Reklama

Inauguracja roku akademickiego w Paradyżu

Droga do sukcesu

„I znowu, jak co roku, rozpoczynamy rok akademicki w tej niezwykłej uczelni” - tymi słowami 9 października bp Adam Dyczkowski rozpoczął kazanie na Mszy św. rozpoczynającej uroczystości inauguracyjne w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. A uczelnia to zaiste niezwykła: najstarsza, bo istniejąca od 1947 r., a zarazem najmniejsza na ziemi lubuskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystość oprócz alumnów i pracowników seminarium licznie przybyli kapłani, władze świeckie, przedstawiciele uczelni wyższych oraz zaprzyjaźnionych instytucji, a także rodzice kleryków pierwszego roku.
Inaugurację roku akademickiego rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Dyczkowskiego, po której wszyscy udali się na plac przed kościołem, gdzie został zasadzony, kolejny już w naszej diecezji, dąb papieski. Gdy zebrani przeszli do Auli św. Józefa i odśpiewali Gaude Mater Polonia, rektor seminarium ks. dr Ryszard Tomczak powitał przybyłych i wygłosił przemówienie inauguracyjne. Z kolei wicerektor ks. dr Andrzej Oczachowski przedstawił sprawozdanie z działalności Wyższego Seminarium Duchownego w minionym roku akademickim. Szczególną uwagę zwróciło zaangażowanie kleryków w różnorodną działalność, począwszy od dzieł charytatywnych, duszpasterskich i naukowych, a skończywszy na teatrze.
Po tych wystąpieniach na pierwszy plan wysunęli się najmłodsi w gronie kleryckim. 29 alumnów pierwszego roku złożyło ślubowanie i odebrało indeksy z rąk ks. dr. hab. Zdzisława Kroplewskiego, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, którego sekcją jest paradyskie seminarium. Chwilę później 9 księży neoprezbiterów, tegorocznych absolwentów seminarium, odebrało dyplomy magisterskie z rąk bp. Dyczkowskiego.
Istotnym elementem każdej inauguracji jest wykład inauguracyjny. Tegoroczny wykład pt. „Przez kruchtę do sukcesu” wygłoszony przez prof. dr. hab. Andrzeja Wiszniewskiego wzbudził powszechny aplauz. Profesor dokonał analizy aktualnej sytuacji gospodarczej Polski, ukazując jasno jej słabość. Wskazał jednocześnie na nadzieję, jaką jest niemal dwumilionowa rzesza polskich studentów. Którędy wiedzie droga do przyspieszenia gospodarczego, którego Polska tak potrzebuje? Na podstawie analizy sukcesów ekonomicznym krajów skandynawskich prof. Wiszniewski wykazał, że niezbędnym warunkiem rozwoju gospodarczego jest wysoki poziom społecznej uczciwości, której niestety w Polsce brakuje. Dlatego nasza droga do sukcesu wiedzie przez Dekalog.
Do takiej właśnie postawy, pełnej uczciwości i umiłowania Bożego prawa, zachęcał kleryków bp Dyczkowski, uroczyście kończąc inaugurację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?