Reklama

10 lat Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

Niedziela wrocławska 48/2006

Tym, którzy żyją aktualnymi problemami Kościoła w Polsce, nietrudno stwierdzić, że w ostatnich latach powstało w naszym kraju wiele stowarzyszeń katolickich pragnących być narzędziem apostolstwa świeckich. Wśród tych stowarzyszeń szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka - ważny element nowej ewangelizacji. Świeccy katolicy zrzeszeni i uformowani w tym ruchu mogą kształtować od wewnątrz, w duchu zasad Kościoła katolickiego, struktury życia społecznego w kulturze, oświacie, polityce czy życiu zawodowym. Akcja Katolicka określana przez Sobór Watykański II jako urząd w Kościele, została wyraźnie wyszczególniona spośród wszystkich form apostolstwa świeckich przez synod biskupów w Rzymie w 1987 r. i polecona jako działalność społeczno-religijna katolików.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja Katolicka w Polsce

Za twórcę Akcji Katolickiej uważa się Piusa XI, który encykliką „Ubi arcano Dei” z dnia 23 grudnia 1992 r. nadał jej kształt i przedstawił główne założenia. Ten sam papież w encyklice „Divini Redemptoris” wyznaczył jej zadania na rzecz budowania w państwie sprawiedliwości społecznej opartej na nauczaniu Kościoła. Od tego czasu Akcja Katolicka rozwijała się jako stowarzyszenie katolików świeckich w oparciu o struktury Kościoła i w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną.
W Polsce Akcja Katolicka została utworzona na konferencji Episkopatu Polski w kwietniu 1930 r. Na patrona Akcji wybrano św. Wojciecha, a na święto patronalne wyznaczono uroczystość Chrystusa Króla. Od stycznia 1931 r. zaczęło ukazywać się centralne pismo stowarzyszenia, miesięcznik „Ruch Katolicki”. Okres międzywojenny to dla Akcji czas dynamicznego rozwoju - w 1939 r. liczyła 750 tys. członków, przez co zajęła znaczne miejsce w życiu społecznym ówczesnej Polski. Niestety, wraz z wybuchem II wojny światowej oraz nastaniem systemu komunistycznego oficjalne działanie Akcji zostało zawieszone. Impuls do reaktywowania stowarzyszenia dał Jan Paweł II w pamiętnym przemówieniu do biskupów polskich przebywających w Rzymie z wizytą Ad limina Apostolorum w dniu 12 stycznia 1993 r.: - Niezastąpionym środkiem w formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła, bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna - powiedział Papież.
Pierwsze struktury nowego stowarzyszenia zaczęły pojawiać się w trzy lata po historycznym spotkaniu polskich biskupów z Janem Pawłem II. W roku 1996 w całej Polsce, z różną intensywnością, zaczęły powstawać diecezjalne instytuty i parafialne oddziały Akcji Katolickiej. Dekretem z dnia 2 maja 1996 r. kard. Józef Glemp powołał Akcję Katolicką z siedzibą w Warszawie „jako publiczne stowarzyszenie katolików świeckich”.

Akcja Katolicka w archidiecezji wrocławskiej

Kardynał Henryk Gulbinowicz - wielki zwolennik Akcji Katolickiej - decyzję o powołaniu stowarzyszenia w archidiecezji wrocławskiej podjął jeszcze przed decyzją Episkopatu reaktywowania jej w całej Polsce. Podejmując wezwanie Jana Pawła II, jak też nawiązując do międzywojennej tradycji i odpowiadając na oczekiwania wiernych, Ksiądz Kardynał erygował AK Archidiecezji Wrocławskiej 26 listopada 1995 r., polecając ją opiece patronów Dolnego Śląska: św. Janowi Chrzcicielowi i św. Jadwidze Śląskiej. Akcja Katolicka rozwijała się przez wszystkie lata i dziś jest jednym z najważniejszych stowarzyszeń archidiecezji wrocławskiej, liczy 45 oddziałów parafialnych i ok. 800 członków.
Zasadniczym celem AK jest praca ewangelizacyjna i formacyjna samych członków, prowadząca do wychowania dojrzałego chrześcijanina. Jej drugie podstawowe zadanie to włączanie się członków Akcji w życie społeczne, oświatowe, gospodarcze i polityczne. Mają oni angażować się w sprawy Kościoła i Ojczyzny, prowadząc działalność zwłaszcza na terenie parafii. Członkowie stowarzyszenia są najbliższymi współpracownikami proboszcza, działającymi w różnych dziedzinach w zależności od potrzeb, jakie się pojawiają, wg zasady: widzieć, ocenić, działać. Zajmują się sprawami rodziny i wychowania, prowadzą działalność charytatywną na rzecz ubogich, podejmują także inicjatywy w sferze kultury, choćby organizowanie klubów, bibliotek i czytelni parafialnych.
AK Archidiecezji Wrocławskiej nie jest martwą instytucją, ale prężnie działającym stowarzyszeniem. Może poszczycić się m.in. tworzeniem świetlic dla dzieci, organizacją festynów dobroczynnych i wakacyjnego wypoczynku dla dzieci. To także wspólne pielgrzymki do miejsc świętych - jak tegoroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka do Lourdes z racji 10. rocznicy powstania i działalności AK w Archidiecezji Wrocławskiej. Tę dziękczynną pielgrzymkę, pod hasłem „Trwajcie mocni w wierze” zorganizował Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej oraz Wydział Duszpasterski Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w czasie konklawe nie będzie sygnału dla telefonów komórkowych

2025-05-05 22:26

Agata Kowalska

„7 maja od godziny 15. 00 wszystkie urządzenia przekazujące sygnał telekomunikacyjny dla telefonów komórkowych, znajdujące się na terytorium Państwa Watykańskiego, z wyjątkiem obszaru Castel Gandolfo, zostaną wyłączone” - poinformował Gubernatorat Państwa Watykańskiego.

Więcej ...

Konklawe: Jan Paweł II wprowadził ważne zmiany w procedurze wyboru papieża

2025-05-06 08:42
Kardynałowie w bazylice św. Piotra

PAP/EPA

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Jan Paweł II, dostrzegając konieczność dostosowania zasad wyboru Biskupa Rzymu do współczesnych realiów, wprowadził zmiany w procedurze konklawe. To między innymi ustanowienie Kaplicy Sykstyńskiej jako jedynego miejsca głosowań podczas konklawe oraz Domu Świętej Marty jako miejsca zakwaterowania kardynałów-elektorów.

Więcej ...

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24
Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...