Reklama

Zabytki to nasze dobro

Niedziela wrocławska 43/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Magdalena Lewandowska: - Panie Marszałku, w tym roku nastąpił duży wzrost nakładów na remont zabytków…

Paweł Wróblewski: - Dolny Śląsk jest województwem, które może się poszczycić największą liczbą obiektów, wpisanych do rejestru zabytków. Mamy ich ponad 7 tys., z czego wiele wymaga remontu. Dlatego potrzebne są duże nakłady finansowe na ochronę naszego dziedzictwa kulturowego.

- Jaką kwotę Urząd Marszałkowski przeznaczył w tym roku na ten cel?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W tym roku zarezerwowaliśmy na ochronę dziedzictwa kulturalnego 3 mln złotych. Oprócz tego na remonty zabytków przeznaczyliśmy prawie 25 mln złotych ze środków unijnych. Za pieniądze te udało się odnowić m.in. wrocławski Pałac Biskupi, Zamek Książ i Zespół Opactwa Cystersów w Krzeszowie.

- W jaki sposób wybierane są zabytki do renowacji?

- Urząd Marszałkowski ogłasza konkursy, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani otrzymaniem środków na ochronę obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Pieniądze dzieli komisja, a ostateczną listę beneficjentów, którzy dostaną dotacje, zatwierdza Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Reklama

- A dla kogo przeznaczane są te dotacje?

- O pieniądze mogą starać się m.in. stowarzyszenia, fundacje i parafie, będące prawnym właścicielem obiektu zabytkowego. W poprzednich dwóch konkursach, które ogłosiliśmy, dużo wniosków o dotacje złożyły instytucje kościelne, dzięki czemu udało się odnowić czy wyremontować wiele obiektów sakralnych.

- Przygotowywany jest także program ochrony zabytków?

- Tak, w dokumencie tym znajdzie się ocena stanu zasobów dziedzictwa kulturowego naszego województwa, jak również wskazane zostaną niezbędne działania zapewniające ochronę zabytków. W pracach nad programem udział biorą m.in. specjaliści zajmujący się zagadnieniami ochrony i renowacji zabytków. Poza tym zostanie on skonsultowany z samorządami i ekspertami. Po zakończeniu prac dokument zostanie przedstawiony do akceptacji radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Myślę, że efektem naszej pracy będzie stworzenie wieloletniego programu inwestycyjnego, które kolejne zarządy będą mogły realizować.

- Z którego przedsięwzięcia jest Pan Marszałek najbardziej dumny?

- Myślę, że duma jest tutaj wprost proporcjonalna do skali przedsięwzięcia. Najwięcej dotacji przekazaliśmy na zabytki Krzeszowa i rzeczywiście tam ten zastrzyk pieniędzy jest widoczny. Bardzo dumny jestem z Pałacu Biskupiego, który tak pięknie się teraz prezentuje. I Książ - wspaniały, olbrzymi zamek - to też jest miejsce, do którego pałam szczególną sympatią. Nie ukrywam, że te trzy projekty zapadły najbardziej w mojej pamięci. I oczywiście ogromna sympatia dla naszej krocławskiej katedry. Cały czas Urząd Marszałkowski współpracuje z ks. inf. Adamem Drwięgą, bo jest to przecież obiekt wymagający stałej opieki i dużego wsparcia finansowego. Wrocławska katedra to nasze dziedzictwo, nasze wspólne dobro, dlatego musimy wziąć za nią odpowiedzialność, spełnić obowiązek jej ratowania. Cały czas również namawiam biskupów wrocławskich - pod kątem przyszłych dotacji unijnych - by wskazali konkretne zabytki wymagające dofinansowania, najważniejsze i najbardziej palące inwestycje. Nasza współpraca dla dobra dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska jest w tej chwili jak najbardziej potrzebna.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Meksyk: Porwanie biskupa słynącego z prób mediacji między kartelami narkotykowi

2024-04-30 09:24

Episkopat Flickr

Emerytowany biskup rzymskokatolicki, który zasłynął z prób mediacji między kartelami narkotykowymi w Meksyku, został porwany – poinformowała w poniedziałek Meksykańska Rada Biskupów.

Więcej ...

Wchodzi w życie rozporządzenie w sprawie pigułki "dzień po"

2024-05-01 06:56

Adobe Stock

W środę wchodzi w życie rozporządzenie, na podstawie którego apteki mogą podpisywać umowy umożliwiające sprzedaż tzw. pigułki "dzień po" dla osób od 15. roku życia. Sami farmaceuci nie są jednak pewni, czy mogą sprzedawać pigułki tak młodym pacjentkom bez zgody rodzica.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst