Reklama

Jan Paweł II w Warszawie - wystawa pamiątek

Niedziela warszawska 36/2006

Posiadasz jakieś pamiątki związane z Janem Pawłem II i jego wizytami w Warszawie? Chcesz, aby zostały zaprezentowane na okolicznościowej wystawie? Przynieś je 2 i 3 września do Centrum Myśli Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdjęcia, wejściówki na Msze św. celebrowane przez Papieża, transparenty z wymalowanymi specjalnie na papieskie uroczystości hasłami, archiwalne wydania gazet z tamtych dni - tego typu pamiątki wielu z nas przechowuje w swoich prywatnych archiwach. Nie wyrzucaliśmy ich, bo wiadomo, że są bardzo cenne. Ich pochodzenie zadecydowało o niezwykłej wadze dla polskiej historii. Teraz warto je wydobyć z archiwów i pokazać innym. - Czasem są to przedmioty niekojarzące się na pierwszy rzut oka z Papieżem Polakiem, ale których właściciele mają w zanadrzu wyjątkowo ciekawą historię, związaną na przykład z pierwszą pielgrzymką papieską z 1979 r. - mówią organizatorzy wystawy z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Pamiątki z okresu pielgrzymek Ojca Świętego do stolicy, ale także wydarzeń z tygodnia po jego śmierci, będą zbierane 2 i 3 września w Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11. Między innymi z tych właśnie pamiątek zostanie stworzona wystawa, którą będzie można oglądać od 14 do 31 października w Hotelu Europejskim. Ten hotel nie został wybrany przypadkowo. Sąsiaduje z placem Piłsudskiego, tak bardzo związanym z Janem Pawłem II. W dodatku jego wnętrze idealnie pasuje organizatorom do wystroju wystawy. Długi, bardzo ciemny korytarz hotelowy symbolizować będzie czas PRL-u. Korytarz rozświetlą poszczególne sale wystawowe, z których każda poświęcona zostanie kolejnej pielgrzymce Jana Pawła II do Warszawy. W każdej z sal znajdą się materiały graficzne, pisemne i dźwiękowe. Dzięki archiwalnym nagraniom zwiedzający usłyszą wypowiedzi ludzi bezpośrednio związanych z wydarzeniami tamtych dni.
Centrum Myśli Jana Pawła II, organizator wystawy, jest samorządową instytucją kultury. Prowadzi działalność w czterech zakresach: stypendialnym (fundusz stypendialny dla uczniów i studentów kształcących się w Warszawie), naukowo - edukacyjnym (szkoły letnie, konferencje, seminaria, wydawnictwa), popularyzatorskim (konkursy, wystawy, projekty medialne i multimedialne), archiwalnym (pozyskiwanie i gromadzenie materiałów związanych z Janem Pawłem II).

Piotr Koszewski, rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II:
Organizując wystawę pamiątek papieskich, chcemy obudzić i utrwalić w warszawiakach, głównie młodych, pamięć i świadomość historyczną. Mamy nadzieję, że wystawa przyczyni się do krzewienia wiedzy na temat wydarzeń historycznych oraz pielgrzymek Jana Pawła II i jego wpływu na bieg historii. Chcemy, żeby Jan Paweł II był przewodnikiem po czasach PRL-u. Prosimy wszystkich o przyniesienie pamiątek, które kojarzą im się z pielgrzymkami Papieża Polaka do Warszawy. Będziemy wdzięczni, jeżeli ktoś nam te przedmioty podaruje. A ci, którzy z tymi pamiątkami nie będą chcieli się rozstawać na zawsze, mogą je nam tylko wypożyczyć.

(pch)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania