Reklama

Muzyka w kościele

Police melomanom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 1994 r. odbywają się corocznie, pod patronatem św. Cecylii - Polickie Dni Muzyki. Ich inicjatorem był ks. Mirosław 0liwiak, o czym przypomniał w powitalnym przemówieniu burmistrz Polic Władysław Diakun, otwierając XIII Cecyliadę. Tegoroczna inauguracja miała miejsce w kościele pw. św. Kazimierza, zaś zakończenie - tam gdzie się przed dwunastu laty wszystko zaczęło - w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Parafie te, obok Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Gminy Police były organizatorami XIII Cecyliady. Na tegoroczne Polickie Dni Muzyki złożyły się wykłady i konsultacje, polsko-niemieckie warsztaty chóralne, cztery koncerty, zaś centralnym punktem uroczystości była Msza św. pontyfikalna. Niniejsza relacja obejmuje dwa koncerty oraz Mszę św.
Inauguracyjny koncert 20 października składał się z dwóch części. W pierwszej wystąpił założony w 1993 r. przez wspomnianego ks. Oliwiaka, a od trzech lat prowadzony przez Piotra Szkockiego - Policki Chór Chłopięco-Męski. Ciekawie ułożony program zespołu zawierał utwory sakralne: jednogłosowy chorał gregoriański, wielogłosowe kompozycje łacińskie i włoskie, wykonany przez chór męski po polsku śpiew Kościoła wschodniego „Akatyst”, a także popularne piosenki francuskie. Druga część koncertu nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Mozartowskiego - zabrzmiała słynna „Msza Koronacyjna C-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wykonawcami byli: Chór Pomorskiej Akademii Medycznej, Kameralny Chór Lekarzy „Remedium”, Studencka Orkiestra Akademii Muzycznej w Poznaniu, Filii w Szczecinie oraz soliści z Rostocku: Nicole Schulz - sopran, Anastasia Dittrich - mezzosopran, Tae Jin Cho - tenor, Tobias Germeshausen - bas baryton. Dyrygował Ryszard Handke, wydobywając z połączonych zespołów pełnię muzycznego wyrazu.
Podczas niedzielnej Mszy św. celebrowanej przez bp. Jana Gałeckiego wraz z księżmi, w tym z nowym proboszczem parafii pw. św. Kazimierza - ks. Waldemarem Gasztkowskim, grała Orkiestra Garnizonowa ze Szczecina oraz śpiewały miejscowe zespoły chóralne: Policki Chór Chłopięco-Męski, Policki Chór Kameralny „Postscriptum” i Policki Chór Kościelny „Maria Cantat”.
Szczególnie interesujący i odznaczający się wysokim poziomem artystycznym okazał się tzw. Koncert Narodów, który odbył się w niedzielne popołudnie. Na początku usłyszeliśmy uwerturę do oratorium „Saul” Georga Friedricha Haendla w wykonaniu świetnie zgranej 9-osobowej Kapeli Dworskiej „Consortium Sedinum” ze Szczecina, której kierownictwo artystyczne sprawuje klawesynistka Urszula Stawieka. Następnie utwory a cappella z okresu „Złotej doby muzyki ukraińskiej”, które tworzyli kompozytorzy Maksym Berezowskyj, Dmytro Bortnianskyj, Artemij Wedel, śpiewał także 9-osobowy Zesół Wokalny „A Cappella Leopolis” ze Lwowa o pięknym, wyrównanym brzmieniu głosów. Jego kierownictwo spoczywa w rękach Romana Stelmaszczuka, zaś dyrygentem jest Ludmyła Kapustina. Wreszcie oba połączone zespoły pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego, który prowadził też wykonanie wspomnianej uwertury oraz wygłaszał słowo o muzyce, przedstawiły dwa odkryte niedawno utwory - pochodzący ze zbiorów Uniwersytetu w Lund (Szwecja) motet „Es ist genug” F. G. Kilngenberga wydany po raz pierwszy w Szczecinie w 1717 r. oraz znaleziona w bogatych zbiorach Biblioteki Jasnogórskiej „Msza polska D-ur” z 1806 r., skomponowana przez Dominika Nuna (było to polskie prawykonanie utworu). Po zakończeniu koncertu Władysław Diakun, któremu towarzyszyła dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Anna Ryl, podziękował wszystkim uczestnikom Cecyliady 2006 i ogłosił zakończenie imprezy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: W jakiego Boga wierzę?

2024-05-24 08:42

Mat.prasowy

Jeżeli czasem czujesz się jak chrześcijanin na cyrkowej arenie Nerona, jeżeli czujesz, że padasz i nie ma dla ciebie szansy, to wyobraź sobie, że nagle z trybuny na arenę wchodzi ktoś – ktoś, kto chce Ci pomóc i Cię uratować.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jaworzyna Śląska. Miejsce pamięci i modlitwy dla rodzin po stracie dziecka

2024-05-25 20:30
Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

ks. Mirosław Benedyk

Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

Na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej odsłonięto Pomnik Dziecka Utraconego. Miejsce to ma być przestrzenią pamięci, modlitwy i wsparcia dla rodzin po stracie dziecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić...

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania