Reklama

Warto żyć dla tego, co się ukocha ponad siebie

W tym roku 30. rocznicę święceń kapłańskich obchodzi ks. dr Kazimierz Bednarski, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie, pochodzący z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy. 13 sierpnia br. z okazji jubileuszu odprawił Mszę św. w rodzinnej parafii, w koncelebrze z wikariuszem ks. Tomaszem Psotą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kazimierz Bednarski urodził się w 1948 r. w parafii Brzeźnica nad Wartą, opromienionej sławą Jana Długosza. Od najmłodszych lat wychowywany był w atmosferze głębokiej i prostej wiary, a jednocześnie szacunku i pracowitości. Po otrzymaniu dyplomu nauczyciela pracował wśród dzieci i młodzieży, pełniąc odpowiedzialne stanowiska w Ludowych Zespołach Sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego. Studiował w Krakowie, Gościkowie - Paradyżu, Łodzi i Poznaniu. W 1976 r. przyjął święcenia kapłańskie. 24 czerwca tegoż roku w dniu parafialnego odpustu odprawił prymicyjną Mszę św. w rodzinnej parafii. Został posłany do pracy duszpasterskiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tę posługę pełni nieprzerwanie do dziś.
Wszędzie gdzie mieszkał i pracował angażował się w prace społeczne. Budował boiska i stadiony sportowe, organizował, wychowywał i kształcił. Wybudował i wyremontował kilka kościołów i kaplic. Najpiękniejszym owocem jego starań jest kompleks obiektów sakralnych na Przylesiu w Koszalinie. Mieszczą się w nim: kościół, plebania, dom zakonny sióstr, szkoły katolickie: podstawowa, gimnazjum, liceum, a także Wyższy Instytut Wiedzy Religijnej (w 1993 r. zatwierdzony w Rzymie i złączony z Papieską Akademią Teologiczną w Poznaniu) oraz sala gimnastyczna. W 1991 r. otrzymał jako pierwszy z kapłanów w Polsce nagrodę im. ks. dr. Bolesława Domańskiego, przyznawaną za pracę organiczną dla Polski. Za zasługi dla Koszalina Rada Miejska przyznała mu 1 września 1992 r. pamiątkowy medal, a 17 października został wyróżniony nagrodą ministra za zorganizowanie i wybudowanie szkoły.
Ks. Kazimierz nigdy nie jest obojętny na sprawy biednych. Dlatego w 1992 r. otworzył bank bezprocentowych pożyczek (tzw. chlebowych) dla ludzi przegranych w nowej rzeczywistości politycznej. Ta forma pomocy przerodziła się obecnie w sklep spożywczy, w którym wydawana jest darmowa żywność dla potrzebujących. W 1999 r. rozpoczęła działalność apteka pod nazwą Świętego Ducha.
W 1993 r. ks. Kazimierz został duszpasterzem rzemieślników. W tym samym roku w bazylice w Kołobrzegu nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk wręczył mu papieską nominację na kapelana honorowego Jego Świątobliwości (prałata). W 1996 r. ks. Bednarski obronił rozprawę doktorancką pt. „Motywy biblijne w powieści Jerzego Andrzejewskiego «Bramy raju»”. Rada Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu jednogłośnie nadała mu stopień naukowy doktora teologii w zakresie biblistyki.
Obdarzony wieloma talentami, wygrywał konkursy piosenkarskie i recytatorskie. Jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów literackich. W 1992 r. ukazała się książka jego autorstwa „Osiołkowi w żłobie dano” - syntetyczny dokument jego drogi do kapłaństwa, jak również samego kapłaństwa. W marcu 1997 r. wydana została książka „Człowieka trzeba kochać”, zawierająca felietony ks. dr. Bednarskiego pisane w 1993 r. do „Głosu Pomorza”. W 1998 r. wydano drukiem jego pracę doktorską, a w 2000 r. ukazała się kolejna książka „Warto dla jednej miłości żyć”, która stanowi kronikę parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie.
Zawsze otwarty, potrafi skupiać wokół siebie ludzi o różnych poglądach politycznych, spragnionych ideałów. Nigdy nie zapomina o rodzinnej parafii. Jest fundatorem m.in. trzech witraży znajdujących się w głównym kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy.
13 sierpnia br. przywitał Księdza Jubilata w rodzinnej parafii deszczowo, ale kapryśna pogoda nie przeszkodziła wiernym zgromadzić się licznie w świątyni. W homilii ks. dr Kazimierz Bednarski przybliżył historię swojej pracy duszpasterskiej i powstania parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Przez uczestnictwo w Eucharystii parafianie dziękowali Bogu za Księdza Jubilata i prosili Miłosiernego Boga przez wstawiennictwo Pani Jasnogórskiej o błogosławieństwo w dalszej posłudze duszpasterskiej. Liturgię ubogacił swym śpiewem chór parafialny i orkiestra dęta. Na zakończenie przedstawiciele Kruplina i wspólnoty Żywego Różańca złożyli Dostojnemu Jubilatowi życzenia i podziękowania, że nie zapomniał o swych rodzinnych stronach, a zwłaszcza o mieszkańcach Kruplina. Zapewnili, że będą pamiętać oraz modlić się o zdrowie i błogosławieństwo Boże w dalszej posłudze duszpasterskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...