Reklama

Wiara, Rozsądek, Przemoc

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Benedykt XVI mówił 12 września, na Uniwersytecie w Regensburgu w Bawarii na temat związku wiary z rozsądkiem. Jego argument był jasny: wiara bez rozsądku najczęściej prowadzi do przemocy. I odwrotnie, rozsądek bez wiary również prowadzi do przemocy. Dlatego, jeżeli chcemy mieszkać w świecie, w którym panuje pokój, wiara i rozsądek musimy być w dialogu, nie tylko w obrębie kulturowym, lecz globalnie.
Tylko kilka komentarzy o tym, co mówił Papież przedstawiało jego pełną wypowiedź. Większość natomiast cytowała jedynie fragment dyskusji pomiędzy cesarzem, który był ortodoksyjnym chrześcijaninem, równocześnie biegłym w greckiej filozofii, a perskim muzułmańskim filozofem, aby powiedzieć, że Papież głównie chciał potępić używanie przemocy przez Islam. Muzułmanie poczuli się obrażeni, a świeccy wypowiedzieli się, że Papież nie ma prawa tak mówić, ponieważ chrześcijaństwo też używało przemocy w historii. Oba te stanowiska zignorowały, co zarówno ten Papież jak i jego poprzednicy często mówili: rozsądek odcięty od wiary zamyka się sam w sobie i otwiera świat na przemoc. Bóg jest racjonalny na najwyższym poziomie i zostaliśmy stworzeni na Jego podobieństwo. To, co jest nieracjonalne samo w sobie jest przeciwko naturze Boga i przeciwko naszej naturze. Dzisiaj, byłoby podkreślane, że to co nie jest racjonalne podlega dyskusji. Dla mnie jest oczywiste, że „homoseksualne małżeństwa” to jest koncepcja nieracjonalna, tak jak kwadratowe koło; chociaż inni widzą to inaczej. Rozmowa wyjaśniająca, założone z góry przepuszczenia są potrzebne, żeby zapobiec przemocy.
Jeżeli ktoś zapyta o przemoc inspirowaną przez religię, można podać dużo przykładów. Najbardziej tragiczny z nich w naszym państwie to atak na Nowy Jork i Waszyngton, pięć lat temu, wykonany w imię Boga. Te ataki terrorystyczne były słusznie zrozumiane jako ataki na wszystkich Amerykanów. W Kościele powszechnym, uroczystość Świętego Różańca (7 października) czci zwycięstwo z 1571 r. chrześcijańskiej floty nad siłami muzułmańskimi, które przez wieki terroryzowały chrześcijan w basenie Morze Śródziemnego. Przemoc inspirowana przez religię jest częścią wielu historii, ale Amerykanie uważali, że wojny religijne należą już do przeszłości, aż do dzisiaj.
Przez kontrast, jeżeli ktoś zapytałby o przemoc inspirowaną przez rozsądek, tylko niewielu zrozumiałoby to pytanie, większość argumentowałaby, że świecki racjonalizm (który wyklucza wiarę jako źródło wiedzy i prawdy) nie popiera przemocy. Jednak, znów historia może nas pouczyć. Pierwsza wielka rewolucja racjonalizmu, Francuska Rewolucja w 1789 r., która zbudowała teraźniejszą historię Europy, poświęciła Boginię Rozsądku na sprofanowanym ołtarzu w katedrze Notre Dame w Paryżu i nadal promowała terroryzm w imię Rozsądku. Świeckie racjonalistyczne utopie, szczególnie te inspirowane przez ostatniego myśliciela Oświecenia, Karola Marksa, są odpowiedzialne za więcej przemocy i śmierci niż jakakolwiek religia w historii ludzkości.
Wiara bez rozsądku (fundamentalizm) może prowadzić do przemocy; rozsądek bez wiary (racjonalizm) może prowadzić do przemocy. W zdrowej kulturze, wiara jest otwarta na racjonalną krytykę, a rozsądek otwarty na horyzonty, które przynosi religijne nauczanie. Być może dlatego, że wielu Amerykanów nie postrzega rozsądku jako źródła przemocy i nie myśli o religii, jako źródle prawdy, prośba o małżeństwo wiary z rozsądkiem, jest dla nich jeszcze tematem do przedyskutowania. Bez takiego dialogu, jak uważa Papież, świeckie kultury będą izolowane od religijnych kultur i nasze wspólne porozumienie, niezbędne dla pokoju, umknie.
Przemawiając w tym tygodniu do ambasadorów państw muzułmańskich akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, papież Benedykt powiedział: „W świecie dotkniętym przez relatywizm i zbyt często wykluczającym przewagę i uniwersalność rozsądku, potrzebujemy autentycznego dialogu pomiędzy religiami i pomiędzy kulturami, pomagającego nam...we wspólnym pokonaniu wszelkich napięć”. Wierzę, że my, w Chicago, prowadzimy taki dialog i ufam, że będziemy razem kontynuować budowę takiego społeczeństwa. Wierzę także, że dialog pomiędzy katolikami i muzułmanami, może pomóc otworzyć kulturę amerykańską na inne narody, które nie są sekularne w sposobie myślenia i życia. Dialog kultur może zapobiec starciu się cywilizacji.
Zderzenie się cywilizacji jest czasami nazywane wojną kultur. Jedną linią rozdzielającą w tym kulturowym starciu jest to, jak ludzie rozumieją, co to znaczy poszanowanie ludzkiego życia. Ta rozbieżność oddziela wiernych od świeckich. Coroczne obchody w Kościele w październiku Niedzieli Poszanowania Życia wnoszą napięcia do życia religijnego, dlatego, że znajdujemy się w konkretnej kulturze i równocześnie w naszym Kościele. Mam nadzieję, że każda parafia, każdy ksiądz i parafianin będzie mógł wgłębić się modlitewnie w tajemnice życia ludzkiego jako daru od Boga i następnie wyjdzie z silniejszą wiarą i pewnością uzasadniającą obronę życia człowieka na każdym jego etapie.

Kard. Francis George, (ur.16 stycznia 1937) głowa Kościoła chicagowskiego, jest zakonnikiem ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Stoi na czele Kościoła w Chicago od 1997 r. Znany był ze swego oddania Janowi Pawłowi II i ze swojej otwartości wobec emigrantów, szczególnie Polaków. Odwiedzał Polskę i dobrze zna realia polskiego Kościoła. Tak wyglądały najstarsze zabudowania zakonne w Ameryce

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

2024-06-21 11:47

diecezja.kielce.pl

W dniu 20 czerwca 2024 r. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach miały miejsce zmiany personalne. Decyzją Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego siedem parafii diecezji kieleckiej otrzymało nowych proboszczów.

Więcej ...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6.12-14.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?