Chciałbym, abyśmy podziękowali za urodę ziemi, a w szczególności za wszystkie rzeki, które o tej urodzie ziemi stanowią. W dzisiejszym pierwszym czytaniu w pewnym sensie bohaterką jest rzeka Jordan. Nie muszę wam tłumaczyć, czym był i czym jest Jordan dla Izraela: tym czym Nil dla Egiptu, czym Wisła dla Polaków itd. Zauważmy, że jest jakaś dziwna geografia rzek: właściwie każdy naród ma swoją świętą rzekę, Hindusi Ganges itd.
Pielgrzymka się skończyła, a ja nie wiem, czyśmy się nauczyli przy tej okazji kontemplacji świata, choćby naszych drzew. Co za uroda tych lip, między którymi szliśmy… Bądź, Panie, uwielbiony, bądź pochwalony, za to piękno ziemi całej, w tym także naszej polskiej ziemi!
Oczywiste jest, że każda ziemia ma swoją urodę. Zachęcam więc do podróżowania, póki jesteście młodzi. Moja młodość przypadała na trudne czasy. Kiedy się starałem o wyjazd za granicę, zawsze ten sam paragraf mi przypominali: czwarty paragraf kodeksu, który brzmiał: „zagraża bezpieczeństwu państwa”. Mówiłem wtedy, że to słabe państwo, skoro się mnie boi, ale prawo było prawem i nie wyjeżdżałem. Było to poniekąd korzystne, ponieważ zacząłem bardzo dokładnie zwiedzać Polskę i to właśnie ze studentami. Tak się rozpoczęły obozy letnie; nie było wtedy Białego Dunajca, ale były Bieszczady, był Beskid Żywiecki, Niski itd. I wydawało mi się, że nawet nie zdążę dokładnie zobaczyć naszej urodziwej polskiej ziemi.
Czym było dla Izraelitów przejście przez Jordan, które było takie manifestacyjne i triumfalistyczne? To było wreszcie odbicie tego największego daru, dla którego wyszli z Egiptu po to, żeby mieć tę ziemię, którą Pan chciał im dać. Dlatego się cieszyli, dlatego podskakiwały ich serca z radości. Stąd też w liturgii odpowiedzią na Słowo Boże jest psalm 114, który według mnie jest psalmem tanecznym. Stąd wszystkim, którzy mają poczucie rytmu, radzę, aby pomyśleli nad aranżacją i skomponowali odpowiednie ruchy i melodie do tego tanecznego psalmu. Teraz jednak tym tanecznym 114 Psalmem się pomodlimy, dziękując Bogu zwłaszcza za urodę naszej ziemi. Ten psalm jest odpowiedzią na to, co się stało, na ten cud dojścia do Ziemi Obiecanej.
Bądź, Panie, uwielbiony, bądź pochwalony!
Oprac. Agnieszka Bugała
Pomóż w rozwoju naszego portalu