Reklama

Toruńska Barbarka - miejsce kultu, pamięci i rekreacji

Niedziela toruńska 36/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niewielkiej odległości od granic miasta Torunia znajduje się Osada Leśna Barbarka. Pierwsze wzmianki o niej znajdujemy w 1299 r. Legenda głosi, że przy jednym ze źródełek leśnych objawiła się św. Barbara. Wzniesiono wówczas kaplicę ku Jej czci i kilkakrotnie w ciągu roku obchodzono tam odpusty. W 1475 r. udzielono tutaj aż 100 dni odpustu pielgrzymom nawiedzającym to miejsce w dniach: 4 grudnia, 15 sierpnia oraz na Zielone Świątki. W ciągu wieków odbywały się uroczyste procesje na Barbarkę z kościołów św. Jana i św. Wawrzyńca. Kolejna kaplica powstała w 1623 r. Przez długi czas Barbarka miała swojego proboszcza. W wieku XIX kaplica i inne zabudowania znajdowały się w bardzo złym stanie. Kaplica została więc rozebrana i w 1842 r. wybudowano nową, istniejącą do dnia dzisiejszego. Wtedy również położono kamień młyński na źródle, przy którym miała się objawić św. Barbara. Księgi inwentarzowe podają, że w tym czasie Barbarka posiadała dwie figury świętej Patronki: jedną kamienną, ze zniszczoną twarzą, drugą drewnianą. Kaplica na Barbarce kolejno znajdowała się pod administracją parafii: św. Jana, św. Wawrzyńca, Najświętszej Maryi Panny i od 1937 r. św. Antoniego na Wrzosach.
Lasy otaczające Barbarkę to także miejsce martyrologii Polaków w czasie II wojny światowej. W łapankach z przełomu października i listopada 1939 r., poprzedzających tragiczne wydarzenia, aresztowano ok. 1200 osób, głównie urzędników, nauczycieli, lekarzy, księży, adwokatów, także czynnych społecznie i zamożniejszych Polaków. Miejscem ich przetrzymania stał się stary Fort VII, który Niemcy przerobili na tymczasowe więzienie. Po przybyciu na miejsce więźniowie stawali przed komisją złożoną z gestapowców oraz miejscowych volksdeutschów. Skazanych na rozstrzelanie umieszczano w celi śmierci, a później w tzw. ciemnicy, gdzie nie otrzymywali już jedzenia i picia.
Do 26 października 1939 r. władzę nad aresztowanymi w Forcie VII sprawował Wermacht wraz z Selbstschutzem i policją. Od tego dnia pełną kontrolę przejął Selbstschutz pod wodzą toruńskiego stolarza Karla Straussa. Dwa dni później rozpoczęły się masowe rozstrzeliwania więźniów w pobliskim lesie na Barbarce.
W trakcie ekshumacji, przeprowadzonej na przełomie września i października 1945 r., odkryto siedem mogił. Groby w większości były jednak puste, gdyż pod koniec wojny Niemcy spalili ciała ofiar. Jednak w jednej mogile zwłoki pozostały. Znaleziono tam 87 ciał z przestrzelonymi piersiami i czaszkami. Dzisiaj w miejscu kaźni znajduje się pomnik ku czci ofiar Barbarki i corocznie w tym miejscu, w październiku odbywają się uroczystości religijno - patriotyczne.
Od wieków Barbarka to także miejsce, w którym swój wolny czas bardzo chętnie spędzają mieszkańcy Torunia. Już przed laty znajdowały się tutaj restauracje i miejsca spacerowe. Dzisiaj, dzięki licznym atrakcjom przygotowywanym przez Szkołę Leśną na Barbarce, która współpracuje z parafią św. Antoniego i licznymi organizacjami miejskimi miejsce to na nowo odżywa. W trakcie realizacji znajdują się inwestycje budowlane mające na celu przywrócenie dawnej świetności tego miejsca. Coraz więcej ludzi przybywa na Mszę św. sprawowaną w kaplicy w każdą niedzielę o godz. 13.00. Wielu zwolenników ma także nocna Pasterka w Wigilię Bożego Narodzenia. Trwają także starania, by powróciły do Torunia dwie zabytkowe figury św. Barbary z przełomu XV i XVI w. zdeponowane w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.
Dzięki podejmowanym wspólnym wysiłkom już niedługo powinna powrócić dawna świetność Barbarki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy stan klęski żywiołowej oznacza ograniczenie kultu religijnego?

2024-09-17 09:51

PAP/Krzysztof Cesarz

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. wprowadziło stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Z czym to się wiąże? Czy dokument pozwala na ograniczenie kultu religijnego, w tym sprawowania Mszy świętej?

Więcej ...

Wrocław: Ratusz informuje, że sytuacja w Marszowicach jest pod kontrolą

2024-09-19 06:23

PAP/Krzysztof Ćwik

To była trudna noc dla Marszowic, jednak dzięki współpracy służb i mieszkańców sytuacja jest pod kontrolą - poinformowało w czwartek nad ranem Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia. IMGW-PIB prognozuje, że w Trestnie stan wody na Odrze będzie wynosił maksymalnie ok. 630 cm.

Więcej ...

Świętują jubileusz!

2024-09-19 15:17

plakat organizatorów

W weekend 5-6 października MNK zaprasza do świętowania jubileuszu!

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Biologia i chemia znikną ze szkół? Wiele na to wskazuje

Wiadomości

Biologia i chemia znikną ze szkół? Wiele na to wskazuje

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...