Reklama

Senatorskie interwencje

Niedziela częstochowska 45/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Margita Kotas: - Panie Senatorze, jako wiceprzewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu i członek Komisji ds. Emigracji był Pan w Londynie na konferencji polonijnej. Proszę powiedzieć, czego dotyczyły obrady.

Czesław Ryszka: - Na przełomie września i października uczestniczyłem w Fawley Court pod Londynem w posiedzeniu Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, obradującej m.in. na temat szkolnictwa polskiego w krajach Unii Europejskiej. W konferencji wzięli udział głównie księża rektorzy Polskich Misji Katolickich z poszczególnych krajów Zachodu. Tu ciekawostka: z przeprowadzonej specjalnej ankiety wynika, że do szkół polskich na Zachodzie uczęszcza w 700 punktach ok. 25 tys. dzieci. 80% z nich uczy się w szkołach parafialnych, zorganizowanych przez Polskie Misje Katolickie, parafie oraz takie organizacje, jak Polska Macierz Szkolna. Szkoły te są utrzymywane wyłącznie przez rodziców i parafie. Tylko szkoły prowadzone przez ambasady i konsulaty opłaca państwo polskie. Konferencja w Fawley Court była dla mnie bardzo ważna, ponieważ członkowie Rady przekazali wiele postulatów i uwag dotyczących szkolnictwa, nauczania języka polskiego, nauczycieli, podręczników i certyfikatów. W obradach wziął również udział ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny naszego tygodnika, który przedstawił możliwości współpracy „Niedzieli” z polskimi redakcjami na Zachodzie. Godnym podkreślenia jest także fakt, że po raz pierwszy w zebraniu Rady uczestniczył duszpasterz Polonii w Irlandii, ks. Jarosław Maszkiewicz.

- Jakie doświadczenie z wyjazdu przekaże Pan w Senacie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przede wszystkim będą to apele o pomoc dla ogromnej liczby Polaków, którzy przybyli obecnie na Zachód. Przed polskimi szkołami postawiło to olbrzymie wyzwania: dodatkowe placówki szkolne, liczniejsze klasy, więcej nauczycieli. Potrzebne są także nowe programy, odpowiednie podręczniki. Niespodziewanie powstała konieczność zadbania o potomków starej emigracji, którzy nie potrafią odnaleźć się w klasach, w których dominują dzieci nowych migrantów z doskonałą znajomością języka polskiego; ta sytuacja ich zniechęca i czują się zagrożeni.
Poznałem też dramat polskich dzieci, zwłaszcza 12-13-latków, które trafiają do złych szkół angielskich i tracą szansę na dobre wykształcenie. Potrzebne są też szkoły, które pozwoliłyby uczniom przygotować się do polskiej matury w razie powrotu rodziny do kraju. To tylko niektóre problemy.

- Wróćmy na grunt częstochowski. Jakie sprawy dotyczące naszego miasta udało się Panu załatwić czy poruszyć?

- Na stronie internetowej www.ryszka.niedziela.pl opisane są szczegółowo niektóre z moich działań dla Częstochowy i regionu. Wspomnę tylko te poważne: interwencję w ministerstwie finansów oraz urzędzie skarbowym przy ratowaniu Częstochowskich Zakładów Graficznych, pomoc Częstochowskim „Zapałkom” w uzyskaniu dostępu do sieci kiosków „Ruchu”, mediację w Cechu Rzemiosł Różnych w Częstochowie przy podziale majątku i podczas strajku w szpitalu w Blachowni, interwencje w różnych ministerstwach o przywrócenie naszym samorządom lotniska w Rudnikach. Razem z posłem Szymonem Giżyńskim staramy się o lokalizację w Częstochowie filii Instytutu Pamięci Narodowej z Katowic oraz filii Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Gliwic. Jest wiele innych działań, o których w tym momencie nie chciałbym mówić.

- Panie Senatorze, proszę jeszcze przypomnieć adres swojego biura i godziny urzędowania.

- Główne biuro znajduje się w Częstochowie przy ul. Łódzkiej 8/12 (w budynku zarządu „Solidarności”) i jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10-15 (tel. 0-34 361- 41-32). W tych godzinach przyjmuje mój asystent, Światosław Sarnat. Ja przyjmuję w poniedziałki od godz. 14 do wieczora (mój tel.: 0-601 289-666).

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...