Reklama
– Żołnierze unijnej misji Sophia na Morzu Śródziemnym chronią bezpieczeństwo Europy i tych, którzy z narażeniem życia chcą się do niej dostać – mówił Andrzej Duda, podkreślając, że Polacy wypełniają zadania związane z członkostwem Polski w NATO i UE.
Prezydent akcentował, że nie wolno dopuścić, by w działaniach obu tych organizacji w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności dochodziło do konkurencji i sporów kompetencyjnych. Podczas uroczystego apelu Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył odznaczenia zsłużonym żołnierzom PKW.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W ramach pobytu w bazie Andrzej Duda wysłuchał meldunku Dowódcy PKW EU Sophia kmdr. ppor. pil. Sebastiana Stypułkowskiego. Pierwsza Dama spotkała się zaś z Paniami żołnierzami, pełniącymi służbę w PKW.
Para Prezydencka odwiedziła także Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej w Katanii, gdzie złożyła kwiaty na grobie polskiego pilota kpt. Władysława Dreckiego.
Misja EUNAVFOR Med Sophia została powołana jako jeden ze sposobów odpowiedzi Unii Europejskiej na kryzys migracyjny. Zadaniem misji, działającej na podstawie mandatu Rady Europejskiej, jest udaremnianie przemytu migrantów i handlu ludźmi w południowo-środkowej części Morza Śródziemnego. Sophia szkoli też libijską straż przybrzeżną i marynarkę wojenną oraz pomaga egzekwować na pełnym morzu u wybrzeży Libii embargo na broń.
Sophia to imię dziewczynki urodzonej w lipcu 2015 r. na pokładzie niemieckiej fregaty Schleswig-Holstein przez Somalijkę, uratowaną przez brytyjski okręt HMS Enterprise na Morzu Śródziemnym. Było to pierwsze dziecko urodzone na pokładzie okrętu niemieckiej marynarki wojennej.
W operacji Sophia uczestniczy 26 państw UE. Dowództwo mieści się w Rzymie. Polski wkład do misji należy do największych. Piątą zmianę PKW EU SOPHIA wystawia Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej z Gdyni.
Jest to szósta wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy u polskich żołnierzy za granicą; wcześniej odwiedził kontyngenty w Kuwejcie, Afganistanie, Rumunii, na Łotwie, w Bośni i Hercegowinie.