Parafia pw. św. Marcina w Mochowie
Patron parafii: św. Marcin
Kościół parafialny: pw. św. Marcina
Kościół filialny: Żurawin, pw. Przemienienia Pańskiego
Dekanat: tłuchowski
Terytorium: Dobrzenice Duże, Dobrzenice Małe, Mochowo Działki, Mochowo Nowe, Mochowo Parcele, Mochowo Wieś, Przybojewo, Sulkowo Bariany, Sulkowo Błony, Sulkowo Jasionki, Żabiki, Żółtowo, Żurawin, Żurawinek
Proboszcz: ks. Marek Mizerski
Katechizują: ks. Radosław Wiśniewski, Monika Filiks
Organista: Jerzy Cendlewski
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym: 9.30, 11.30, w sanktuarium w Żurawinie: 8.00 - w okresie letnim,13.00 - w okresie zimowym
Charakterystyka parafii
W Mochowie już w XIV wieku stał drewniany kościół, wielokrotnie później przebudowywany. Obecna świątynia powstała w 1684 r. z inicjatywy Marcina Mochowskiego. Od imienia fundatora kościół otrzymał wezwanie św. Marcina. W ołtarzu głównym znajduje się zabytkowy obraz Matki Boskiej Śnieżnej.
W parafii znajduje się również kościół filialny w Żurawinie, który jest jednocześnie sanktuarium maryjnym. Miejsce to słynie z licznych uzdrowień - zwłaszcza dzieci. Kult Matki Boskiej Żurawińskiej sięga XVI wieku. Według podania Matka Boża objawiła się mieszkającemu tu pustelnikowi. W 1563 r. został pobudowany pierwszy kościół; obecny jest już trzecią świątynią, zbudowaną w 1902 r.
Parafię zamieszkuje ok. 1400 osób, żyjących w 362 rodzinach. Jest to teren rolniczy. Życie duchowe i kulturalne skupia się w będącym siedzibą gminy Mochowie. Większość mieszkańców zamieszkuje teren w niedalekiej odległości od kościoła parafialnego, pozostała część parafii to 9 wiosek. Jak mówi proboszcz ks. Marek Mizerski, w parafii jest nieliczna grupa, która nie uczestniczy w życiu religijnym, największym problemem jest jednak ucieczka młodzieży, zwłaszcza młodych małżeństw z Mochowa do większych ośrodków wiejskich lub miejskich, w poszukiwaniu lepszych perspektyw życia.
Duszpasterstwo
Reklama
W niedzielę i święta wierni mogą uczestniczyć w trzech Mszach św.: dwie z nich odprawiane są w kościele parafialnym w Mochowie (pierwsza, w której biorą udział dzieci i młodzież, jest najliczniejsza, druga gromadzi głównie ludzi starszych i młode małżeństwa z dziećmi), trzecia, w kościele filialnym w Żurawinie gromadzi mieszkańców Żurawina i czcicieli Matki Boskiej Żurawińskiej przybywających z sąsiednich parafii.
W niedzielnej Mszy św. uczestniczy systematycznie około 40% parafian. Jak mówi ksiądz proboszcz, parafianie bardzo licznie uczestniczą w nabożeństwach okresowych. Podczas rekolekcji adwentowych i wielkopostnych frekwencja wzrasta do około 80%; prawie wszyscy przystępują wtedy do sakramentu pokuty i do Komunii św. Rocznie parafianie przyjmują 25 tys. Komunii św.
Doskonale układa się współpraca ze szkołami: podstawową i gimnazjum. Prawie trzy lata temu Szkoła Podstawowa przyjęła imię sługi Bożego Jana Pawła II - z tej racji szczególnie podkreślane są rocznice wyboru Papieża, a obecnie także jego śmierci. Katechizuje ksiądz proboszcz oraz ks. Radosław Wiśniewski, wikariusz parafii Ligowo, uczący klasy I i II gimnazjum, oraz Monika Filiks, nauczająca dzieci ze szkoły podstawowej. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św., odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz młodzież przygotowująca się do bierzmowania uczestniczą w dodatkowych katechezach organizowanych po niedzielnych Mszach św. Dzieci i młodzież uczestniczą w pielgrzymkach do sanktuariów maryjnych w Częstochowie i Licheniu.
Za muzykę i śpiew w świątyni parafialnej odpowiada organista Jerzy Cendlewski, a o czystość szat liturgicznych dba Danuta Cendlewska.
Jak mówi ks. Mizerski, szczególnym wydarzeniem, które pokazało wiarę i przywiązanie parafian do Kościoła, była choroba i śmierć Jana Pawła II. Mieszkańcy parafii gremialnie uczestniczyli w Mszach św. odprawianych w intencji Ojca Świętego, czuwaniach i modlitewnych apelach. Licznie przybyli też, by uczcić pierwszą rocznicę śmierci Sługi Bożego. Od trzech lat dorośli, młodzież i dzieci pielgrzymują w pieszej pielgrzymce do Skępego. Rokrocznie parafia przyjmuje śniadaniem pątników idących z Płocka do sanktuarium maryjnego w Skępem. Świadczy to o wielkiej życzliwości mieszkańców parafii, umiejących dzielić się z potrzebującymi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dokonania materialne
Jak mówi ksiądz proboszcz, dwa kościoły na terenie parafii potrzebują ciągle napraw i remontów. W ciągu ostatnich trzech lat zostało wymienione nagłośnienie w kościele parafialnym. Wyremontowano częściowo budynek plebanii: wykonano modernizację ogrzewania i izolacji termicznej budynku, wymieniono okna i drzwi, doprowadzono gaz do plebanii, zmieniono instalację c.o. oraz ogrzewanie z węglowego na gazowe.
Sanktuarium żurawińskie jest swoistą wizytówką parafii, dlatego tam wykonywana jest większość prac remontowo-budowlanych. Został sporządzony architektoniczny projekt zagospodarowania przestrzennego terenu wokół sanktuarium, w ubiegłym roku zaś zbudowane zostały kamienne schody pątnicze o powierzchni 200 m2, prowadzące z kościoła do kapliczki ze źródełkiem. Trwają prace przy odwodnieniu świątyni i układaniu drogi procesyjnej z kostki granitowej wokół kościoła. Na inwestycję pozyskano dotację w wysokości 15 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego, ciężar finansowy większości prac ponoszą jednak parafianie.
Przebieg wizytacji
Wizytacja Biskupa Płockiego rozpoczęła się o godz. 14 spotkaniem z wiernymi w sanktuarium maryjnym w Żurawinie. „Nasi ojcowie pozostawili nam spuściznę wiary i tę świątynię. My chcemy pogłębiać naszą wiarę i przekazać ją następcom. Staramy się, by piękno tej świątyni i jej otoczenia podkreślało świętość miejsca, które w sposób szczególny wybrała Matka Boska Żurawińska” - mówiła, witając Księdza Biskupa, przedstawicielka wspólnoty. Po spotkaniu w świątyni Ksiądz Biskup podziwiał ogrom prac materialnych, wykonanych wokół sanktuarium i rozmawiał z mieszkańcami Żurawina, którzy licznie przybyli na spotkanie.
Godzinę później Biskup Stanisław spotkał się w Mochowie z członkami działających przy parafii grup i stowarzyszeń. „Dziękuję za to spotkanie, za obecność tylu osób: dorosłych, dzieci, młodzieży - mówił Ksiądz Biskup do przedstawicieli grup parafialnych. - Chcę wam wszystkim podziękować za waszą gorliwość chrześcijańską, za waszą postawę, za to, że jesteście blisko Kościoła”.
Po spotkaniu z grupami Biskup Płocki udał się na cmentarz parafialny, by tam modlić się za zmarłych. Wizytację zakończyła Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.