Reklama

Na koniec roku...

Niedziela włocławska 52/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za kilkadziesiąt godzin Rok Pański 2001 ustąpi miejsca swojemu następcy. Na jedną noc znów zagoszczą w naszych domach, na miejskich rynkach, placach i ulicach szampańska zabawa, ogromna radość, szaleństwo z faktu rozpoczęcia Nowego Roku. Wcześniej będziemy świadkami podsumowań, statystyk, opinii specjalistów, którzy będą debatować, jaki ten rok był oraz co przyniesie ze sobą następny. Roztrząsany będzie pamiętny dzień 11 września i konsekwencje, jakie za sobą przyniósł. Wszyscy będą się zachwycać narodowym bohaterem Adamem Małyszem. Politolodzy i socjologowie skoncentrują się pewnie na komentarzach po ostatnich wyborach, sytuacji gospodarczej, nastrojach społecznych i postaciach z pierwszych stron gazet. Krótkim echem natomiast odbije się wiadomość, że w tym mijającym roku przypadła 100. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, lakonicznie wspomniana zostanie historyczna pielgrzymka Jana Pawła II do Grecji, Armenii i Kazachstanu czy też tragiczna śmierć bp. Jana Chrapka. W centrum uwagi wiadomości z 1 stycznia już 2002 roku będzie świętowanie Nowego Roku na świecie. Tradycyjnie usłyszymy w nich o najdroższych balach za kilka tysięcy złotych, o obrażeniach spowodowanych przez petardy, o naszych rodakach, którzy nie wytrzymali "tempa" i znaleźli się w izbie wytrzeźwień. Krótko mówiąc, nic szczególnego się wtedy nie wydarzy, a czar noworocznego balowania pryśnie wraz z porankiem 2 stycznia, kiedy trzeba będzie iść do pracy, szkoły...

Jest również inny scenariusz przeżywania sylwestrowej nocy - tej jedynej, wyjątkowej w ciągu całego roku. Przenieśmy się wtedy myślami do Watykanu, gdzie o północy Ojciec Święty będzie modlić się w intencji całego świata, prosząc dla nas wszystkich o upragniony pokój. Zajrzyjmy tej nocy do kościoła, w którym być może będzie celebrowana Eucharystia stanowiąca dziękczynienie za minione 365 dni. Połączmy się duchowo z Budapesztem, gdzie młodzież z całej Europy wraz ze wspólnotą TaizeM będzie w ramach "Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię" urzeczywistniać "przypowieść o komunii". Kiedy więc będziemy wznosić liczne toasty o pomyślność w Nowym Roku, warto sobie wtedy uświadomić, że akurat w tym samym momencie ktoś będzie się modlić o naszą pomyślność, zdrowie, powodzenie, karierę, o miłość i wszelkie dobro. Kiedy będziemy składać sobie życzenia, ktoś może za nas będzie dziękować Panu Bogu za to wszystko, co w minionym roku było dla nas ważne, jedyne w swoim rodzaju. Będzie to również świętowanie i radość z nadejścia Nowego Roku, ale przeżyta na pewno głębiej.

Już tak blisko do nocy sylwestrowej. Postarajmy się choć przez chwilę z zadowoleniem obejrzeć się za siebie, spojrzeć na ubiegły rok, a składając sobie wzajemnie życzenia, nie zapomnieć o złożeniu sobie gratulacji z okazji minionego roku.

"Życzę Ci, aby Twój nowy rok

nie musiał wstydzić się przed starym..."

(K. Buchmann)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jozafat – święty od pojednania rodzin, łączy Watykan z Białą Podlaską

2025-04-12 15:23

Vatican News

Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej jest szczególnie związana z Watykanem poprzez postać świętego Jozafata, patrona pojednania. „Za jego wstawiennictwem jednają się rozbite rodziny, małżonkowie, skłócone osoby” – mówi ks. Marian Daniluk, proboszcz parafii, który szerzy kult św. Jozafata

Więcej ...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Więcej ...

Co daje wspólna Wielkanoc

2025-04-13 12:40

Red

Lubię ten okres, kiedy wszystkie Kościoły chrześcijańskie: wschodnie i zachodnie, w tym samym czasie celebrują Wielkanoc, a więc i Wielki Tydzień. Tak jest w tym roku. To pomaga uświadomić, że największe święto chrześcijańskie tak naprawdę łączy nas wszystkich. Bo wierzymy w tego samego Jezusa Chrystusa i mamy wiele wspólnych elementów naszej wiary i praktyk liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Kościół

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich