Reklama

W jerzmanowickiej wspólnocie

Niedziela sosnowiecka 37/2006

Parafia św. Bartłomieja Ap. w Jerzmanowicach, wchodząca w skład dekanatu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej, leży na krańcach diecezji sosnowieckiej. Stamtąd już tylko 20 km do królewskiego Krakowa. Przy wjeździe do Jerzmanowic, na tzw. Gościńcu uwagę zwraca kaplica św. Jana Chrzciciela z 1696 r., zbudowana na pamiątkę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Nie jest to jednak jedyne sakralne miejsce na terenie tej parafii. W jej skład wchodzą 3 wioski - Jerzmanowice, z zabytkową świątynią parafialną, Łazy z kościołem filialnym Zesłania Ducha Świętego oraz Gotkowice, gdzie trwa budowa kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na plebanii natomiast znajduje się kaplica św. Józefa oraz świetlica Sługi Bożego Jana Pawła II. Jerzmanowicka wspólnota liczy 3 tys. wiernych i jest jedyną parafią w diecezji posiadającą tak pokaźną liczbę sakralnych miejsc.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W zabytkowej świątyni

Reklama

Chlubą parafii jest kościół św. Bartłomieja Ap. wzmiankowany już w dokumentach z wizyt biskupich z XV stulecia. W 1826 r. drewniany budynek świątyni rozebrano i przystąpiono do budowy nowej, murowanej świątyni.
Po II wojnie światowej kościół remontowany był kilkakrotnie. W latach 1956-57 polichromie sufitu wykonał prof. Jerzy Nowosielski z zespołem. W roku 1972 remontowane były ołtarze i niektóre obrazy. „Część prac przeprowadzona została w sposób niewłaściwy, co spowodowało dodatkowe zniszczenia i powiększyło zakres niezbędnych prac konserwatorskich” - mówi proboszcz parafii w Jerzmanowicach, ks. kan. Andrzej Ciesielski, który objął wspólnotę 22 sierpnia 1997 r. Niemal natychmiast przystąpił do poważnych i zarazem kosztownych inwestycji. „Warto nadmienić, że już za mojego poprzednika, ks. kan. Józefa Krzykawskiego, sporządzono program remontu konserwatorskiego zabytkowego kościoła autorstwa architektów Marii i Aleksandra Filipowiczów, przy współpracy z mgr Martą Żurowską i Henrykiem Schoenem” - zaznacza ks. Ciesielski. Powołana przez ks. Krzykawskiego Rada Parafialna przez kilka lat dokonała wielu dobrych i kosztownych prac. Dzięki zaangażowaniu i pracy parafian przeprowadzono generalny remont zakrystii i ankrowanie części prezbiterium, wymieniono też drewniane schody na żelbetonowe. Dokonano generalnego remontu stolarki w kościele, wymieniono drzwi i futryny. Dalej wykonano boazerię marmurową w kolorze posadzki, na wysokości 120 cm. Zaszklono i uzupełniono brakujące elementy okien. Wymieniono sieć instalacji elektrycznej oraz zamontowano nowe nagłośnienie w świątyni. W kościele położono też nową posadzkę marmurową, a pod nią zamontowano ogrzewanie elektryczne.
Ks. Ciesielski od roku 1999 prowadzi prace remontowe i inwestycyjne w parafii. W świątyni urządzono i wyposażono górną zakrystię dla ministrantów. Odrestaurowano mury wokół kościoła z pokryciem dachówką, oraz ogrodzenie i bramy na placu przykościelnym. Zakupiono elektronowe organy i zainstalowano rzutnik sterowany przez organistę. Na cmentarzu grzebalnym zostały wykonane dwie drogi i uporządkowano cmentarz. Firma mgr. Jana Kermela z Rybnika wykonała prace związane z renowacją witraży w kościele, nawiązując do zabytkowych okien według projektu mgr. Janusza Łęgowskiego z Katowic. Remontowi poddana została też zabytkowa kaplica św. Jana Chrzciciela. Parafianin i zarazem radny powiatu krakowskiego, Adam Piaśnik zadeklarował pomoc w tym względzie. Za zgodą Proboszcza przystąpiono do realizacji dzieła! Wystarano się o środki u Generalnego Konserwatora Zabytków oraz zabezpieczony został dach kaplicy poprzez położenie nowego gontu. Obiektem zainteresowano uczelnie, m.in. krakowskie - ASP, AGH i Akademię Rolniczą oraz WAT z Warszawy. Stworzono dokumentację historyczną i architektoniczną. Dr Wojciech Nawrot z WAT z Warszawy metodą iniekcji krystalicznej prowadził prace dotyczące odwilgocenia murów kaplicy, a następnie został wykonany remont instalacji elektrycznej. Wykonano konserwację 2 ołtarzy z zabytkowej kaplicy. Pracami remontowymi kierował mgr inż. Marian Ziębiński z Krakowa. Remont kaplicy nie został jeszcze zakończony z powodu braku funduszy.

Na ratunek polichromii

W stanie ruiny była też polichromia w tutejszym kościele, na pomoc należało też pospieszyć zabytkowym ołtarzom i obrazom, które naruszył mocno czas. „Pragnieniem parafian było powrócić do stylistyki i tematyki malowideł z 1911 r.” - informuje Ksiądz Proboszcz.
Z punktu widzenia konserwatorskiego należało rozważyć dwie alternatywy: zabezpieczenie polichromii i przesłonięcie pobiałą malowideł prof. Nowosielskiego, względnie dokonanie transferu i ekspozycja malowideł poza wnętrzem kościoła. Alternatywa druga wymagała znalezienia sponsora, który sfinansowałby koszt transferu i konserwacji. A. Piaśnik podjął się znalezienia sponsorów i załatwienia sprawy transferu malowideł. Transferu dzieł Nowosielskiego dokonał Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Kosakowskiego. Dzieła te są w ASP odpowiednio zabezpieczane i utrwalane w formie ruchomych (przenośnych) elementów, które powrócą do parafii i będą eksponowane w kaplicy św. Jana Chrzciciela. Na temat tych prac ukazało się wiele publikacji w prasie i telewizji oraz przeprowadzono też szereg konferencji prasowych i spotkań.
Projekt nowej polichromii wykonał mgr Janusz Łęgowski z Pracowni Konserwatorskiej „Antique Style” z Katowic. Przed przystąpieniem do prac wykonano konieczne remonty - monolityzację i iniekcję spękanego łuku nad prezbiterium kościoła przez mgr. inż. Jana Gumińskiego z Katowic, a także odgrzybienie murów świątyni pod kierunkiem prof. Wiesława Barabasza z Akademii Rolniczej w Krakowie. Zmianie uległo prezbiterium kościoła parafialnego. Wykonano ołtarz marmurowy, ambonkę, krzyż ołtarzowy oraz sedilia - według projektu artysty rzeźbiarza Jana Funka z Krakowa. Ołtarz konsekrował biskup ordynariusz Adam Śmigielski SDB. W narożnikach kościoła ponad gzymsem odnowione zostały postacie czterech Ewangelistów. Na suficie kościoła powstało malowidło ukazujące Matkę Bożą.
W kościele filialnym w Łazach wykonano nowy ołtarz marmurowy, ambonkę, nastawę ołtarzową z płaskorzeźbami przedstawiającymi scenę Zesłania Ducha Świętego oraz tabernakulum. Konsekracji tego ołtarza również dokonał Biskup Ordynariusz. Projektantem i wykonawcą był J. Funek.
Zmienił się także zewnętrzny wizerunek kościoła parafialnego. Położona została nowa elewacja zewnętrzna w wykonaniu firmy „Marbud” z Olkusza. Jej koszt to 210 tys. zł. Uporządkowany został cały plac kościelny, położono kostkę brukową wyznaczającą trasę procesyjną, wokół zrobiło się zielono poprzez zasadzenie ozdobnych krzewów i zieleńców. Nie sposób zapomnieć o wykonaniu kanalizacji deszczowej na placu przykościelnym oraz wykonaniu schodów granitowych przy wejściu głównym do kościoła i bocznych wejść, a także cokołach z piaskowca na frontonie kościoła i prezbiterium. W planach jest także budowa parkingu dla samochodów. „W tym względzie liczymy na pomoc Gminy, która ją zadeklarowała” - mówi ks. Ciesielski.

Kościół żywych kamieni

„Ludzie pobożni i gorliwi, pracowici, moich parafian można spotkać we wszystkich instytucjach, biurach i urzędach, zwłaszcza w Krakowie i Olkuszu. Na niedzielne Msze św. i nabożeństwa uczęszcza ponad 50% wiernych. Angażują się też w życie wspólnotowe” - informuje Proboszcz jerzmanowickiej parafii. Przy parafii istnieje Caritas, jest dużo kół różańcowych, także grupy męskie, oaza młodzieżowa, Dzieci Maryi, ministranci i lektorzy, Grono Przyjaciół KUL i PAT, a także Zespół Synodalny. Duża, okazała plebania służy nie tylko jako mieszkanie dla pracujących tutaj kapłanów, ale także jako zaplecze dla młodzieży. Jest tutaj miejsce na modlitwę i refleksję - służy temu zwłaszcza świetlica Jana Pawła II, ale także na odpoczynek i relaks, np. w kawiarence, gdzie można wypić herbatę i zjeść coś słodkiego. Nie brakuje atrakcji sportowych, a to za przyczyną bilardu i ping-ponga. Młodzież chętnie odwiedza dom, na którym widnieje napis „Totus Tuus”. Służy on także poszczególnym grupom i organizacjom parafialnym na spotkania formacyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Zadarko: przyjmowanie migrantów i uchodźców powinno być mądre i roztropne

2024-09-21 14:39

Karol Porwich/Niedziela

- Przyjmowanie migrantów i uchodźców powinno być mądre i roztropne. To mówią dokumenty Kościoła - podkreślił bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek omówił problem migracji w kontekście nauczania Kościoła podczas XXIV międzynarodowej konferencji z cyklu „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej - Nowy kształt Europy”.

Więcej ...

Święty celnik

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Więcej ...

Przedstawienie

2024-09-21 17:28
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

To już zaczyna zakrawać o farsę. Podziękowania składane na ręce wojewody, który na sztabie kryzysowym odczytuje je premierowi Donaldowi Tuskowi. Jedno wielkie łubudubu. Jak bardzo ten cały cyrk kontrastuje z tragedią powodzian i oceną działań rządu nie trzeba pisać, wystarczy posłuchać ludzi, którzy mierzą się z powodzią i jej skutkami. To już nie komedia, to tragikomedia, gdzie raz słyszymy pohukiwanie premiera, który obiecuje ściganie szabrowników, a innym razem podległa mu policja ściga młodego człowieka, który miał czelność w mediach społecznościowych przed nimi ostrzegać.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

„Pójdź za Mną”, które słyszy Mateusz, wyrywa go z...

Wiara

„Pójdź za Mną”, które słyszy Mateusz, wyrywa go z...

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Wiara

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Watykan: Papież apeluje do kardynałów o redukcję...

Franciszek

Watykan: Papież apeluje do kardynałów o redukcję...

Co oznacza ostatnia decyzja w sprawie Medjugorie?

Kościół

Co oznacza ostatnia decyzja w sprawie Medjugorie?

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...