Reklama

Miejsce dla każdego

Patronalne święto Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które przypada w uroczystość Chrystusa Króla, ma w tym roku szczególny wymiar. 26 listopada br. młodzi podczas jubileuszowej Mszy św. w archikatedrze lubelskiej będą dziękować Bogu za 15 lat działalności na terenie archidiecezji lubelskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe spotkanie potrwa dwa dni. W tym czasie ok. 50 nowych członków złoży przyrzeczenie, zobowiązując się do służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. - Służąc drugiemu człowiekowi, staramy się wypełniać przesłanie Jana Pawła II - mówi Aneta Biedrzycka z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, skupiające w ponad 50 oddziałach ok. 1000 członków, znane jest z aktywnego uczestnictwa w obchodach Dnia Papieskiego. Młodzież z KSM można spotkać w 10 miastach i miasteczkach Lubelszczyzny podczas kwesty na Fundusz Dzieło Nowego Tysiąclecia, ale nie tylko. Całoroczna praca w parafialnych oddziałach owocuje spotkaniami z ciekawymi gośćmi, prezentacjami multimedialnymi, konkursami, kiermaszami i koncertami, z których dochód przeznaczany jest np. na potrzeby misji. Jubileuszowe spotkanie również połączone jest z kwestą. W sobotę, 25 listopada, w godz. 9-15 będziemy mogli spotkać młodych w marketach Lublina, zbierających datki na Fundusz „Szansa dla 1000”. - Chcemy, by ta zbiórka była dziełem solidarności z potrzebującymi finansowego wsparcia kolegami - mówi Aneta. KSM przygotowuje także coroczne święto młodych w wymiarze diecezjalnym, przypadające na Niedzielę Palmową oraz organizuje wyjazdy na Światowe Dni Młodzieży. Dzięki zaangażowaniu młodych z wakacyjnych obozów i kolonii rocznie korzysta kilkaset osób. Działalność społeczno-kulturalna prowadzona jest równolegle z formacją duchową, nad którą w oddziałach czuwają księża asystenci.
Na program święta patronalnego złożą się m.in. spotkania prezentujące talenty KSM-owiczów i koncerty. Niedzielną liturgię poprzedzi spotkanie na Zamku Lubelskim, podczas którego nowi członkowie złożą ślubowanie, a oddziały najbardziej zaangażowane na rzecz bliźniego otrzymają podziękowania. - KSM w Świdniku zebrał w czasie Dnia Papieskiego ponad 6 tys. zł, a KSM w Kraśniku z powodzeniem zorganizował zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych przez tornado - mówi Aneta - do takich właśnie oddziałów trafią podziękowania. Obchody zakończy jubileuszowa gala KSM.

Urszula Buglewicz

Siłą KSM jest wierność wartościom. Pośród szybkich zmian, jakie dokonują się we współczesnym świecie, w KSM zawsze można znaleźć ludzi, dla których ważna jest miłość do Boga, szukanie dróg do spotkania Go i nawiązywanie z Nim osobistej więzi. W KSM znaleźć można także ludzi, dla których przykazanie miłości bliźniego jest wyznacznikiem zaangażowań. Ponadto, KSM funkcjonuje na zasadzie małych wspólnot, gdzie ważny jest każdy i każdy może znaleźć miejsce dla siebie. Nie bez znaczenia jest chyba także to, że KSM-owicze to młodzi ludzie, którzy nieustannie wracają do dziedzictwa Jana Pawła II i wciąż znajdują w nim cenne inspiracje. To jest pamięć nie od rocznicy do rocznicy, ale próba wcielania jego przesłania - zwłaszcza tego zawartego w idei budowania Cywilizacji Miłości - w codziennym życiu.

Ks. Mieczysław Puzewicz - wikariusz biskupi ds. młodzieży

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...