Reklama

Kościół Łaski w Jeleniej Górze

Diecezjalne Sanktuarium Krzyża Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobór Watykański II poucza, że „Chrystus - jak Kościół zawsze utrzymywał i nadal utrzymuje - podjął dobrowolnie i z niezmierzonej miłości mękę i śmierć z powodu grzechów wszystkich ludzi, aby wszyscy dostąpili zbawienia. Jest zatem obowiązkiem przepowiadającego Kościoła głosić krzyż Chrystusa jako znak powszechnej miłości Boga i źródło wszelkiej łaski” (DRN 4) - tymi słowami rozpoczyna się dekret, którym pasterz naszej diecezji bp Stefan Cichy ogłosił 14 września 2006 r. kościół Łaski pod Krzyżem Chrystusa w Jeleniej Górze Diecezjalnym Sanktuarium Krzyża Świętego.
Świątynia ta, potocznie zwana kościołem garnizonowym, została wzniesiona w roku 1709 na planie krzyża greckiego. Często nawiedzana przez wiernych zyskała sobie miano kościoła, w którym w szczególny sposób oddaje się hołd cierpiącemu Zbawicielowi.
Staraniem obecnego proboszcza ks. prał. Andrzeja Bokieja od 14 września 2002 r. w świątyni znajdują się relikwie Drzewa Krzyża Świętego, przez co jeszcze bardziej spotęgował się kult i rozważanie Męki Pańskiej.
14 września br. miała miejsce uroczystość odpustowa, w czasie której został ogłoszony dekret Księdza Biskupa. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy, wraz z księżmi dziekanami i proboszczami parafii Jeleniej Góry. Obecni byli również zaproszeni goście, m.in. ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dziekan Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie w Poznaniu, oraz ks. prof. Ryszard Groń, ojciec duchowny seminarium w Chicago. Po powitaniu przez Księdza Proboszcza wszystkich przybyłych gości został uroczyście odczytany dekret Księdza Biskupa o ustanowieniu sanktuarium oraz o mianowaniu ks. prał. Andrzeja Bokieja kustoszem relikwii Krzyża Świętego. Po odczytaniu dekretu rozległy się brawa, którymi licznie zebrani wierni podziękowali Księdzu Biskupowi za dar ustanowienia sanktuarium. W homilii Ksiądz Biskup wskazał na Krzyż, jako źródło miłości, tej miłości, którą Chrystus wylał na każdego człowieka. Drzewo Krzyża jest znakiem uniżenia w pokorze, często znakiem bólu i cierpienia. Krzyż powinien towarzyszyć człowiekowi w jego życiu, być w centrum ludzkiego życia - powiedział Ksiądz Biskup. Po homilii nastąpiła uroczysta modlitwa wiernych oraz procesja z darami, w którą włączyli się przedstawiciele większości grup działających przy parafii. Po Komunii św. rozpoczęła się adoracja relikwii Krzyża Świętego. Odśpiewany został hymn parafii Ave Crux oraz odczytana Litania do Krzyża Świętego, po której wierni w skupieniu mogli przez ucałowanie oddać cześć relikwiom Krzyża Świętego. Na zakończenie podniosłej uroczystości Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego.
Nad przebiegiem uroczystości czuwał ks. Piotr Filipek, który zmobilizował parafian do czynnego udziału we Mszy św. Także przez trzy dni poprzedzające odpust wierni mieli możliwość duchowego przygotowania się do tego święta, poprzez adorację Najświętszego Sakramentu. Był to czas wyciszenia się i prywatnej modlitwy dziękczynnej za dar ustanowienia sanktuarium.
W oprawę muzyczną uroczystości włączył się chór parafialny z zespołem smyczkowym oraz zespół muzyczny „Fides”.
Należy wspomnieć, że od początku września w parafii został zmieniony porządek nabożeństw - wprowadzono nowe nabożeństwa, stare zostały rozbudowane. W każdy piątek o godz. 9.30 wierni licznie zbierają się na adoracji relikwii Krzyża Świętego, uczestniczą w Mszy św. i Drodze Krzyżowej.
Mamy wielką nadzieję, że powstanie sanktuarium spotęguje kult relikwii Krzyża Świętego, a wierni gromadzący się u stóp Krzyża, by rozważać mękę Chrystusa Ukrzyżowanego, doznawać będą w tym sanktuarium szczególnych łask.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Słuchaj, chrześcijaninie!

2025-04-08 15:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 20

Adobe Stock

Słuchanie i mówienie są jednymi z głównych wymiarów Liturgii Słowa Niedzieli Palmowej. Krok za nimi idą posłuszeństwo i świadectwo. Proroctwo Izajasza, zapowiadające misję Syna Bożego, mówi najpierw o „otwarciu Jego ucha”, by wsłuchiwał się w głos Boga Ojca, by później strudzonych krzepić słowem, a także wiernie świadczyć o miłości danej z „Góry”. Miłości prawdziwej, bo ewangelicznej, niecofającej się nawet przed okrutnym cierpieniem.

Więcej ...

Przyjeżdżają turyści, wyjeżdżają pielgrzymi

2025-04-08 15:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2025, str. 24-26

Karol Porwich/Niedziela

Jeżeli człowiek naprawdę chce spotkać Boga i szuka ciszy w dzisiejszym świecie, to Kalwaria Zebrzydowska jest do tego idealnym miejscem – mówi Mateusz Wałach, który na własne oczy zobaczył tutaj cud uzdrowienia.

Więcej ...

Kard. Ryś: czy ta Pascha nas obchodzi?

2025-04-13 20:47

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...