Reklama

Kresy, które zachwycają

Niedziela lubelska 46/2006

W Domu Kultury w Wojsławicach do 12 listopada prezentowana jest wystawa pt. „Notatki Kresowe”. Można na niej zobaczyć prace śląskiego artysty Tadeusza Drążkiewicza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wojsławice. Osada, która wyłania się zza pagórków i lasów. To miejsce skrzyżowania nie tylko wielu ulic, ale także i kultur. W tej miejscowości mieszkali obok siebie zarówno katolicy, prawosławni, jak i żydzi. Ślady wielokulturowości są widoczne do dziś, chociażby w zabudowie. Znajduje się tu dawna synagoga żydowska, cerkiew prawosławna, a w samym sercu miejscowości - kościół katolicki. Przepiękne krajobrazy okolicy mogą naprawdę zachwycać. Jedną z osób, którą urzekły kresowe ziemie, jest Tadeusz Drążkiewicz - urodzony, wychowany i mieszkający na Śląsku malarz i grafik. Przebywając na ziemi wojsławickiej w czasie plenerów malarskich, „zakochał się” w okolicy i zostawił tu cząstkę siebie. Powraca tu każdego roku i nie rozstaje się ze swoim szkicownikiem, by w tym sprzyjającym dla niego klimacie przenosić na płótno i papier to, co mu „w duszy gra”.
Tadeusz Drążkiewicz jest piewcą pejzażu kulturowego, który odchodzi w przeszłość. Możemy to zaobserwować na prezentowanej wystawie, gdzie uchwycone przez artystę motywy wiejskiej tradycyjnej architektury obecnie już nie istnieją. Jest to swoista kronika ziemi okalającej Wojsławice. O każdym z tych motywów na swoich rysunkach artysta może snuć niekończące się opowieści. Mimo ekspresji, prace obfitują w wiele szczegółów, co pozwala bez problemu rozpoznać dany motyw w naturze. Chełmska katedra, wojsławicka cerkiew, chałupy i kościół, Kukawka, Małochwiej Duży, Uher, Majdan Surhowski, Olszanka, Bończa, Krupe, Hrubieszów, czy Dubienka - to tyko niektóre z prac Drążkiewicza, które powstały tu, na Kresach, a które można podziwiać na wystawie zorganizowanej przez Gminne Centrum Kultury w Wojsławicach.
Podczas wernisażu, który miał miejsce 6 października br., gospodarz GCK Jarosław Osuchowski powitał zaproszonych gości, a wśród nich w sposób szczególny autora prezentowanych prac. Ponad siedemdziesięcioletni artysta podziękował wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu wystawy, szczególnie Annie Bronickiej. Autor urokliwych prac zaznaczył, że „ziemie kresowe to jedyne miejsca, gdzie można spotkać prawdziwą ciszę i jej kojący wpływ na psychikę człowieka”. Temu stwierdzeniu daje wyraz w pracach wystawianych w Domu Kultury w Wojsławicach. Rysunki, grafiki, gwasze, linoryty i prace olejne powstawały na przestrzeni prawie dwudziestu lat (1986 - 2005) i przedstawiają miejsca dobrze znane tutejszym mieszkańcom. Oprócz ciekawej techniki, zastosowanej przy wykonywaniu prac, oglądających zaskakuje - oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu - dobór tematów. Widoczny jest też w jego pracach związek emocjonalny z podejmowaną tematyką.
Zaniedbane, zrujnowane budynki, walące się płoty w pracach Tadeusza Drążkiewicza metafizycznie przeobrażają się w urocze, tajemnicze miejsca. Przydrożne kapliczki, stare, opuszczone chałupy, nieczynne wiatraki, studnie - wszystko otoczone cudowną przyrodą. Artysta, oprócz doskonałego warsztatu artystycznego, ma bystre oko, które czyni z niego wyśmienitego dokumentalistę. Rysował i malował domy, których już dziś nie można zobaczyć, bo na miejscu, gdzie stały jeszcze przed kilkunastu laty, dziś stoją nowoczesne wille, bądź też rosną „urocze, kresowe chaszcze”.
Niejeden mieszkaniec Wojsławic i okolicy jest zaskoczony, że to, co widzi na co dzień, może być tematem artystycznych prac. Do tej pory wielu nie zdawało sobie sprawy z piękna swojej „małej ojczyzny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Pielgrzymi ze Słowacji

2024-05-04 22:26

Małgorzata Pabis

W pielgrzymce wzięło udział ponad 10 tysięcy Słowaków!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...