Reklama

Pochyleni nad Biblią

Niedziela częstochowska 51/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęliśmy niedawno nowy rok kościelny, który przeżywamy pod hasłem Poznać Chrystusa. Głównym źródłem poznania Chrystusa jest Biblia, dlatego rok 2001/2002 w archidiecezji częstochowskiej został ogłoszony przez abp. Stanisława Nowaka Rokiem Biblii. Ojciec naszej maryjnej archidiecezji w liście pasterskim na Adwent 2001 r. pisał m.in. "... Zachęcam do uczczenia i wywyższenia Biblii w rodzinach. Proponuję Wam, Drodzy Diecezjanie, abyście z okazji wizyty duszpasterskiej dokonali celebracji wywyższenia Biblii w waszym domu. W tym celu Wy sami przygotujcie na stole Wasze Pismo Święte, a kapłan kolędujący niech z niego odczyta wybrany fragment i pobłogosławi rodzinę i dom Świętą Księgą".

Gdy rozpoczynamy Rok Biblii, bardzo słuszne będzie zweryfikowanie naszego nastawienia do Pisma Świętego:

- czy jest ono w każdej rodzinie na naczelnym miejscu?

- czy jest ono czytane systematycznie i wspólnie?

- czy jest przewodnikiem życia małżonków i całej rodziny?

Jeśli by tak nie było, to obecny rok kościelny poświęcony Biblii daje szczególną okazję do uznania Jezusa Chrystusa za Pana i Zbawiciela. Jego Słowo zawarte w Ewangelii może stać się na nowo światłem życia i źródłem prawdy. Dlatego tak ważny jest właściwie przeprowadzony obrzęd intronizacji (wprowadzenia) Pisma Świętego w rodzinach.

W intronizacji nie chodzi o zewnętrzne uhonorowanie Pisma Świętego, ale o wprowadzenie jego treści w życie rodziny. Specjalnie przeznaczone miejsce dla Biblii będzie natomiast stałym przypomnieniem o jej roli w życiu każdego z członków rodziny.

Uroczystość intronizacji Biblii w rodzinie nie może być improwizowana, ale wymaga dobrego przygotowania. Ma ona sens, gdy rodzina rzeczywiście zobowiązuje się czytać Pismo Święte i poważnie przyjmuje wskazania płynące z Ewangelii.

Obrzęd intronizacji może mieć przebieg dwuczęściowy: w kościele ( co miało miejsce w I niedzielę Adwentu) i w domu. Do domu można zaprosić na tę uroczystość krewnych, a przynajmniej najbliższą rodzinę. Piękną okazją do wstępnej intronizacji Biblii w rodzinie może być wieczór wigilijny, kiedy uroczyście i wspólnie oddaje się cześć Słowu, które stało się Ciałem. Jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne, można zorganizować małą procesję z podwórza do domu, śpiewając psalmy ( np. 95 i 130), pieśń adwentową lub odmawiając Anioł Pański. Pismo Święte winno być niesione przez ojca i złożone na stoliku z białym obrusem i świecą. Świecę może zapalać matka, wymawiając słowa: " Światło Chrystusa" - odpowiadamy: "Bogu niech będą dzięki". I dalej następuje odczytanie fragmentu Ewangelii J 8,12-20 (ojciec), po czym zapada chwila modlitewnego milczenia.

Wyznanie wiary rodziny rozpoczyna ojciec, a wszyscy włączają się, korzystając z przygotowanego tekstu: "Wierzę, że Pismo Święte jest przez Boga natchnione - i dlatego jest Słowem Bożym.

Wierzę, że Jezus Chrystus tylko swemu Kościołowi powierzył Pismo Święte i dlatego od Kościoła winniśmy je przyjmować.

Obiecuję rozwijać taki kult i szacunek dla Pisma Świętego, o jakim poucza mnie

Kościół, i przechowywać je w domu na honorowym miejscu.

Obiecuję czytać i rozważać Biblię, aby jej słowa życia wiecznego były zawsze w moim umyśle, w moim sercu, na moich wargach, i by stały się normą mojego życia".

Posługując się w dalszym ciągu scenariuszem uwzględniającym obrzęd intronizacji Biblii w rodzinie, znajdujemy się teraz przy wigilijnym stole. Modlitwę rodzinną rozpoczyna matka: "Panie Jezu, zgromadziłeś nas wokół Pisma Świętego, które jest Bożym Słowem. Z niego dowiadujemy się, że to Boże Słowo stało się Ciałem w łonie Dziewicy Maryi i zamieszkało wśród ludzi. Otwórz nasze serca, abyśmy, słuchając Ewangelii, napełniali się miłością do nowo narodzonego Zbawiciela".

W tym miejscu następuje odczytanie przez kogoś ze starszych Ewangelii Łk 2, 1-20. Następnie matka kontynuuje modlitwę:

"Panie, napełnij nas wszystkich, mojego męża, nasze dzieci, naszych krewnych i przyjaciół szczególną miłością do tej Księgi. Spraw, aby obecność wśród nas natchnionego Słowa Bożego pogłębiła naszą wzajemną miłość".

Obecni potwierdzają tę prośbę: "Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie".

Dziecko: "Aby nasza rodzina, parafia i cały Kościół żyły Słowem Bożym i swym postępowaniem głosiły Dobrą Nowinę całemu światu" .

Wszyscy: "Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!".

Inne dziecko lub członek rodziny: "Módlmy się za tych, których Bóg przez specjalne powołanie przeznaczył do głoszenia Słowa Bożego, by nigdy nie zabrakło im sił i zapału do wypełnienia tak zaszczytnego posłannictwa".

Wszyscy: "Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!".

"Módlmy się, aby Słowo Boże było źródłem błogosławieństwa dla naszych rodziców, krewnych, znajomych i wszystkich tutaj obecnych" .

Wszyscy: "Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie!".

Można dołączyć jeszcze inne modlitwy, wezwania. Następnie wszyscy odmawiają Ojcze nasz. Ojciec kończy modlitwę słowami: "Ojcze Niebieski, racz przyjąć nasze modlitwy i zesłać na nas światłość Twojego Syna, który jest Wcielonym Słowem Bożym. Pomóż nam przez umiłowanie Twego Słowa rozumieć się i kochać wzajemnie. Spraw, by ta Księga Życia oświecała mroki naszego życia doczesnego i ułatwiała osiągnięcie szczęścia wiecznego. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen" .

Obrzęd kończyłoby ucałowanie Pisma Świętego w milczeniu przez wszystkich uczestników i umieszczeniem Biblii - przy śpiewie kolędy Wśród nocnej ciszy - tam, gdzie będzie przechowywana (najlepiej na specjalnym ołtarzyku domowym).

Ukoronowaniem przeżywania przez nas w tym nowym roku kościelnym Pisma Świętego niech będzie częste przyjmowanie Komunii św. na Mszy św. niedzielnej i w dni powszednie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej