Reklama

Prawie 700 młodych ludzi na XIII Spotkaniu Młodych w Krzeszowie

Niedziela legnicka 37/2006

Przez cztery dni, od 25 do 28 sierpnia br. młodzież diecezji legnickiej jak również z diecezji sąsiednich przebywała na kolejnym spotkaniu formacyjnym w Krzeszowie. W niedzielę gościł u nich biskup legnicki Stefan Cichy, a spotkanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa Stefana Regmunta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To już XIII takie spotkanie, które w bieżącym roku przebiegało pod hasłem „Dom zbudowany na skale”, a myślą przewodnią był tekst z Księgi Psalmów: „Twoje słowo jest lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce” (Ps 119,105).
W niedzielę, 27 sierpnia, gościł wśród młodzieży biskup legnicki Stefan Cichy. Podczas Mszy św. odprawianej w krzeszowskiej bazylice, w wygłoszonej homilii najpierw stwierdził, że niedawno, podczas procesji nocnej dróżkami kalwaryjskimi w Krzeszowie, sam doświadczył tego, co to znaczy, gdy zabraknie lampy dla naszych kroków i światła na naszej ścieżce, gdyż ilość świec i pochodni była podczas tej procesji niewystarczająca i właściwie nie było widać drogi. Dlatego błogosławieństwem okazała się osoba, która wybrała się na tę procesję z latarką. Nawiązując do tego wydarzenia, zachęcał młodych ludzi do podejmowania właściwych, dobrych wyborów w swoim życiu. „Przed każdym z nas codziennie stoją wybory. Dokonujemy wyborów między dobrem a złem. Tak często różne sprawy nas burzą. Tak wiele płynie też zachęt do dobra. Idźmy więc zawsze za dobrem, wybierajmy to, co jest duchem i życiem, a nie to co jest śmiercią. Dlatego też, aby dokonywać właściwych wyborów, trzeba nam bardziej poznawać treść Bożego słowa, zawartego w Piśmie Świętym”. W tych słowach nawiązał do symbolu obecnego Spotkania - otwartej księgi Biblii i płonącego kaganka. „Ale przeżywane i rozważane słowo należy również później wprowadzać w czyn!” - dodał Biskup Legnicki.
Tegoroczne Spotkanie odbywało się w trzech grupach tematycznych: w szkole modlitwy - gdzie uczestnicy pogłębiali swoją duchowość modlitewną; w szkole liturgii - gdzie uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę odnośnie do przeżywania i rozumienia liturgii; oraz w diakonii muzycznej skierowanej do osób, które swoim śpiewam chcą ubogacać liturgię i modlitwę. Towarzyszyły temu spotkania warsztatowe, prowadzone w zakresie instrumentów klawiszowych, perkusyjnych, gitary klasycznej, elektrycznej i basowej oraz wokalu. Zajęcia prowadzili m.in. Piotr Cudzich, Poldek Twardowski, Viola Brzezińska, Aga Musiał, Anna Szaja, Karolina Sypniewska, Sławek Laskowski, Dawid Sierpina.
Natomiast wśród osób zaproszonych przez organizatorów do wygłoszenia konferencji znaleźli się: benedyktyn o. Leon Knabit, ks. Stanisław Orzechowski, ks. Sławomir Stasiak, ks. Krzysztof Herbut, bracia ze wspólnoty Cenacolo, ks. Krzysztof Żmigrodzki, ks. Jarosław Święcicki, oraz ks. Artur Kotrys.
Dla wielu radością było też przeżycie Mszy św. odprawianej przez tegorocznych księży neoprezbiterów.
„W tym roku na stałe w Spotkaniu brało udział ponad 650 osób, które zarejestrowały się w naszej recepcji - powiedział nam ks. Jacek Saładucha, diecezjalny duszpasterz młodzieży - ale każdego dnia, na kilka godzin lub dłużej, przyjeżdżali też młodzi ludzie, którzy się nie rejestrowali, lecz brali wraz z nami udział w głównych punktach dnia. Cieszę się, że i w bieżącym roku młodzi ludzie nas nie zawiedli”.
Choć w samej bazylice i przy budynkach zespołu klasztornego trwają prace renowacyjne, nie przeszkadzało to uczestnikom spotkania w radosnym i owocnym przeżywaniu kolejnych punktów dnia.
Zapewne o tych doświadczeniach uczestników Spotkania, będziemy mogli się jeszcze dowiedzieć w następnych wydaniach naszego tygodnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nominacje kard. Grzegorza Rysia dla biskupów, duchownych i siostry zakonnej

2024-11-12 12:00

Antoni Zalewski

Więcej ...

Szef watykańskiej dyplomacji na KUL: „dyplomacja miłosierdzia” nadzieją dla świata

2024-11-12 16:51

Tomasz Koryszko KUL

W wykładzie wygłoszonym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Richard Gallagher mówił o charakterystyce watykańskiej dyplomacji, jej zaangażowaniu na rzecz obrony godności ludzkiego życia, promowaniu dialogu, jako najskuteczniejszej drogi do pokoju a także o wkładzie św. Jana Pawła II w tę misję dyplomatyczną.

Więcej ...

"Mazowsze" wystąpi w Rzymie pierwszy raz od 60 lat

2024-11-13 12:35
Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” – ambasador Polski w świecie

Archiwum „Mazowsza”

Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” – ambasador Polski w świecie

„Mazowsze” po ponad pół wieku od ostatniego występu w Rzymie chce ponownie podbić serca publiczności Wiecznego Miasta. 18 listopada zespół w pełnym 150-osobowym składzie, da koncert z okazji 80. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Kościół

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły...

Bp Długosz do Tuska: Demokracja jest po prostu demokracją...

Kościół

Bp Długosz do Tuska: Demokracja jest po prostu demokracją...

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone...

Wiara

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wiara

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna

Wiara

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna