Reklama

Temat tygodnia

90 lat Niższego Seminarium Duchownego w Płocku

Niedziela płocka 37/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wrześniu 2006 r. przypada 90. rocznica powstania Niższego Seminarium Duchownego w Płocku. Powstanie tej szkoły wiąże się ściśle z osobą bł. biskupa płockiego Antoniego Juliana Nowowiejskiego.
27 września 1916 r. bp A. J. Nowowiejski dokonał poświęcenia nowego gmachu i oddał go do użytku nowo powstałej placówki dydaktyczno-wychowawczej. Nowa szkoła przyjęła nazwę „Liceum św. Stanisława Kostki przy Seminarium Diecezjalnym w Płocku” (nazwa szkoły ulegała potem wielokrotnym zmianom). Początkowo program nauczania w Liceum odpowiadał typowi gimnazjum humanistycznego. Od roku 1923 Liceum św. Stanisława Kostki przekształcono całkowicie w gimnazjum typu klasycznego. Obecnie jest ono ponadgimnazjalną szkołą ogólnokształcącą, posiadającą uprawnienia szkół publicznych.
Szkoła od samego początku imponowała młodzieży. Cieszyła się bardzo dobrą opinią nie tylko w Płocku i diecezji płockiej, ale i w całym kraju. Zdobyła sobie uznanie zarówno u władz szkolnych, jak i u społeczeństwa. Kiedy więc w 1920 r. państwowe władze szkolne dokonały pierwszej klasyfikacji szkół według kategorii, to Liceum św. Stanisława Kostki zostało od razu zaliczone do najwyższej kategorii „A”.
Przez kilkanaście pierwszych lat funkcję dyrektorów szkoły pełnili rektorzy Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Pierwszym odrębnym dyrektorem został w 1930 r. ks. dr Bolesław Strzeszewski, który pełnił tę funkcję z wielkim zaangażowaniem aż do 1954 r.
Od chwili powstania do wybuchu II wojny światowej oraz od jej zakończenia do 1949 r. Niższe Seminarium Duchowne posiadało uprawnienia szkół państwowych. Po ich utraceniu absolwenci szkoły składali egzamin dojrzałości jako eksterniści. Szkoła pomimo zewnętrznych trudności rozwijała się nadal i spełniała swoje cele.
W 1951 r. dyrektor ks. Strzeszewski mówił: „Tak dawni uczniowie, jak i nowi z pewnością przybyli do tego zakładu wiedzeni nie tylko pragnieniem zdobywania wiedzy. Idzie jeszcze o coś ważniejszego. Wśród wzburzonego morza namiętności ludzkich i ideologicznych zmagań, wśród szerzącego się zepsucia uczelnia nasza jest tą zaciszną wyspą, na której serce szukające Boga i dążące do wszystkiego, co wzniosłe i święte, może nie tylko znaleźć wytchnienie, ale również w ciszy i spokoju pracować nad zrealizowaniem swych zamiarów i pragnień”. Niższe Seminarium Duchowne rzeczywiście zawsze było i jest ową „zaciszną wyspą”, gdzie można pogłębiać wiedzę i przede wszystkim wyrabiać samodzielne myślenie oraz pracować nad własnym rozwojem.
W 1981 r., po 32 latach pozbawienia uprawnień szkół państwowych, w NSD odbył się państwowy egzamin dojrzałości. Tak więc od 25 lat szkoła posiada ponownie uprawnienia szkół publicznych.
W latach 1916-2006 Niższe Seminarium Duchowne ukończyło 1282 absolwentów. Wśród nich jest wiele pokoleń kapłanów pracujących w diecezji płockiej, innych diecezjach polskich i na misjach. Szkołę tę ukończyło ponad 500 przyszłych duchownych, w tym ponad 400 księży pracujących w diecezji płockiej. Wśród nich są trzej biskupi: bp Piotr Dudziec, bp Jan Wosiński i bp Roman Marcinkowski. Aktualnie w diecezji płockiej pracuje 204 księży będących absolwentami Niższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Zarówno dla tych wychowanków, którzy po maturze wstępowali do Wyższego Seminarium Duchownego, jak i dla tych, którzy wybierali inne życiowe powołanie, szkoła nadawała właściwy kierunek dla ich dalszego życia.
16 września 2006 r. w obecnej siedzibie Niższego Seminarium Duchownego w Sikorzu k. Płocka odbędą się uroczystości upamiętniające 90. rocznicę powstania szkoły tak chlubnie wpisującej się w dzieje diecezji płockiej i całej Polski. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, z homilią bp. Romana Marcinkowskiego - absolwenta szkoły. Tego dnia odbędzie się także zjazd absolwentów szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...