Reklama

Trzeźwościowa Droga Krzyżowa nad brzegiem Kaczawy

Niedziela legnicka 36/2006

W sobotę 12 sierpnia w Legnicy nad rzeką Kaczawą po raz pierwszy została odprawiona Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości narodu. Uczestniczył w niej biskup legnicki Stefan Cichy oraz kapłani z Legnicy i Lubina. Rozważania prowadził diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Kazimierz Piwowarczyk. Inicjatorem nabożeństwa był Krzysztof z grupy Anonimowych Alkoholików. Uczestniczyli w nim jego koledzy oraz ich rodziny i przyjaciele.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siedem lat walki z nałogiem daje efekty. Pan Krzysztof, jak sam mówi o sobie, jest na drodze trzeźwienia. Wcześniej przez 25 lat problemy z alkoholem stanowiły jego codzienność. W tym czasie odszedł od Boga, zaczęły się problemy w rodzinie. Jednak dzięki wytrwałości i modlitwie żony, oraz dzięki łasce Bożej wszedł na drogę trzeźwienia. Ważnym momentem były odbyte rekolekcje oraz pierwsza po 25 latach spowiedź święta. Droga Krzyżowa zorganizowana w Legnicy to podziękowanie Bogu za łaskę trzeźwości oraz okazja do modlitwy za wszystkich, którzy usiłują zerwać z nałogiem alkoholizmu. - Życie w trzeźwości jest piękne i warto przestać pić - wyznaje Krzysztof. Siłę do tego daje modlitwa i drugi człowiek, bo przez człowieka działa również Bóg.
Wiesław również poznał gorzki smak upadku w nałóg alkoholizmu. Ten dramat pogłębiała również samotność, która była następstwem picia. „Samotność strasznie bolała. Jednak pojawiła się iskra nadziei wyproszonej przez wieloletnie modlitwy mamy i żony. W tej rozpaczy poprosiłem: «Boże, jeżeli istniejesz, to pomóż mi, bo nie chcę już pić, nie chcę żyć w ten sposób»” - wyznaje Wiesław. Już 12 lat żyje bez alkoholu, odbudowuje też swoje człowieczeństwo. Na drodze trzeźwienia najważniejsza jest pierwsza decyzja o odstawieniu kieliszka, bez tego nie da się nic zrobić. Ważna jest również obecność innych osób, które dodają odwagi, wspierają, podtrzymują na duchu, takie wsparcie Wiesław znalazł w grupie AA. Mówi, że wychodzenie z nałogu, to wielki trud, ale warto iść tą drogą. Na tej drodze wspiera go również wiara i sakramenty. Podczas Drogi Krzyżowej Wiesław modlił się o siłę do dalszego trwania w swoich postanowieniach, modlił się za swoją rodzinę i za kolegów, którym zabrakło odwagi i chęci do walki.
W Drodze Krzyżowej uczestniczyli również księża z Legnicy i Lubina. Ks. Tomasz przyjechał z członkami z Klubu Abstynenta „Arka”. Swoją obecnością i modlitwą wspierali wszystkich, którzy walczą z nałogiem. Obecność kapłana pośród ludzi walczących z alkoholem jest bardzo ważna. Ksiądz Tomasz udziela sakramentów, szczególnie sakramentu pokuty, towarzyszy swoim podopiecznym również przy innych okazjach i uroczystościach, dzięki czemu stanowią zgraną rodzinę. Sam też uczy się od nich otwartości i szczerości oraz konsekwencji w realizowaniu postanowień. Ksiądz Kazimierz, który jest diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości, wyznaje, że wiara w walce z nałogiem odgrywa istotną rolę: „Człowiekowi wierzącemu łatwiej jest odnajdywać motywację i ufność w Boże miłosierdzie i łaskę”. Biskup Stefan Cichy, rozpoczynając nabożeństwo, przypomniał, że sierpień jest miesiącem modlitw o trzeźwość narodu, w tym roku przeżywamy też 50-lecie złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Jednym z przyrzeczeń złożonych 50 lat temu była obietnica walki z największym chyba grzechem Polaków - z grzechem pijaństwa. Okazuje się, że ten problem pozostał nadal aktualny. „Dlatego trzeba się modlić o moc przezwyciężenia tego grzechu, trzeba się modlić, byśmy mogli iść drogą przykazań Bożych, byśmy zawsze wypełniali wolę Bożą” - zachęcił Biskup Legnicki.
Pierwsza trzeźwościowa Droga Krzyżowa w Legnicy z pewnością nie była ostatnią. Wszyscy dobrze wiemy, jak wiele problemów i ludzkich tragedii powoduje alkohol w życiu poszczególnych ludzi i całych rodzin, jak wielkie spustoszenie robi w społeczeństwie. Dlatego to spotkanie miało na celu uwrażliwienie wszystkich na problem alkoholizmu, oraz zachęcenie do trwania w trzeźwości i zachęcania do niej innych. Wierzymy, że z Bożą pomocą wielu ludzi dotkniętych chorobą alkoholową znajdzie siłę do jej pokonania i będzie mogło na nowo cieszyć się pełnią życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. kan. Henryk Pastuszka

2024-09-16 12:30

Karol Porwich/Niedziela

15 września 2024 odszedł do wieczności ks. kan. Henryk Pastuszka, który był proboszczem w Goraju, Borowie Wielkim, Słońsku i Śmieszkowie.

Więcej ...

Wambierzyce. Festiwal Młodzieży Diecezji Świdnickiej Light for Life odwołany z powodu powodzi

2024-09-16 12:55
Komunikat LFL 2024

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Komunikat LFL 2024

Z przykrością informujemy, że zaplanowany na sobotę 21 września br. Festiwal Młodzieży Diecezji Świdnickiej "Light for Life" nie odbędzie się w planowanej formie. Decyzję o odwołaniu wydarzenia ogłosił 16 września ks. kan. Paweł Kilimnik, główny organizator festiwalu.

Więcej ...

Nowy dom zakonny

2024-09-16 17:03

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz poświęcił nowy dom dla sióstr ze Zgromadzenia od Aniołów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Wiara

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Zniszczono figurę Matki Bożej

Kościół

Zniszczono figurę Matki Bożej

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...