Część parafii zamieszkują rodowici klimontowianie, ale nie brakuje ludności napływowej, która osiadła tutaj w związku z powstającą kopalnią węgla „Klimontów”. Parafia liczy ponad 5 tys. wiernych - w większości są to emeryci i renciści. Kiedyś ludzie utrzymywali się z pracy w kopalni, ta jednak została zlikwidowana. Bezrobocie dotknęło większość rodzin, dlatego też w parafii nie zostało za wiele młodych małżeństw czy młodzieży. Wyjechali za pracą, głównie za granicę. W 1994 r. do I Komunii św. przystąpiło 79 dzieci, w 2005 - 41. W 2006 r. na świat przyszło 44 niemowląt, zaś zmarło 86 osób. Te liczby mówią same za siebie - parafia starzeje się.
Jak podkreśla proboszcz parafii, ks. kan. Edward Wiciński, we wspólnocie jest duże grono oddanych, życzliwych ludzi, na których zawsze może liczyć. Obecnie jako wikariusz posługuje ks. Adam Augustyn, zaś jako diakon Marcin Warta. Katechetki - Maria Rodak i Marta Haładus-Massot uczą religii w SP nr 25. Organistą od wielu lat jest Jacek Miszczyk, a obowiązki kościelnego pełni Władysław Kiszka. W kuchni natomiast niezastąpiona jest Danuta Staszczyk.
Parafianie włączają się w życie wspólnotowe: nie brakuje członków III Zakonu św. Franciszka, istnieje 6 kół Żywego Różańca, jest też Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Caritas, Akcja Katolicka, liczne grono ministrantów i lektorów oraz orkiestra dęta. Funkcjonuje również świetlica parafialna.
W parafii istnieje wielkie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego oraz do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W każdy 3. piątek miesiąca odprawiana jest Msza z Koronką do Miłosierdzia Bożego, zaś w każdą środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. „Wierni licznie uczestniczą w tych nabożeństwach, proszą o łaski i doznają ich. Dowodem są wota, które znalazły się w ołtarzach bocznych ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Drugi ołtarz, który powstał w ostatnim czasie poświęcony jest Bożemu Miłosierdziu. Są już projekty trzeciego - ku czci św. Andrzeja Boboli, gdyż jest to drugi Patron parafii” - mówi Ksiądz Proboszcz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu