Z gór Beskidu Niskiego, odwiedzając cały dekanat Żmigrodzki, zeszła Maryja z Dzieciątkiem na ręku do dekanatu Jasło-Zachód.
Dębowiec
W szary, listopadowy dzień, w którym wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny w świątyni - 21 listopada br. przybyła Jasnogórska Królowa Polski do Dębowca. Płynął święty Obraz na ramionach matek, ojców, strażaków i Gwardii, wśród świateł i lampionów, aby stanąć na złotym tronie w kościele św. Bartłomieja. Prawie 200-letni sztandar Gwardii z orłem, konfederatka i szabla dopełniły patriotycznej dekoracji.
Osobnica
Przez kaplicę w Łazach, powędrował Obraz do Osobnicy. W deszczowy dzień, rozjaśniony sznurem świateł wzdłuż drogi, ks. prał. Józef Łasica witał Matkę Bożą, a z nim dzieci, młodzież i starsi. Parafię na nawiedzenie przygotował ks. Józef Wal MS.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Harklowa
W parafii pw. św. Doroty Obraz ustawiono go nad głównym ołtarzem. Rekolekcje przed nawiedzeniem prowadził ks. Władysław Pasiut - Saletyn. Jak zauważył bp Edward Białogłowski, tylu ludzi nigdy tutaj nie widział. Do Komunii św. przystąpiło wielu wiernych. Całą dobę trwało czuwanie z Matką.
Święcany
Reklama
Całoroczne przygotowanie na dzień nawiedzenia owocowało. Wierni tłumnie schodzili się z przysiółków i kaplic. Stary kościół z 1520 r. pięknie ozdobiono na przyjście Matki. Ks. Jan Kulpa razem z Księdzem Wikariuszem oraz rodakiem - ks. Stanisławem Słowikiem przygotowali parafię na ten wielki dzień. Młodzież przystąpiła do sakramentu bierzmowania, którego udzielił bp Edward Białogłowski, wytrwale wędrujący z Maryją.
Skołyszyn
Do założonej w 1986 r. parafii pw. św. Józefa i Świętych Piotra i Pawła Obraz Matki Bożej Częstochowskiej zawitał w śniegową pogodę. Przygotowania do uroczystości prowadził misjonarz Saletyn pracujący na Ukrainie - ks. Robert Głodowski, który swoją wiarą i młodością zapalił młodzież, dzieci i starszych na tę dobę świąteczną, dawno oczekiwaną. Była to dziejowa chwila, bo Czarna Madonna gościła jako pierwsza w nowym, pięknym kościele otoczona wielkim gronem wiernych.
Bączal Dolny
Parafia pw. Imienia Maryi. Świątynia oświetlona reflektorami, wśród dźwięku dzwonów witała Maryję niczym w Pasterkową Noc Narodzenia. Obraz został umieszczony w stylowej kapliczce. Owocem przygotowania były zobowiązania duchowe młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania oraz wiernych. O. Kustosz Paulin poświęcił Obraz Matki Bożej, który będzie nawiedzał rodziny.
Jabłonica
Miejscowość należąca kiedyś do parafii w Bączalu Dolnym ma teraz
własną kaplicą i budujący się kościół. Jest to zasługa ludzi, którzy
w trudnych czasach wznoszą świątynię, przy dynamicznym działaniu
ks. Antoniego Łagody.
Wierni czekali na Matkę rozśpiewani i trwający na modlitwie,
razem z Biskupem Edwardem i gronem kapłanów, mimo zimy, odległości
i zmęczenia. Ks. Władysław Pasiut MS ożywiał czuwanie modlitewne
wiernych.
Sławęcin
Reklama
Piękny, drewniany kościół z XVIII w. Stylowy ołtarz barokowy z Chrystusem Ukrzyżowanym i św. Katarzyną. Na tle złoceń, biało-czerwony sztandar z koroną, berłem i różą, stanowi oprawę dla Obrazu Pani Częstochowskiej przyciągając oczy i serca. Młody proboszcz ks. Marek Cesarz, razem z misjonarzem ks. Zbigniewem Pałysem MS, czuwał nad liturgią powitania i Mszą św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania.
Trzcinica
Parafia erygowana w 1480 r. z zabytkowym kościołem pw. Przemienienia Pańskiego i św. Doroty. Kościół pełen ludzi i młodzieży przygotowanej do sakramentu bierzmowania przez proboszcza ks. Stanisława Bałuckiego i ks. Ludwika Krupę. Liturgię oczekiwania prowadził ks. Józef Wal MS. Podczas doby czuwania rozdano około 10 tys. Komunii św. W koncelebrze brali udział księża rodacy, a także asystyjący Księdzu Biskupowi ks. Adam Podolski.
Jasło Niegłowice
Rozbudowany kościół Matki Bożej Królowej Świata strzela w niebo nową wieżą z miedzianym hełmem. Wszyscy mogą się w nim pomieścić. Powiększono go o nawę boczną i rozległy chór. Parafię przygotowywał o. Kazimierz MSF z ks. Andrzejem Cyprysiem. Energiczny ks. Bogdan Bogaczewicz składa hołd Maryi w parafii, a także wędrując co roku do Częstochowy.
Jasło - Miłosierdzia Bożego
W poświęconym w 1995 r. kościele bp Kazimierz Górny pobłogosławił
nowe organy. Proboszcz ks. Eugeniusz Królik, razem z ks. Januszem
Winiarskim, czuwali nad liturgią wielkiego dnia nawiedzenia. Schola,
ministranci i lektorzy pięknie asystujący przy ołtarzu, oraz krzepiące
słowo Biskupa Kazimierza, stworzyły całość świętego wieczoru czuwania
z Maryją - Gwiazdą Adwentu naszego życia.
Jasło - Ojcowie Franciszkanie
W otoczeniu dużej rzeszy wiernych na ramionach kolejarzy
z orkiestrą, w asyście kapłanów z całego dekanatu, wraz z Księdzem
Dziekanem i Ojcami Franciszkanami, weszła Maryja Jasnogórska do świątyni
św. Antoniego. O. Piotr z o. Sławomirem prowadzili nowennę przed
świętem Matki Bożej Niepokalanej. Pełne optymizmu słowa Biskupa Ordynariusza
pozwalają uwierzyć w zwycięstwo Maryi przez wstawiennictwo Jej rycerza
- św. Maksymiliana. Oprawa liturgiczna i piękny śpiew stworzyły niezapomniane
misterium.
Jest niezwykły klimat w tym wędrowaniu Matki po polskiej
ziemi. W każdej parafii inny, niepowtarzalny, tworząc tzw. genius
loci. Dzieją się cuda łaski: nawrócenia, pojednania, ofiary, przyrzeczenia,
olśnienia. Jest też wiele wzruszeń, które również są potrzebne do
wypowiedzenia naszego człowieczeństwa.
Maryjo, Matko nasza, dziękujemy Ci za to, że idziesz przez
jasielską ziemię i spraszasz Swoje dzieci na spotkanie z Synem, jak
w Kanie Galilejskiej, czyniąc cud przemiany szarości naszych serc
na weselne Gody Ducha.