Reklama

W hołdzie Ludźmierskej Panience

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jan Paweł II szczególnie ukochał Podhale i górali. Zawsze myślami wracał do Tatr. Swoje życie zawierzył Matce Jezusa Bożej, obecnej w cudownej figurze Matki Bożej Ludźmierskiej, kórą odwiedzał z radością - powiedział na wstępie uroczystej odpustowej Mszy św. z racji święta Matki Bożej Ludźmierskiej (20 sierpnia br.) przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Munster w Indianie Jacek Palica. - To o czym niegdyś marzyliśmy, to powitanie naszego Papieża, tu w Munster, w amerykańskim Ludźmierzu. I dziś mogę powiedzieć, że nasze marzenia się spełniły. Mamy w Munster „naszego Papieża”, zapewnił wskazując w kierunku klasztornego ogrodu, gdzie kilkanaście minut później nastąpić miało uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika Jana Pawła II, wiernej kopii monumentu stojącego w polskim Róźańcowym Ogrodzie w Ludźmierzu.
Tak ważna uroczystość, jaką jest święto Matki Bożej Ludźmierskiej, połączona z odsłonięciem papieskiego pomnika nie mogła obejść się bez echa. Stąd przy polowym ołtarzu w grocie w klasztornym ogrodzie naliczyłem ponad 20 pocztów sztandarowych, reprezentujących góralskie koła zrzeszone w Związku Podhalan w Północnej Ameryce, 15 kapłanów oraz tysiące wiernych. Amerykański Ludźmierz, to ulubione miejsce do modlitwy chicagowskich górali, stąd zgromadziła się tam prawdziwie cała podhalańska rodzina.
- |więto Matki Bożej Ludźmierskiej, Gaździny Podhala, obchodzone jest bardzo uroczyście nie tylko w Polsce na Podhalu, ale także w USA, a zwłaszcza w Munster w amerykańskim Ludźmierzu, zapewniał mnie współorganizator odpustowych uroczystości: Józef Bafia. - Górale z Chicago także stoją blisko naszej Panienki, a dowodem tego może być właśnie dzisiejszy odpust, na który specjalnie przyjechali do nas goście z Polski.
W licznym gronie duchowieństwa znaleźli się m. in.: kustosz ludźmierskiego sanktuarium w Polsce ks. prałat Tadeusz Juchas, prowincjał Karmelitów Bosych w Polsce o. Albert Wach oraz nasz tutejszy biskup - Tomasz Paprocki. Nie mogło zabraknąć kapelana ZPPA o. Wacława Lecha oraz wielu towarzyszących ma kapłanów, kapelanów poszczególnych góralskich kół.
- Papież zawsze był szczególnie ciepło witany na Pohalu - wspomniał główny celebrans Mszy św. bp T. Paprocki. - Jan Paweł II czuł się wyjątkowo w towarzystwie górali. Można powiedzieć, że był on z nimi praktycznie zawsze poprzez duchową więź. Teraz dzięki temu pomnikowi Papież symbolicznie przekracza próg klasztoru Karmelitów Bosych w Munster.
- Zwróćmy uwagę, że nasz pomnik przedstawiający postać pochylonego w modlitwie Jana Pawła II jest jakże wymownym symbolem właśnie w ogrodzie zakonu karmelitów - zauważa dawny przeor karmelitańskiego klasztoru w Munster o. Robert Strojny. - Przecież karmel oznacza trwania w skupieniu i w modlitwie. Cóż może bardziej to odzwierciedlać, jak nie postać rozmodlonego Ojca Świętego.
Odłonięcie pomnika Jana Pawła II w Munster możliwe było m.in. dzięki staraniom księży w Polsce i w USA; dzięki zabiegom osób świeckich po obu stronach Oceanu, a wreszcie dzięki zabiegom i determinacji chicagowskich górali. Nie sposób tu wymieniać wszystkich ofiarodawców, dzięki którym doszło do realizacji wykonania samego monumentu oraz późniejszego jego transportu z Polski i wreszcie ustawienia w Munstr w Indianie. Wszystkim im należą się słowa podziękowania i wielkie „Bóg zapłać”.
Odpustowe uroczystości związane ze świętem Matki Bożej Ludźmierskiej organizowali lokalni górale, nic więc dziwnego, że zaraz po duchowych uniesieniach przyszła pora na posilenie się napojami i strawą. Stąd w ogrodzie klasztoru karmelitańskiego ustawiono kilkanaście namiotów, kuchnie polowe i rożna, przy których serwowane wszelakie jadło i popitek. Z pewnością nikt spragniony do domu nie pojechał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Tęskniąca, módl się za nami...

2024-05-14 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Jak pokazuje historia, kult Madonny Powsińskiej rodził się szybko, choć początkowo miał charakter tylko lokalny. Ale rósł wraz z rozbudową świątyni, a świadectwem cudów i łask, jakich za Jej pośred­nictwem doświadczali wierni, były wota gromadzone co najmniej od połowy XVII w.

Więcej ...

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Więcej ...

Mężczyzna szuka miejsca. Męskie forum w Częstochowie

2024-05-15 13:25

Karol Porwich/Niedziela

„Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” – to hasło męskiego forum w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia każdy uczestnik otrzyma wskazówki pomagające w odnalezieniu swojego miejsca. Możliwa będzie również wymiana osobistych doświadczeń związanych z poszukiwaniem własnego miejsca w ramach panelu dyskusyjnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie