Reklama

Rok "Niedzieli" - próba podsumowania

Niedziela częstochowska 51/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kończący się rok zawsze skłania do różnego rodzaju bilansów - rodzinnego, osobistego itd. Jak można podsumować kolejny rok Niedzieli, który jest rokiem szczególnym, bo rokiem jubileuszu 75-lecia tygodnika?

Przejęliśmy się znaczeniem tak ważnego jubileuszu i zapragnęliśmy, żeby dzieło Niedzieli było na nowo ukazane ludziom. Najprzód podjęliśmy sprawę nawiedzania parafii przez naszych redaktorów. Był to dla nas duży wysiłek, bywało bowiem, że 10 parafii jednocześnie gościło pracowników Niedzieli. Spotkania w parafiach miały miejsce najczęściej po Mszy św., ewentualnie później jeszcze w sali parafialnej. Zwykle księża zapowiadali je wcześniej. Najczęściej były to spotkania serdeczne, ubogacające wzajemnie obydwie strony. Bywało jednak i tak, że ludzie wychodzili z kościoła, i było to deprymujące, przykre - zarówno dla młodego zwykle człowieka, który poświęcał swój czas wolny i wkładał wiele wysiłku, żeby zrobić coś dobrego, jak i dla Kościoła częstochowskiego, bo przecież Niedziela jest pismem katolickim, uznaną i powszechnie szanowaną własnością diecezji, wpisującą się w rocznicę jej istnienia. Widać było, że tam, gdzie ksiądz proboszcz sam się zaangażował, zaprosił wiernych, to ludzie zostawali, redaktorów przyjęto serdecznie i widać było zainteresowanie ich wystąpieniem. Zwykle zostali też ugoszczeni przez proboszcza, często zaproszeni na śniadanie lub obiad. Sprawa jest więc w ręku księdza proboszcza, to on jest gospodarzem i twórcą klimatu wspólnoty parafialnej. Jesteśmy za to wdzięczni Księżom Proboszczom i wyciągamy wniosek, że takie wizyty - różnego zresztą rodzaju - ożywiają życie parafialne, prezentują różnoraką działalność Kościoła i dostarczają obopólnie różnorodnych informacji. Dla młodych redaktorów Niedzieli było to też duże przeżycie. Księżom może łatwiej jest przemawiać, mają więcej doświadczenia w publicznym występowaniu. Świecki ma trudniejszą sytuację, ale dziękuję Bogu, że te spotkania były na ogół udane i dobrze przyjęte.

W Roku Niedzieli wyraźnie zaznaczyła się też Pielgrzymka Pracowników i Czytelników Niedzieli, podczas której specjalnie zasłużonym dla działalności naszego tygodnika osobom wręczyliśmy medale "Mater Verbi", a kapłanom także stuły z logo Niedzieli. Przyjechali przedstawiciele edycji diecezjalnych tygodnika z całej Polski, było bardzo uroczyście.

Dalej - w kościółku rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi odprawiona była 4 listopada Msza św. transmitowana przez Telewizję Polonia. Spotkaliśmy się wtedy z wszystkimi pracownikami Niedzieli oraz wiernymi związanymi z tą piękną świątynią, wygłosiłem kazanie, które łączyło się z Rokiem Niedzieli, a nade wszystko mogłem odczytać list Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do nas z okazji jubileuszu. Ten list jest naszą chlubą i największą radością. Jest w nim tyle dobrych słów o naszym tygodniku, jest akceptacja dla naszej pracy.

Wreszcie bardzo pięknym wydarzeniem jest album jubileuszowy pt. Czas milczenia i czas mówienia, przedstawiający kulisy naszej pracy. Album rozpoczyna list Ojca Świętego, a także list Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego - bardzo głęboki, historyczno-duszpasterski, ale także zawierający pewne uwagi typu dziennikarskiego. Potraktowaliśmy go jako list kluczowy - po liście Ojca Świętego - dla pracy redakcji.

Wymieniłem tylko najważniejsze punkty obchodów Roku Niedzieli. Sądzę, że "Niedziela" odniosła wiele korzyści swojego Jubileuszu. Nabraliśmy większej świadomości znaczenia pisma, przede wszystkim w duszpasterstwie, osiągnęliśmy też niewątpliwy sukces - m.in. w ponad 100 krajach świata czytana jest nasza Niedziela internetowa.

Niedziela brała też udział w wielu wydarzeniach istotnych dla Kościoła w Polsce, aktywnie włączała się w obchody Roku Kardynała Wyszyńskiego, informowała o kolejnych papieskich przedsięwzięciach, publikowała głosy wielu osobistości kościelnych na temat pontyfikatu Jana Pawła II w 23. rocznicę jego rozpoczęcia. Wydrukowaliśmy też tekst prefekta Kongregacji Nauki Wiary - kard. Josepha Ratzingera, wygłoszony w Berlinie, na temat korzeni Europy i jej dziedzictwa kulturowego - list ogromnie ważny szczególnie dla polskiej i europejskiej inteligencji.

Rok Niedzieli był bogaty, pracowity, ale i owocny. Kończymy go, ale nie kończymy naszej wytężonej pracy dla dobra Kościoła i człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Watykan: Koncerty i zwiedzanie Muzeów Watykańskich- propozycja na piątkowe wieczory

2024-05-02 07:09

Adobe Stock

Muzyka wraca do Muzeów Watykańskich, co także w tym roku będzie dodatkową atrakcją dla zwiedzających w piątkowe wieczory. Od 3 maja do 25 października odbędzie się tam 10 koncertów, których można wysłuchać podczas wizyty w papieskich kolekcjach dzieł sztuki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst