Reklama

Prezentacja parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach

Pod królewskim płaszczem Świętej Jadwigi

Niedziela rzeszowska 51/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach jest bardzo młoda - bp Kazimierz Górny wydał akt erekcyjny 15 sierpnia 1997 r. Jej terytorium wydzielone zostało z parafii farnej. Liczba wiernych sięga 5 800 i wciąż wzrasta. Pracuje tu dwóch księży wikariuszy: ks. Sławomir Kurc i ks. Andrzej Tomczyk oraz dwóch księży - kapelanów szpitala. Na terenie parafii pracują Siostry Służebniczki Starowiejskie, które prowadzą przedszkole, uczą w szkole i pracują w szpitalu. Jedna siostra dba o wystrój kaplicy.

Od powstania parafii zrodziło się siedem powołań kapłańskich, a wcześniej z tego terenu, wywodziło się trzech księży i dwie siostry zakonne.

Budować sercem

Reklama

Pragnienie budowy nowego kościoła dojrzało już ok. 20 lat temu, ponieważ miasto rozbudowywało się w szybkim tempie. Jeszcze bp Jerzy Ablewicz, ordynariusz tarnowski, pod którego opieką duszpasterską pozostawały Gorlice, przypominał o konieczności rezerwowania miejsca pod kościół w planach zabudowy rozrastającego się osiedla. Kiedy powstały bloki, a później domki jednorodzinne, okazało się, że budowa kościoła jest pilna. Do tego zadania został oddelegowany ks. Jerzy Gondek. Wybrano miejsce na tzw. Zawodziu - pomiędzy szkołą podstawową, kompleksem szkół ekonomicznych i szpitalem.

Zaczęło się od budowy metalowej kaplicy, w której 9 maja 1998 r. odprawiona została pierwsza Msza św. W przetargu na zagospodarowanie terenu i nowej świątyni wygrał projekt Jana Okowińskiego z Nowego Sącza. We wrześniu rozpoczęto budowę. Wiosną następnego roku zaczęto wznoszenie murów świątyni. Dokładnie po 3 latach zakończono strop na kościele. Równocześnie trwa budowa domu parafialnego.

Ludzie widzą potrzebę wznoszenia świątyni choć czas budowy jest trudny. W okolicy podupadają zakłady przemysłowe, bezrobocie należy do największych w regionie, ludzie po prostu nie mają pieniędzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa i uczynki

Działania kapłanów w nowej parafii skupiają się na tym, aby wierni przyzwyczaili się do modlitwy na tym miejscu, aby potrzebowali domu Bożego u siebie. Służyć mają temu nie tylko nabożeństwa. Organizowane są festyny parafialne: wiosną (czerwcowa niedziela po odpuście) i jesienią. We wrześniu odbywają się festiwale piosenki religijno-biesiadnej.

W młodości siła i nadzieja

Przy parafii gromadzi się młodzież: ministranci, lektorzy, dwie schole, KSM, Oaza Dzieci Bożych, Dziewczęca Służba Maryjna. Spotykają się w prowizorycznym baraku, bo nie ma innego miejsca. Księża organizują wspólne wyjazdy na spotkania z Taizé, spotkania z Ojcem Świętym, a także pielgrzymki do Częstochowy i Dębowca.

Istnieje 12 podwórkowych kółek różańcowych zainicjowanych przez Radio Maryja. W pierwszą soboty miesiąca dzieci te mają spotkania modlitewne, ale opiekująca się nimi s. Teresa organizuje także wiele innych spotkań okolicznościowych.

Filary duchowości parafii

Boże Miłosierdzie, Matka Boża Częstochowska i św. Jadwiga to znaki duchowości parafii. W głównym ołtarzu w tymczasowej kaplicy jest umieszczony obraz Matki Bożej. Jest to nawiązanie do tradycji poprzedniej parafii, ale i do powiązań Jadwigi z Częstochową: jej fundacji i zawierzenia Matce Bożej.

Z początkiem istnienia parafii zbiegło się nawiedzenie obrazu Bożego Miłosierdzia. Nabożeństwo przygotowujące do przyjęcia Obrazu przerodziło się w codziennie odmawianie Koronki przed wieczorną Mszą św.

Ważną sferą działalności jest pomoc biednym. Od października br. Ksiądz Proboszcz jest dyrektorem kuchni Caritas. W parafii działa prężne Koło Caritas. Tradycją jest świąteczna pamięć o potrzebujących. Latem organizowana była pomoc dla powodzian. Zbierano dary, do Gorlic przyjechała grupa jdzieci z Gorzyc.

W drugą niedzielę miesiąca spotyka się ok. 70-osobowa grupa głuchonie-mych, którymi zajmuje się Ksiądz Proboszcz. Spotkania obejmują spowiedź (albo w języku migowym, albo z karteczkami), katechezę i Mszę św. Szczególnie uroczysty charakter mają spotkania świąteczne.

Przy parafii spotyka się także Grupa Rodzin Nazaretańskich.

Zaufanie do św. Jadwigi Królowej

Wezwanie parafii związane jest z prośbą Jana Pawła II do biskupów polskich o dowartościowanie świętych, którzy zostali w tym czasie wyniesieni na ołtarze. Św. Jadwiga związana jest z tymi terenami, z Bieczem, dlatego propozycja ks. prał. Stanisława Górskiego, poparta głosem bp. Kazimierza Górnego została przyjęta z entuzjazmem.

Wiele jest osób aktywnych. Mężczyźni uczestniczą w organizacji festynów (było ich już 6 w ciągu 3 lat). Włącza się w tę działalność Koło Gospodyń Miejskich. O zaangażowaniu parafianek świadczy np. to, że wytrwale walczyły z chwastami i pękającą ziemią, by po roku pielęgnacji kwiaty tu zasadzone wygrały miejski konkurs na najpiękniejsze otoczenie. Kaplica i powstający kościół przez całe lato toną w różnobarwnych kwiatach. Parafianie dbają także o czystość w kaplicy przychodząc kolejno do sprzątania.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co się wydarzy w Archidiecezji Wrocławskiej w najbliższy weekend? [24-26 stycznia]

2025-01-22 08:21

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (24-26 stycznia 2025)

Więcej ...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość popełnienia przestępstwa przez proboszcza

2025-01-22 13:03

Red.

Kuria Diecezjalna w Kielcach informuje, że 13 stycznia 2025 r. do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży wpłynęło zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji kieleckiej.

Więcej ...

Likwidacja "Wychowania do życia w rodzinie" sprzeczna z dobrem uczniów. Organizacje pro-life piszą do Donalda Tuska

2025-01-22 15:49

Adobe Stock

- Nie ulega wątpliwości, że zamiar MEN o likwidacji „Wychowania do życia w rodzinie” oznacza depriorytetyzację roli rodziny w państwie i społeczeństwie. Jest on sprzeczny z dobrem uczniów i ich rodzin. Z tego powodu apelujemy o interwencję Pana Premiera, która pozwoli na zachowanie i doskonalenie tego przedmiotu dla dobra naszych dzieci i całego społeczeństwa - piszą przedstawiciele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w liście do Donalda Tuska.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wiara

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

Kościół

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch...

Wiadomości

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...