Reklama

Inauguracja Dzieła Biblijnego

Niedziela podlaska 46/2006

Sobór Watykański II w jakże pięknym i symbolicznym porównaniu przypomniał wiernym myśl Ojców Kościoła, iż Kościół pożywiał się i dalej czerpie siły z dwóch stołów ofiarniczych: Eucharystycznego i Słowa Bożego. Ta prawda podpowiada nam, chrześcijanom, przywilej i konieczność lektury Pisma Świętego. Takie zadanie również postawione zostało przed nową inicjatywą polskiego Kościoła, a mianowicie Dziełem Biblijnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W auli Wyższego Seminarium Duchownego Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie 28 października odbyło się sympozjum biblijne, które było jednocześnie uroczystym rozpoczęciem Dzieła Biblijnego w diecezji drohiczyńskiej. Było to także kolejne spotkanie w ramach stałej formacji drohiczyńskich kapłanów.
Sympozjum rozpoczął ks. dr Zbigniew Rostkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej, a jednocześnie koordynator Dzieła Biblijnego w diecezji drohiczyńskiej. Tuż po nim słowa pozdrowienia do prelegentów, którymi w tym roku byli ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski oraz ks. dr Mirosław Kiedzik, pracownicy naukowi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także do zgromadzonych kapłanów sióstr, alumnów i osób świeckich skierował bp dr Antoni Dydycz. Ksiądz Biskup w krótkich słowach zwrócił zgromadzonym uwagę na nieustanne pogłębianie lektury Słowa Bożego, które - jak mówił - „często pozostaje zakurzone na półce, a życie biegnie swoim torem. Nie możemy rozdzielać wiary i życia, nauka Pisma Świętego musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w naszym życiu codziennym, a na pewno będzie wtedy mniej niepokojów, nienawiści, gdyż ono niesie ze sobą orędzie Zbawienia i pokoju, pokoju zewnętrznego, a nade wszystko wewnętrznego”.
Pierwszy referat pt. „Obrazy powołania w Piśmie Świętym” wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski. Prelegent swoje przedłożenie oparł na dwóch wzorach powołania. Pierwszym wzorem powołania stał się Abram, którego - wzywając - Bóg nazwał Abrahamem. Jego wybranie, pierwsze na kartach Biblii bezpośrednie wezwanie Boże, to typ każdego ludzkiego powołania. Tak jak Abrahama Bóg wzywa również nas do nawiązania z Nim wyjątkowej relacji, do wyjścia - jak mówił Ksiądz Profesor - „najpierw z naszego kraju, następnie z naszej ojcowizny, a w końcu z naszej rodziny. Te kręgi powołania symbolizują nie konkretne rzeczywistości, ale całkowite oddanie się do wyłącznej Bożej dyspozycji”. Ksiądz Waldemar zwrócił szczególną uwagę na wyjątkowość Bożego wezwania, które kieruje Bóg do konkretnego człowieka, z jego wszelkimi uwarunkowaniami życiowymi.
Ten aspekt wezwania Bożego został szczególnie ukazany w powołaniu drugiego omawianego bohatera, jakim był Mojżesz. Mówiąc o każdym powołaniu, Ksiądz Profesor przypomniał, że każde bez wyjątku powołanie jest łaską, jak mówi teologia - Bożym darem niezasłużonym przez nas. To Bóg, szanujący naszą wolność i wybór, stoi na straży naszego powołania, to On - jak przedstawiono w powołaniu Mojżesza - jest Tym, który powołanego usposabia do podjęcia Bożego zaproszenia. Tylko Bóg jest pewnym i jedynym gwarantem jego realizacji.
Drugi prelegent, ks. dr Mirosław Kiedzik, w swoim referacie, zatytułowanym „Wspólnota wczesnochrześcijańska a podstawy parafii w Piśmie Świętym”, skoncentrował się na życiu pierwszych chrześcijan, ukazując przede wszystkim to, co stanowiło podstawy życia wspólnotowego: Słowo Boże, łamanie chleba, modlitwa, wspólnota dóbr i męstwo w cierpieniach znoszonych dla Chrystusa. Kościół pierwotny żył i koncentrował się wokół łamania chleba. To Eucharystia była tym - jak napisał Jan Paweł II w pierwszych słowach encykliki „Ecclesia de Eucharistia” - co stanowiło i stanowi siłę i moc Kościoła nie tylko pierwszych wieków, ale również chrześcijan żyjących dzisiaj. Ksiądz Mirosław mówił też o takich wartościach, jak: miłość, wspólnotowość, sprawiedliwość, które legły u początku rodzącego się Kościoła, a które powinny szczególnie w dzisiejszych czasach cechować życie każdej wspólnoty parafialnej.
W czasie dyskusji panelowej poruszono problem dowolności i subiektywności tłumaczeń i interpretacji Pisma Świętego. Ks. Chrostowski przypomniał, że dowolność i subiektywność interpretacji Słowa Bożego prowadzi do wypaczenia jego przesłania do tego stopnia, iż niektóre przekłady można nazwać ateistycznymi targumami. To Magisterim Kościoła jako instytucja do tego powołana ma stać na straży czystości i prawości przekazu biblijnego. Następnie omówione zostały trudne, ale jakże bardzo ważne kwestie dialogu chrześcijańsko-judaistycznego oraz rozmów na płaszczyźnie chrześcijaństwa i islamu.
Na koniec ks. dr Rostkowski podziękował w imieniu zgromadzonych ks. prof. Chrostowskiemu za jego nieoceniony wkład w rozwój polskiej biblistyki. Słowa podziękowania do wszystkich przybyłych wypowiedział również rektor drohiczyńskiego seminarium ks. dr hab. Tadeusz Syczewski.
Uroczyste błogosławieństwo Pasterza diecezji zakończyło sympozjum.

Dzieło Biblijne jest inicjatywą kościelną o zasięgu ogólnopolskim, która została powołana do istnienia 24 września 2005 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie w kaznodziejstwie i katechezie, a także w formacji indywidualnej wiernych.
W diecezji drohiczyńskiej moderatorem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II 13 lutego 2006 r. został mianowany ks. dr Zbigniew Rostkowski, a jego zastępcą ks. dr Jarosław Błażejak. W najbliższym czasie w diecezji zostaną zorganizowane warsztaty biblijne dla katechetów, a także wykład biblijny w czasie Kongresu Młodych w Bielsku Podlaskim. W tym roku akademickim w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie zostanie utworzony klerycki krąg biblijny.

Oprac. ks. Krzysztof Żero

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj