Reklama

67. rocznica kaźni mieszkańców Torunia na Barbarce

Za prawdę, dobro i wierność Panu

Niedziela toruńska 47/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W październiku 1939 r. Niemcy rozpoczęli akcję masowych straceń mieszkańców Torunia i okolic. 28 października aresztowano ok. 1200 osób, które przetrzymywano w Forcie VII, a następnie sądzono przed komisją gestapowców i volksdeutschów. Skazani na rozstrzelanie oczekiwali na wykonanie wyroku w celach śmierci oraz w tzw. ciemnicach, gdzie nie otrzymywali jedzenia i picia. Urzędnicy, nauczyciele, lekarze, księża ponieśli śmierć w lasach Barbarki, byli bowiem polską inteligencją.
Tradycyjnie już, w rocznicę tamtych wydarzeń, na toruńskiej Barbarce odprawiono polową Mszę św. Przed tablicą upamiętniającą ofiarę Polaków zebrali się: Michał Zaleski - prezydent Torunia, Józef Jaworski - przewodniczący Rady Miasta, Bogdan Major, dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9, która nosi imię Stanisławy Jaworskiej - straconej w lasach Barbarki, kombatanci, żołnierze, mieszkańcy Torunia i okolic, a także ci, których bliscy stracili życie w tym miejscu.
Eucharystię w intencji Ojczyzny oraz zmarłych na Barbarce i ich żyjące rodziny sprawowali kapłani z parafii św. Antoniego. Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Figurski, a koncelebransami byli: ks. Maciej Grabowski i ks. Piotr Klein, który wygłosił słowo Boże. Kaznodzieja zauważył, że tamte wydarzenia to ofiara „za prawdę, za dobro, za wierność Panu”, a jednocześnie „lekcja życia”. Współczesne pokolenie powinno wyciągnąć wnioski, z historii Polski, wnioski, których efektem będzie odwaga pójścia drogą dobra oraz zdecydowany opór złu. Nawiązując do Psalmu 23. ks. Piotr ukazał wydarzenia z października 1939 r. jako czas, w którym ludzkość „przeszła przez ciemną dolinę”, ale „zła się nie ulękła”. Ks. Klein zakończył homilię słowami: „Módlmy się za nich, by ta ofiara nie została zaprzepaszczona i stała się zasiewem miłości dla naszego pokolenia”.
Na zakończenie słowo do zebranych skierował prezydent Michał Zaleski. Wyraził nadzieję, że nasza postawa może być świadectwem, które przyniesie pokój i nauczy przebaczania, gdyż jest „to wyzwanie tych, co tu stracili życie”. Głos zabrał również Bogdan Major, który poinformował, że jest gotowy projekt pomnika autorstwa Zbigniewa Mikielewicza. Za rok pomnik ma stanąć na miejscu skromnej tablicy upamiętniającej śmierć ofiar zbrodni hitlerowskich na Barbarce.
Po zakończeniu Mszy św. i odmówieniu dziesiątki Różańca, złożono wieńce pod tablicą pamiątkową, a orkiestra wojskowa zagrała pieśni patriotyczne, podkreślające charakter uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: kto trwa w Jezusie, ten przynosi owoce

2024-05-02 17:36

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że źródłem życia i działania człowieka wierzącego od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie, powiedział bp Mirosław Milewski w Królewie w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Zygmunta, Króla i Męczennika: - Król Zygmunt surowo odpokutował za swoje grzechy, dlatego został świętym - powiedział biskup pomocniczy.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady