Reklama

Animatorzy trzeźwości

Niedziela łódzka 45/2006

Ludzie zgłaszają się do parafii z różnymi problemami. Najczęściej dotyczą one życia rodzinnego. Proszą o modlitwę, ale także o konkretną radę w sytuacjach trudnych. Nie zawsze taka pomoc jest możliwa, ponieważ parafia nie jest ośrodkiem terapeutycznym. Parafie uczestniczą natomiast w istniejącym w Kościele polskim od ponad pół wieku programie walki o trzeźwość narodu - zwłaszcza, jeśli chodzi o profilaktykę wychowania do trzeźwości dzieci i młodzieży. W wielu miejscach dobrze układa się współpraca parafii z miejskimi lub gminnymi komisjami ds. przeciwdziałania problemom alkoholowym. Są też kapłani, którzy szczególnie poświęcają się sprawie trzeźwości. Aby zapewnić im kompetentną pomoc osób świeckich, stworzono Studium Animatorów Trzeźwości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przede wszystkim profilaktyka

1 sierpnia 2005 r. abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, erygował Studium Animatorów Trzeźwości Archidiecezji Łódzkiej, które we współpracy z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka i Stowarzyszeniem AGAPE w Łodzi ma przygotowywać osoby zdolne do prowadzenia w parafiach działań informacyjno-konsultacyjnych i profilaktycznych w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych wśród dorosłych młodzieży i dzieci. Kierownictwo Studium tworzą ks. dr Piotr Kulbacki, ks. Jan Cholewa i psycholog Agnieszka Borowicz. Patronem Studium jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki.
Agnieszka Borowicz podkreśla, że zarówno ilość osób zgłaszających się do Studium, jak ich udział w proponowanych zadaniach, dają pewność, że w parafiach jest miejsce i potrzeba, aby wychodzić do ludzi w obszarze ich codziennych, domowych kłopotów. Wielu nie jest w stanie szukać pomocy w innych instytucjach, dlatego pierwszą pomoc powinni otrzymać właśnie we wspólnocie parafialnej. Studium wyposaża słuchaczy w pewne umiejętności i kompetencje, a także wskazuje im kierunki rozwijania wiedzy. Ważne jest także świadectwo animatorów trzeźwości jako parafian zaangażowanych w przeciwdziałanie ludzkiej krzywdzie. Przykład czynnej postawy może mobilizować tych, którzy pozostają bierni.

Nie zamykać się w czterech ścianach

Pani Helena szukała w Studium pogłębienia i uporządkowania wiedzy o problemie uzależnienia od alkoholu, z którym zetknęła się w najbliższej rodzinie. Modliła się za swoich bliskich, pragnęła im pomóc, ale z braku wiedzy doświadczyła bezradności i obawy, że źle pomagając, może zaszkodzić. Dzięki kontaktom nawiązanym na jednej z dorocznych pielgrzymek do grobu bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach, uzyskała pomoc terapeutyczną dla siebie, rozpoczęła także posługę w poradnictwie parafialnym. Wraz z innymi utworzyła grupę wsparcia dla kobiet „Nadzieja”. Studium spełniło jej oczekiwania. Warsztaty i ćwiczenia pomogły zobaczyć problemy, z którymi jeszcze się nie uporała. Nauczyła się rozróżniać, jakiej pomocy potrzebują ludzie zgłaszający się do poradni; czy należy skierować ich do księdza czy do psychologa. Zobaczyła, jak ważne są: profilaktyka, modlitwa, podejmowane wyrzeczenia i życie sakramentalne. Utwierdziła się w przekonaniu, że nikt nie powinien zamykać się ze swoim bólem w czterech ścianach, że trzeba szukać wsparcia we wspólnocie Kościoła.

Wspólne działania drogą do sukcesu

Izabela Potempa ze Stowarzyszenia Wspierania Dzieł Ewangelizacji AGAPE, działającego od 14 lat w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi, potwierdza, że Studium jest kuźnią dobrych współpracowników dla Stowarzyszenia i jest przekonana, że odnajdą się oni nie tylko w posłudze parafialnej, ale również w samorządowych i pozarządowych jednostkach, z którymi AGAPE stale współpracuje.
Mówiąc o współpracy Studium z władzami lokalnymi w obszarze profilaktyki antyalkoholowej, ks. Piotr Kulbacki przywołuje przykłady wspólnych starań zminimalizowania nocnej sprzedaży alkoholu lub zlikwidowania powszechnej dostępności napojów alkoholowych w akademikach łódzkich.
Abp Władysław Ziółek, gość specjalny uroczystego rozdania dyplomów pierwszej grupie absolwentów Studium, wyraził wdzięczność ks. Piotrowi Kulbackiemu i jego współpracownikom za inicjatywę założenia Studium i zaangażowanie w jego rozwój. Przypomniał, że ks. Kulbacki, krajowy moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, był przed laty pomysłodawcą dorocznej pielgrzymki do grobu bł. Rafała Chylińskiego w Łagiewnikach, której zawsze towarzyszy modlitwa w intencji trzeźwości. - Chcę się pokłonić Wam wszystkim z należnym uszanowaniem - zwrócił się do dyplomowanych animatorów trzeźwości Ksiądz Arcybiskup - że wspaniałomyślnie odpowiedzieliście na zaproszenie do tego Studium. Chcę Wam zarazem pogratulować odwagi, bo nie jest to sprawa prosta i łatwa: skorzystaliście z przekazu wiedzy, by realizować pewne zadania w waszych środowiskach. Temat jest trudny, bo stworzył się teraz taki styl, że wszyscy piją. Jeśli ktoś ma odwagę przyjąć inną postawę, naraża się niekiedy na oceny bardzo krytyczne. Wierność sobie wymaga, więc determinacji wewnętrznej, a także wsparcia z wysoka.
Takim wsparciem z wysoka było dla absolwentów i nowych słuchaczy Studium specjalne błogosławieństwo udzielone przez Pasterza Kościoła łódzkiego na zakończenie pierwszego roku nauki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj