Reklama

Z życia archidiecezji

Jakie szkolnctwo katolickie?

Niedziela warszawska 36/2006

Szkoła katolicka nie tylko uczy, ale ma także obowiązek katolickiego wychowania. Poszczególne placówki mają jednak swoją własną specyfikę i tradycję, własne statuty, programy wychowawcze, regulaminy, własny klimat i duchowość. Zakładane są i prowadzone przez zgromadzenia zakonne, ale także przez różne stowarzyszenia świeckich, parafie, rektoraty, wyższe uczelnie, a nawet przez osoby fizyczne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza w szkolnictwie katolickim na terenie archidiecezji warszawskiej dokonał się prawdziwy przełom. Przed zmianami ustrojowymi lat 90. działało tylko kilka szkół katolickich. W szczególności były to warszawskie licea: sióstr zmartwychwstanek (od 1918 r.), sióstr nazaretanek (od 1919 r.), Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Augustyna (od 1949 r.). Poza Warszawą istniało liceum sióstr niepokalanek w Szymanowie (od 1908 r.) oraz niższe seminarium duchowne franciszkanów konwentualnych w Niepokalanowie (od 1929 r.). Zgromadzeniom zakonnym udało się utrzymać także kilka przedszkoli katolickich (urszulanki, niepokalanki, sługi Jezusa).
Od 1989 r., gdy tylko pojawiły się możliwości prawne, szkoły katolickie zaczęły się intensywnie rozwijać. Pomimo istniejących ograniczeń powstały liczne szkoły podstawowe i licealne. Rolę organów prowadzących przejęły nie tylko zgromadzenia zakonne, pojawiły się szkoły prowadzone przez stowarzyszenia (Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, Klub Inteligencji Katolickiej, Przymierze Rodzin, Rodzina Rodzin, Federacja Sodalicji Mariańskich). Szkoły zaczęły także prowadzić parafie i rektoraty. Liczne z tych placówek podjęły się wielkiego wysiłku inwestycyjnego, aby poprawić warunki nauczania i bazę lokalową. Powstały nowe budynki szkolne dla Zespołu Edukacyjnego im. ks. Piotra Skargi na Woli, Szkoły Podstawowej nr 6 Sióstr Niepokalanek na Ursynowie czy Szkoły Podstawowej nr 87 Zgromadzenia Sług Jezusa na Mokotowie. Godny podkreślenia jest rozwój szkół prowadzonych przez Przymierze Rodzin. Obecnie funkcjonują trzy zespoły szkół Przymierza Rodzin: na Ursynowie, Mokotowie i na Bielanach. Po początkowym okresie burzliwego rozwoju szkoły w ostatnich latach przeszły proces wewnętrznego porządkowania. Niektóre placówki zmieniły organy prowadzące, niektóre też zostały zamknięte. Znakiem czasu jest dzisiaj to, że szkoły katolickie zaczęły łączyć się w zespoły szkół, aby zapewnić uczącym się dzieciom pełniejszą ofertę obejmującą wszystkie etapy edukacyjne.
Archidiecezja warszawska prowadzi również własne szkoły. W 1997 r. Prymas Glemp powołał Archidiecezjalne Męskie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Romana Archutowskiego. Szkoła zajmuje część pomieszczeń dawnego seminarium duchownego. Dysponuje dobrymi warunkami lokalowymi, poszerzającą się nowoczesną bazą dydaktyczną, salą gimnastyczną, dużym terenem sportowym z boiskami do koszykówki, siatkówki, trawiastym do piłki nożnej i syntetyczną bieżnią sprinterską. Wokół szkoły jest także doskonały teren rekreacyjny. Szkoła umożliwia 49 różnych profili kształcenia. Z kolei w 1999 r. Ksiądz Prymas powołał Archidiecezjalne Gimnazjum Męskie im. ks. Jerzego Popiełuszki, mieszczące się w tym samym budynku. Program wychowawczy, oparty na chrześcijańskim systemie wartości i indywidualnej pracy z uczniem, kładzie akcent na pogłębianie wiary. Szkoła posiada bogatą bazę dydaktyczną i profesjonalne zaplecze sportowe, duży wybór kółek zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych. Dla uczniów z rodzin mniej zamożnych obie szkoły archidiecezjalne prowadzą fundusz stypendialny. Obie posiadają również internaty dla uczniów spoza Warszawy. Zewnętrzne sprawdziany pokazały, że obie szkoły osiągają doskonałe wyniki w kształceniu i należą do najlepszych placówek oświatowych na Bielanach.
Aby zaradzić potrzebom szkół katolickich w naszej archidiecezji, Prymas Glemp ustanowił w ramach Wydziału Nauki Katolickiej urząd kościelnego kuratora nad tymi szkołami. W sprawach szkolnictwa katolickiego wypowiedział się IV Synod Archidiecezji Warszawskiej (szczegółowe regulacje zostały zawarte w statutach 177-182). Od 1998 r. w jedną z wiosennych sobót odbywa się w stolicy Promocja Szkół Katolickich. Jest to prawdziwe święto tego środowiska. Szkoły katolickie z Warszawy i z najbliższych okolic prezentują swoje osiągnięcia i własną ofertę edukacyjną, a dzieci, młodzież i dorośli mają szansę zapoznania się, jak uczy i wychowuje konkretna szkoła, którą są zainteresowani. Od kilku lat promocje te odbywają się w dolnym kościele pw. Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Staraniem zespołu przygotowującego coroczne promocje szkół katolickich ukazał się w 2002 r. informator edukacji katolickiej Od przedszkolaka do studenta, zawierający dane i krótką charakterystykę wszystkich szkół katolickich mieszczących się w Warszawie i w okolicy.

Artykuł stanowi fragment Księgi Jubileuszowej Archidiecezji Warszawskiej 1981-2006. 25 lat posługi pasterskiej Księdza Kardynała Józefa Glempa, która wkrótce ukaże się w księgarniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chersoń: dyrektor Caritas ranny po ataku rosyjskiego drona

2025-01-07 21:05
Samochód ks. Makara po rosyjskim ataku

(Amministrazione della città di Kherson)

Samochód ks. Makara po rosyjskim ataku

Dyrektor Caritas w Chersoniu został ranny po ataku rosyjskiego drona. Ks. Ihor Makar był w drodze do jednej z obsługiwanych przez niego parafii. Towarzyszyli mu klerycy z seminarium Drohobyczu, którym na szczęście nic się nie stało. Greckokatolicki kapłan będzie musiał przejść operację usunięcia odłamka z nogi. „Życie tutaj jest naprawdę niebezpieczne, ale moim powołaniem jako księdza jest być blisko ludzi, którzy chcą tu zostać” – mówi ks. Makar.

Więcej ...

Chcą zakazać spowiedzi dla osób niepełnoletnich. Staniesz w obronie sakramentu?

2025-01-07 13:38

Karol Porwich/Niedziela

Moja najstarsza córka przygotowuje się właśnie do Pierwszej Komunii Świętej, dlatego temat, który poruszam w tej wiadomości jest dla mnie osobiście bardzo ważny i aktualny. Widzę ogromną wartość nie tylko w sakramencie Eucharystii ale także w Sakramencie Pokuty i Pojednania, dlatego nie wyobrażam sobie, że ktoś miałby pozbawić go moich dzieci aż do momentu, gdy osiągną pełnoletniość. Niestety coraz częściej można spotkać takie postulaty w debacie publicznej - pisze Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio.

Więcej ...

Ponad 20 tys. Polaków spodziewanych na Jubileuszu Młodych w Rzymie

2025-01-07 20:39
W Rzymie przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM Polska

W Rzymie przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”

Wciąż trwają zapisy na Jubileusz Młodych, który będzie stanowił jedno z głównych wydarzeń Roku Świętego w Rzymie. Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w nim udział ponad 20 tys. Polaków, dla których przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”. „Bardzo bym chciał, żeby polska młodzież licznie przyjechała i zobaczyła, jak wygląda młody Kościół na całym świecie” - podkreśla bp Grzegorz Suchodolski, który przebywał w Rzymie, przygotowując polską kwaterę tego jubileuszowego wydarzenia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Wiara

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Kościół

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Chcą zakazać spowiedzi dla osób niepełnoletnich....

Kościół

Chcą zakazać spowiedzi dla osób niepełnoletnich....

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?