Reklama

Adwent

Adwentowe rekolekcje online

2019-12-10 16:51

TV Niedziela

Adwent to czas oczekiwania na Boże Narodzenie, to czas porządkowania domów i własnego sumienia. Jest to najlepszy czas, aby pogłębić wiarę. Kiedy nie możemy z powodu pracy i innych obowiązków korzystać z rekolekcji parafialnych, to śpieszy nam z pomocą wszechobecny internet.

W dobie urządzeń mobilnych, mediów społecznościowych dostęp do rekolekcji adwentowych online jest bardzo łatwy, a nauki adwentowe wysłuchiwane tymi sposobami zyskują na popularności. Wśród najbardziej znanych rekolekcjonistów online są m.in. o. Adam Szustak, o. Michał Legan, o. Michał Olszewski czy o. Mateusz Stachowski. Również Tygodnik Katolicki „Niedziela” dołożył do sporej oferty rekolekcyjnej swoją „cegiełkę”; adwentowymi refleksjami podzielił się ze słuchaczami ks. dr Michał Wieczorek. W pierwszym dniu rekolekcji mówił, że każdy wierzący wie, na czym polega czas Adwentu, ale czy aby na pewno? Czy nie jesteśmy niewolnikami przeszłości i planów? Czy potrafimy być tu i teraz? Czy potrafimy się zatrzymać na chwilę zastanowienia? Czy potrafimy być cierpliwi wobec upływającego czasu? Czy potrafimy czuwać? Czy potrafimy się uczyć i czekać na efekty? Według słów rekolekcjonisty, cierpliwe czekanie ma wymiar moralny. Dalej ks. Wieczorek przytacza przykłady nieetycznego zachowywania się spowodowanego pośpiechem i niecierpliwością. A przecież Bóg, w którego wierzymy, jest bardzo cierpliwy wobec grzeszników, daje im czas na poprawę, na zrozumienie swoich błędów. Boska cierpliwość zastosowana w ludzkim życiu skutkuje porządkiem społecznym, rodzinnym i spokojem sumienia. Cierpliwość uczy szacunku wobec drugiej osoby, z którą być może nie do końca się zgadzamy, ale która ma te same prawa co my.

W drugim dniu nauk ksiądz rekolekcjonista tłumaczył, na czym polega wolność ludzkich decyzji. Nie jest tak, że człowiek jest całkowicie zdeterminowany swoją przeszłością i swoimi wyobrażeniami o życiu. Nie można tłumaczyć swoich porażek i błędnych decyzji tylko zewnętrznymi uwarunkowaniami i przeżyciami. Trzeba cierpliwie pracować nad sobą, doskonalić się i ufać Bogu. Ks. Wieczorek przywołał w tym kontekście Jana Chrzciciela jako postać adwentową, która przygotowywała ludzi na przyjście Zbawiciela. Przykład Jana jest przykładem człowieka, który pokornie i cierpliwie stawia na pierwszym miejscu innych i ich sprawy, a nie własne oczekiwania i plany. Podobnie Maryja, jest również postacią adwentową, która zgodziła się porodzić Syna Bożego, a potem cierpliwie znosiła wszelkie trudy Bożego macierzyństwa. Czy my również mówimy Bogu „tak” w każdej, nawet w niezrozumiałej sytuacji? Czy potrafimy się przyznać do wiary nawet w trudnych okolicznościach?

Reklama

Podsumowania rekolekcji w redakcji „Niedzieli” dokonał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który z duszpasterska troską pytał, czy jesteśmy w pełni świadomi obecności Boga pośród nas i dla nas. Mówił to w kontekście tajemnicy Eucharystii i w perspektywie kolejnych świąt Bożego Narodzenia. Jak odpowiemy na to pytanie, tak zbudujemy swoje życie; czy będzie ono fundowane na ewangelicznej skale czy na piaskach naszej ułomnej natury. Powinniśmy budować dom życia na fundamencie Miłości narodzonej w Betlejem i ukrzyżowanej na Kalwarii – mówił abp Wacław Depo. Wiara jednych musi się stale konfrontować z niewiarą innych. Tylko krzyż umacnia wierzących, przez współuczestnictwo w Prawdzie, którą jest Jezus Chrystus można dostąpić zbawienia.

Trzy dopełniające się nauki niech przyczynią się do głębszego, a tym samym bardziej cierpliwego przeżycia tych ostatnich dni oczekiwania na przyjście Mesjasza, który prawdziwie przychodzi i nie jest tylko szacowną pamiątką z pradziejów naszej chrześcijańskiej wiary.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje adwentowe w parafii św. Barbary w Wieluniu

2019-12-15 13:10

Zofia Białas

Tegoroczne rekolekcje adwentowe w parafii św. Barbary w Wieluniu poprowadził pracujący w Soczi ks. Rafał Krawczyk. Ks. Rafał jest proboszczem w ormiańskiej parafii p.w. Krzyża Świętego, posługuje także w parafiach na kaukaskich wybrzeżach Morza Czarnego

Więcej ...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla Szymona Hołowni

2020-01-16 13:55

Andrzej Niedźwiecki

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca – podkreśla o. Piotr Ziewiec OCD, administrator parafii na warszawskim Solcu, w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu.

Więcej ...

Kard. Farrell: seniorzy mają wiele do zaoferowania Kościołowi

2020-01-21 19:43

Włodzimierz Rędzioch

W Watykanie od 29 do 31 stycznia odbędzie się pierwszy światowy kongres poświęcony duszpasterstwu starszych. Przeznaczony będzie dla osób, które w episkopatach, wspólnotach, ruchach i innych strukturach Kościoła zajmują się seniorami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Książka dla ambitnych katolików

Kościół

Książka dla ambitnych katolików

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra