozpoczęli wędrówkę 1 sierpnia i mieli do pokonania 400 km. Dnia 2 sierpnia wyruszyli pątnicy z Chełmna, Chełmży, Grudziądza, Jabłonowa, Lubawy i Wąbrzeźna. W piątek 4 sierpnia o godz. 6.00 rano w toruńskiej katedrze pożegnał pielgrzymów ks. bp Andrzej Suski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tegorocznej pielgrzymce diecezjalnej uczestniczyło ok. 1600 osób, towarzyszyło jej 38 kapłanów i 27 kleryków. Nowością była spora liczba sióstr zakonnych, które idąc na pielgrzymkowym szlaku dzieliły się charyzmatem swojego zakonu. Nad zdrowiem pielgrzymów czuwało kilku lekarzy i kilkanaście pielęgniarek. Szczególnym pielgrzymem był biskup pomocniczy naszej diecezji ks. bp Józef Szamocki, który pielgrzymią drogę rozpoczął z grupami Ziemi Lubawskiej i jako biskup już po raz trzeci wędrował na Jasną Górę. Ksiądz Biskup każdego dnia kroczył od początku do końca z inną grupą, odprawiał Mszę św. i głosił homilię, wypowiadał konferencję i słowo na pożegnanie. W czasie drogi natomiast posługiwał tak jak wszyscy kapłani, rozmawiał z pielgrzymami, udzielał duchowych rad i służył sakramentem pokuty. Ta posługa Księdza Biskupa Józefa oraz Jego codzienna długa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem były niezwykłym umocnieniem dla pielgrzymów.
Tegoroczna pielgrzymka nie należała do łatwych. Padający prawie codziennie deszcz nie pozwalał w pełni realizować pełnego programu rekolekcji w drodze, ale pielgrzymi i tak wytrwale wędrowali do celu. Można więc powiedzieć, że w tym roku więcej było ducha ofiary i poświęcenia.
Każdy dzień to przede wszystkim czas modlitwy i zasłuchania w Słowo Boże. Centralnym punktem dnia była Eucharystia sprawowana często w warunkach polowych, śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego i Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W czasie tej modlitwy odczytywano prośby i podziękowania z jakimi kroczyli pielgrzymi, było ich bardzo wiele... Hasło tegorocznej pielgrzymki „Trwajcie mocni w wierze” było przypomnieniem hasła tegorocznej pielgrzymki Benedykta XVI do Polski. Pielgrzymka to bycie w drodze z Chrystusem, który „pisma nam wyjaśniał”. To wzmacnianie swojej wiary, by wieść życie oparte na mocnym fundamencie, jakim jest Chrystus. To oparcie swoich tęsknot, marzeń, ambicji i planów właśnie na Tym, który z wysokości krzyża rozpościera swoje ręce i mówi: „Moje życie oddaję za ciebie, bo cię kocham człowieku”. Budować na mocnym fundamencie, to słuchać słów Chrystusa i wypełniać je w życiu.
W czasie drogi pielgrzymi również przygotowywali się do jubileuszu 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu, w których Polacy wobec Maryi ślubowali wierność Bogu, Krzyżowi, Kościołowi i Ewangelii. Tak niewiele dzisiaj z tych Ślubów pozostało i dlatego tak jak przed laty również dzisiaj potrzeba moralnej odnowy Polaków. Pielgrzymi wsłuchując się w tematykę Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz konferencję na temat Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego bardzo licznie włączyli się w to dzieło.
Wielkim przeżyciem dla pielgrzymów była wizyta na pielgrzymim szlaku Pasterza naszej diecezji ks. bp. Andrzeja Suskiego, który w środę 9 sierpnia odwiedził pielgrzymów wraz dyrektorem ekonomicznym ks. prał. Stanisławem Majewskim. Ksiądz Biskup w każdej grupie przekazywał słowa pozdrowień od Minipielgrzymki oraz dziękował za modlitwy zanoszone przez pielgrzymów w intencji diecezji i wszystkich dzieł. Ksiądz Biskup żartował, że przynosi nam także słońce, na którym tak bardzo zależało pielgrzymom. Rzeczywiście podczas całego pobytu ks. bp. Andrzeja świeciło słońce.
Wiele wdzięczności w swoich modlitwach pielgrzymi wypowiadali pod adresem ludzi, którzy wspierali ich podczas pielgrzymiej drogi. Mimo iż pielgrzymka wędruje juz po raz 28. nie gaśnie życzliwość tych, którzy nas przyjmują. Często mieszkańcy odwiedzanych przez nas miejscowości dzielili się z nami wszystkim co posiadali. Na długo pozostanie w naszej pamięci życzliwość gospodarzy takich miejsc jak: Ostrowąs, Izbica Kujawska, Osięciny, Sieradz, Pstrokonie, Zapolice, czy Kiedrzyń.
Warto dodać, że w tym roku jedna z grup - toruńska grupa Biało-Czerwona „Ufność” nie skończyła wędrówki na Jasnej Górze, lecz wędrowała dalej do Łagiewnik do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Oficjalne zakończenie pielgrzymki nastąpiło 13 sierpnia w czasie Mszy św. o godz. 12.30, której w tym roku przewodniczył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Od wielu lat pielgrzymi z diecezji: szczecińskiej, koszalińsko - kołobrzeskiej, pelplińskiej, drohiczyńskiej, rzeszowskiej i toruńskiej gromadzą się na wspólnej Eucharystii dziękczynnej za dar kolejnej zakończonej pielgrzymki. Jest to okazja do wzajemnego poznania oraz refleksji, że Jasna Góra jest sercem naszego kraju, do którego zmierzają wszyscy wierzący Polacy.
Kolejna pielgrzymka przeszła do historii, ale zasiane ziarno Bożego Słowa czeka teraz na owocowanie w codziennym życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...