Reklama

Niedziela Częstochowska

Rększowice. Biskup Andrzej Przybylski poświęcił rondo Ks. Bp. Franciszka Musiela

Maciej Orman

– Upamiętniamy dzisiaj wielkiego obrońcę wiary i prawdy o człowieku. Dziękuję za tę formę upamiętnienia odważnego biskupa – powiedział 23 grudnia w Rększowicach bp Andrzej Przybylski, poświęcając rondo Ks. Bp. Franciszka Musiela, który 40 lat temu odprawił w tej miejscowości pierwszą Mszę św. w tzw. bukaciarni i walnie przyczynił się do powstania rększowickiej parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Choć czasy, w których przyszło mu żyć, były niezwykle ciężkie i brutalne, nawet SB potrafiła docenić walory biskupa i styl jego posługiwania, pisząc o nim jako o wytrawnym i inteligentnym kaznodziei. Prymas Wyszyński polecił mu, aby był Bożym wojownikiem w walce z mocami ciemności, kłamstwa i nienawiści – powiedział w przemówieniu wójt gminy Konopiska Jerzy Żurek, który nadał rondu w Rększowicach imię ks. bp. Franciszka Musiela „ze względu na jego zasługi, przychylność i duchowe wsparcie w powstaniu miejscowej parafii”. – Życzę, aby wartości, którymi żył biskup Musiel, czyli odwaga, niezłomność i wiara silnie zakorzeniły się w każdym z nas – dodał.

– Dzisiaj o takich ludziach jak bp Musiel często mówimy „ludzie niezłomni”, dlatego że nie dali się złamać w świecie kompromisu, nie zdradzili Boga i bronili prawdy o człowieku, kiedy ta obrona często wiązała się z represjami – wyjaśnił bp Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Poświęcenie ronda Ks. Bp. Franciszka Musiela w Rększowicach

Po poświęceniu ronda bp pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach. – 40 lat temu bp Franciszek Musiel i pierwszy proboszcz tej parafii ks. Stefan Jachimczak przynieśli ludziom Chrystusa, który pozostał z nimi do dzisiaj. W tym szczególnym dniu proszę, Księże Biskupie, módl się za naszą wspólnotę – powiedział na początku Mszy św. proboszcz ks. Sebastian Ciastek.

Reklama

Następnie Marek Rębisz oddelegowany z Kancelarii Prezydenta RP odczytał list Andrzeja Dudy i przekazał na ręce ks. Ciastka flagę Rzeczypospolitej Polskiej. „Eksponujcie ją Państwo z dumą i radością, jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości. (...) Niech ta flaga – znak naszej wspólnoty i naszej solidarności – będzie dowodem uznania dla mieszkańców Rększowic i Hutek, którzy przed 40 laty postanowili samodzielnie, wbrew woli oraz decyzjom ówczesnych władz, wznieść świątynię jako wyraz przywiązania do chrześcijańskich wartości, z których my, Polacy, wyrastamy i którym jesteśmy wierni” – napisał Andrzej Duda.

W kazaniu bp Przybylski wyjaśnił, co w języku biblijnym znaczy pamięć. – To nie jest tylko wspominanie wydarzeń historycznych, ale wracanie do nich po to, żeby się czegoś nauczyć, żeby sobie uświadomić, że Bóg dalej działa. Przyszliśmy tu nie tylko dla historii, ale dla naszego „dziś”.

Kaznodzieja pytał o sens wydarzeń sprzed 40 lat – wysiłku i ryzyka bp. Musiela, narażania się władzom ks. prał. Stefana Jachimczaka, konspiracji i walki z komuną. – Odpowiedź daje data pierwszej Mszy św. w bukaciarni. To wszystko było po to, żeby tu był obecny Bóg. Bo gdzie jest Bóg, tam jest niebo, godność człowieka, prawda i dobro.

Przedstawiając bp. Musiela jako człowieka niezłomnego i odważnego, który nie milczał, ale upominał się o podstawowe prawo człowieka, którym jest prawo do praktykowania wiary, bp Przybylski pytał wiernych: – Jak my dzisiaj bronimy wiary, Kościoła, kapłanów, wartości ewangelicznych? Czy kochasz ten kościół tak jak tamci go kochali, ryzykując tak wiele 40 lat temu? Po co to wszystko? Żebyśmy się nie odcięli od korzeni, abyśmy dzisiaj mogli wydać dobre owoce – zakończył bp Przybylski.

Ksiądz prał. Stefan Jachimczak, ówczesny wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Blachowni, kupił w Rększowicach gospodarstwo rolne, gdzie razem z ojcem i braćmi postawił budynek inwentarski. 22 grudnia 1979 r. ks. Stanisław Pytlarski, proboszcz parafii w Konopiskach, do której należały Rększowice, otrzymał pismo podpisane przez bp. Franciszka Musiela, który na mocy mandatu ordynariusza bp. Stefana Bareły powierzył ks. Jachimczakowi obowiązki proboszcza wobec mieszkańców Rększowic i Hutek. 23 grudnia 1979 r. bp Musiel odprawił we wspomnianym budynku zwanym bukaciarnią pierwszą Mszę św. mimo ostrego sprzeciwu władz województwa.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-12-23 22:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nigdy nie odstępujmy od krzyża

Maciej Orman/Niedziela

– Bóg stoi po stronie człowieka z wysokości krzyża swojego Syna i nie pozwala nam zginąć – powiedział abp Wacław Depo. 7 maja metropolita częstochowski przewodniczył w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa – sanktuarium Krzyża Świętego w Rększowicach Mszy św. dziękczynnej za 40 lat istnienia parafii.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP poparła inicjatywę ustawodawczą „Religia-Etyka”

2025-03-28 22:56
Bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Komisja Wychowania Katolickiego KEP poparła inicjatywę ustawodawczą Stowarzyszenia Katechetów Świeckich „Religia-Etyka”; komisja sprzeciwiła się również ograniczeniom wobec lekcji religii m.in. redukcji zajęć do jednej godziny tygodniowo - czytamy w komunikacie przekazanym w piątek PAP

Więcej ...

Głowa w piasku nie pomoże

2025-03-29 09:10
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

W polityce można się spierać, można mieć odmienne poglądy, ale nie można uciekać przed odpowiedziami na kluczowe pytania. Niestety nie wszyscy to rozumieją albo nie chcą rozumieć. W tym również ci najwyżsi funkcją, jak na przykład premier, który udowadnia, że jeśli coś jest dla niego niewygodne, to najlepszym wyjściem jest… brak odpowiedzi lub atak ad personam. To nie jest cecha lidera – to cecha polityka, który boi się konsekwencji swoich działań.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bogu podoba się, gdy człowiek uświadomi sobie swoje...

Wiara

Bogu podoba się, gdy człowiek uświadomi sobie swoje...

Chłopiec zadzwonił pod numer 112 i zamówił pizze,...

Wiadomości

Chłopiec zadzwonił pod numer 112 i zamówił pizze,...

Nowacka o skardze SKŚ do ETPCz: mają prawo podejmowania...

Kościół

Nowacka o skardze SKŚ do ETPCz: mają prawo podejmowania...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Kościół

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Niedziela Wrocławska

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Kościół

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...