Na zakończenie 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" dzisiaj wieczorem koncertem nadzwyczajnym z okazji 80. rocznicy urodzin dyrygować będzie Krzysztof Penderecki. Koncert odbędzie się w Bazylice Jasnogórskiej. Oprócz solistów, wystąpi 90-osobowa Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i trzy chóry: Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Chłopięcy "Pueri Claromontani".
W programie koncertu znajdą się prawykonania: „Seven Last Words Of Christ” na chór mieszany a cappella (Artura Słotwińskiego), „Kyrie” na chór mieszany a cappella (Douglasa Pew ze Stanów Zjednoczonych), „Pater noster” na chór mieszany a cappella (Łukasza Farcinkiewicza).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Głównym punktem koncertu będzie dzieło Krzysztofa Pendereckiego „Credo”. Odbędzie się również wręczenie nagród laureatom Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego "Musica Sacra".
Krzysztof Penderecki rozpoczął komponowanie "Credo" w grudniu 1996 r. Tekst liturgiczny jest dopełniony ośmioma pieśniami, hymnami i tekstami sakralnymi. Utwór miał swoją światową prapremierę na Festiwalu Bachowskim w Oregonie 11 lipca 1998 r.
Reklama
Festiwal "Gaude Mater" trwa od 1 do 5 maja. Koncerty, oprócz Częstochowy, odbywały się w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu. Po raz pierwszy organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater", które uratowało festiwal po tym, jak lewicowe władze Częstochowy wycofały się z jego finansowania.
Na inauguracji liturgicznej 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", która odbyła się 2 maja w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiało prawykonanie „Missa in memoriam Beati Georgii Popiełuszko” Łukasza Urbaniaka.
Na Festiwal złożyło się kilkanaście wydarzeń, w tym 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów. W programie Festiwalu znalazły się koncerty gospel, muzyki cerkiewnej, muzyki ze zbiorów jasnogórskich i wawelskich, chorału gregoriańskiego oraz światowych prawykonań.
Jednym z ciekawszych wydarzeń festiwalu był koncert z „Misa Flamenca” z udziałem hiszpańskiego gitarzysty Paco Pena, wybitnego interpretatora muzyki flamenco. Ponadto w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie zabrzmiały orientalne pieśni sakralne w wykonaniu Fawzy Al-Aiedy Trio, w kościele ewangelicko-augsburskim odbył się koncert muzyki Gospel. Wystąpił Chór IDMC (Individuals Dedicated to the Ministry of Christ) z Wielkiej Brytanii, w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana wystąpił Chór Kameralny Soboru Smolnego z Rosji.
Reklama
Festiwalowi towarzyszył również, w dniach 27-28 kwietnia, projekt „Etno Gaude Mater”, którego celem było pokazanie wielokulturowości świata w wymiarze „profanum”. Zaprezentowana została kultura Gruzji i Kazachstanu. Projekt realizowany był we współpracy z Ambasadami: Gruzji i Kazachstanu, Stowarzyszeniem „Most do Gruzji” i Fundacją Wschodnich Inicjatyw.
23. edycji Festiwalu patronowali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Episkopat Polski w osobach: abpa Józefa Michalika – przewodniczącego Konferencji Episkopatu, abpa Wiktora Skworca – metropolity katowickiego, abpa Wacława Depo – metropolity częstochowskiego i kard. Stanisława Dziwisza – metropolity krakowskiego.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej, jak i współczesnej.