Reklama

Listopad 1918 r. w Częstochowie

W listopadzie 1918 r. częstochowianie, na wieść o wyzwalaniu się ziem polskich spod panowania zaborców, postanowili sami oswobodzić miasto rządzone przez Niemców.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Częstochowie 15 października 1918 r. zwołano uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej w związku z wydanym 7 października tegoż roku orędziem Rady Regencyjnej, ogłaszającym zjednoczenie wszystkich ziem polskich w przyszłym niepodległym państwie. W ostatnich dniach października Stowarzyszenie Kupców Polskich w Częstochowie w porozumieniu z Towarzystwem „Sokół” utworzyło organizację wojskową pod nazwą Obrona Narodowa. Miała ona zabezpieczyć majątek miejski w chwili opuszczenia miasta przez Niemców. Niemal jednocześnie zwołano w Magistracie zebranie, którego rezultatem było powołanie Straży Obywatelskiej dla obrony życia i mienia mieszkańców. W tym czasie nominowane przez Radę Regencyjną władze wojskowe w Częstochowie rozpoczęły werbunek ochotników do polskiej armii. W mieście ustanowiono Dowództwo Okręgu Wojskowego, którego zadaniem było organizowanie formacji wojskowych.
Dla częstochowian historycznym stał się dzień 4 listopada 1918 r., kiedy z rozkazu gen. Tadeusza Rozwadowskiego - pełniącego funkcję szefa sztabu wojsk polskich z ramienia Rady Regencyjnej - oddział żołnierzy pod komendą ppor. Artura Wiśniewskiego przejął posterunki na terenie klasztoru jasnogórskiego. Ojcowie paulini z przeorem o. Piotrem Markiewiczem z radością powitali polskie wojsko. Następnego dnia przybyła na Jasną Górę delegacja miasta z nadburmistrzem Józefem Marczewskim i burmistrzem A. Bandkie-Stężyńskim oraz rzesze mieszkańców. Na wieży i murach klasztornych wywieszono biało-czerwone flagi.
11 listopada 1918 r. Sztab Obrony Narodowej w Częstochowie, po otrzymaniu wiadomości o przygotowaniach Niemców do opuszczenia miasta, zarządził zbiórkę i wysłał dwa oddziały w sile ok. 200 ludzi, aby rozbroiły niemieckie posterunki w najważniejszych punktach miasta. W akcję włączyły się: POW, legioniści, oddziały Straży Obywatelskiej, Ochotnicza Straż Pożarna, harcerze i Milicja Ludowa PPS. Gdy Niemcy opuścili koszary Zawady, POW natychmiast je zajęła, przejmując zapasy amunicji, żywności i odzieży. Całą noc w mieście rozlegały się strzały i detonacje. Nie obyło się bez ofiar. Ok. godz. 1 został zabity, trzymający wartę przed Magistratem, 16-letni harcerz Włodzimierz Zagórski, uczeń Gimnazjum im. H. Sienkiewicza. Od przypadkowej kuli zginął też 17-letni gimnazjalista Karol Szprynger. Obrona Narodowa oraz grupy peowiackie stoczyły walkę z załogą niemiecką w fabryce Peltzerów, zdobywając m.in. duże ilości amunicji. Zajęto też więzienie, pocztę i szpital w Domu Księcia. Rankiem 12 listopada 1918 r. Częstochowa była wolna.
Płk Antoni Jastrzębski - dowódca Okręgu Wojskowego w Częstochowie nominował tymczasowe władze: J. Marczewski stanął na czele władz powiatu częstochowskiego, a ppor. Belina-Prażmowski został komendantem policji.
Wieczorem 12 listopada 1918 r. wmaszerowały do miasta oddziały piechoty i POW z Radomska, wzmacniając polski garnizon. Jednocześnie do Częstochowy przybyli przedstawiciele Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (powołanego 7 listopada w Lublinie), ustanawiając swoich reprezentantów w mieście. Jednak już 14 listopada w Warszawie Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując władzę cywilną Józefowi Piłsudskiemu (władzę wojskową przejął on 11 listopada). Rząd lubelski zakończył również swoją misję.
Największy wpływ na podejmowane w Częstochowie decyzje zdobyły władze POW. Komenda Częstochowska POW mianowała komendantem sił zbrojnych ppor. Antoniego Miszewskiego. Zaczęły także powstawać kolejne oddziały, które miały stać się zalążkiem częstochowskiego 27. Pułku Piechoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i sprofanowne konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst