W kategorii seniorów zgłoszono 48 szopek. Najlepszymi twórcami szopek dużych okazali się Zbigniew Zyman i Leszek Zarzycki. Nagrodzono również Zbigniewa Gillerta i Dariusz Czyża za szopki średniej wielkości. Twórcą najpiękniejszej szopki małej został Maciej Moszew, a miniaturowej – Zbigniew Madej.
Do konkursu zgłoszono 20 szopek rodzinnych, wśród których najlepszą okazała się praca wykonana przez Jerzego Dumańskiego, Magdalenę Dumańską-Kanię i Amelii Kanię.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wśród 52 szopek dziecięcych wyróżniono dzieło uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Krakowie i młodzież z Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie (w kategorii 12-14 lat). W kategorii prac dzieci młodszych (9-11 lat) zwyciężyła Amelia Wojtanowska. Spośród szopek wykonanych przez maluchy do lat 8, jury postanowiło wyróżnić uczniów Szkoły Podstawowej nr 51 w Krakowie. Najlepszą szopkę młodzieżową stworzyła Julia Janczura.
W ubiegłym roku szopkarstwo krakowskie trafiło na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. To pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę UNESCO.
Reklama
Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajduje się Święta Rodzina: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta.
Krakowskie szopki prezentują również sceny z postaciami historycznymi: królami, bohaterami narodowymi oraz legendarnymi postaciami np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem.
Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 r., kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia.