Reklama

Historia i nowoczesność

Jak nigdzie indziej w parafii Biała historia splata się z nowoczesnością. Dziś przysłonięta kominami ORLEN-u już od ponad ośmiu wieków wiernie trwa przy wierze ojców. Nawet zewnętrznie różni się od innych podmiejskich wspólnot. Nie widać tu tak charakterystycznych dla innych miejscowości nowobogackich quasi-pałaców. Dominuje raczej niska zabudowa, przypominająca tereny położone dalej od wielkich aglomeracji. 1 października tę istniejącą już od XII wieku parafię wizytował bp Roman Marcinkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej

Patron parafii: św. Jadwiga Śląska
Kościół parafialny: pw. św. Jadwigi Śląskiej
Dekanat: Płock-Zachód
Miejscowości: Biała Osiedle, Biała Stara, Biała Nowa, Draganie Nowe, Draganie Stare, Dziarnowo, Kamionki, Mańkowo, Srebrna
Proboszcz: ks. Janusz Zdunkiewicz
Wikariusz: ks. Tomasz Mączyński
Kapelan Domu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia: ks. Andrzej Śmigielski
Organistka: Agata Gadomska
Zakrystian: Jan Małkowski
W parafii działają: rada parafialna, koła Żywego Różańca (5), schola dziecięca, schola młodzieżowa, zespół muzyczny, chór parafialny, ministranci, Papieskie Dzieło Misyjne, Ruch Światło-Życie, grupa szachistów, asysta procesyjna, bractwo Matki Bożej Różańcowej
Współpraca: Urząd Gminy, Szkoła Podstawowa, Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedziele: 8, 10, 12, 17 (od października do Wielkanocy - 16)

Wczoraj i dziś

Początek wspólnoty sięga XII wieku, choć pierwsza wzmianka o kościele pochodzi dopiero z 1383 r. Kolejny kościół wybudowano w 1636 r., obecna świątynia pochodzi natomiast z XIX wieku. Konsekrował ją w 1889 r. bp Henryk Kossowski.
Obecnie wspólnota liczy 3100 mieszkańców, skupionych w 10 wsiach. Na terenie parafii funkcjonuje dom Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym w latach międzywojennych przebywała św. Faustyna.
Proboszcz ks. Janusz Zdunkiewicz, przedstawiając kierowaną przez siebie wspólnotę, zauważył, że wierni są chętni do współpracy, ofiarni i rozmodleni. Doskonale układają się także relacje parafii z gminą, kierowaną przez wójta Tadeusza Wawrzyńskiego. Do wspólnych inicjatyw należą m.in. gminne dożynki, spotkanie opłatkowe dla osób starszych i chorych, a także częsty udział gminnej orkiestry dętej w uroczystościach religijnych. Władze gminy wspierają inicjatywy parafialne także materialnie. Takimi przedsięwzięciami są m.in. wybudowane przy kościele parkingi, a także refundacja kosztów przejazdu najmłodszych parafian na letnie kolonie w Zieluniu.
Z parafią współpracuje też miejscowa Szkoła Podstawowa. Wyrazy tej współpracy to m.in. liczny udział uczniów i nauczycieli w rekolekcjach, religijnym rozpoczęciu i zakończeniu roku szkolnego, w obrzędach środy popielcowej i uroczystości św. Stanisława Kostki. Nauczyciele wraz z uczniami przygotowują także wystawiane w świątyni programy: z okazji 11 Listopada i Bożego Narodzenia. Obecnie trwają przygotowania do nadania szkole imienia Jana Pawła II, poświęcenia sztandaru i nowej sali gimnastycznej.
We wspólnocie są jednak też problemy. - Wielu ludzi żyje, jakby Boga nie było; pochłania ich całkowicie praca i zabieganie o dobra materialne - mówił ksiądz proboszcz, dodając, że wielu rodzinom nieobca jest plaga pijaństwa, zaś niektórzy młodzi zaczynają brać narkotyki. Problemem jest też grupa młodzieży, która często zaraz po bierzmowaniu przestaje chodzić do kościoła.

Reklama

Duszpasterstwo

Bogactwo życia duszpasterskiego oddaje m.in. wysoka frekwencja na Mszach św. niedzielnych, w których uczestniczy do 1200 osób. Ponadto parafianie chętnie biorą udział w środowym Różańcu i Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, piątkowej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w modlitwach o beatyfikację Jana Pawła II, które mają miejsce w każdą I sobotę miesiąca o godz. 20. W I piątki obok dorosłych modlą się kandydaci do bierzmowania oraz dzieci. Tego dnia kapłani odwiedzają też z Komunią św. 22 osoby chore. W I czwartki miesiąca wspólnota prosi o powołania kapłańskie i zakonne. Jest to szczególnie ważna intencja, bowiem z parafii Biała już od 50 lat nie było powołania kapłańskiego. Od maja do października odprawiane jest nabożeństwo fatimskie z procesją wokół kościoła, dużą frekwencją cieszą się też nabożeństwa okresowe. Godne podkreślenia są Roraty w czasie Adwentu, w których uczestniczy codziennie wielu parafian, w tym ok. 50 dzieci.
W parafii rocznie udzielanych jest ok. 40 tys. Komunii św. Jak podkreśla ksiądz proboszcz, jest to owoc tego, że pracuje tu dwóch kapłanów, stąd też wierni mogą często przystępować do sakramentu pokuty i do Stołu Pańskiego.
Obok tradycyjnych form oddziaływania duszpasterze parafii Biała chętnie podejmują nowe wyzwania. Już trzykrotnie odbyły się tu dwudniowe spotkania osób chorych i niepełnosprawnych oraz ich opiekunów z różnych stron diecezji. Chorzy nocowali w domach parafian, zaś w ciągu dnia przebywali przy plebanii i w domu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Inna inicjatywa to letni wypoczynek dla stuosobowej grupy członków dziecięcych grup parafialnych, którzy od 4 lat spędzają kilka dni w rodzinnej parafii księdza proboszcza w Zieluniu (dekanat żuromiński). W tym roku dzieci mogły też wziąć udział w półkoloniach, organizowanych przez parafię i gminną bibliotekę.
Co roku w czerwcu parafia gości neoprezbiterów, którzy odwiedzają m.in. dom sióstr, a także biorą udział w uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Materialne osiągnięcia parafii zaprezentował przedstawiciel rady gospodarczej. W latach 2002-2003 wymieniono w organistówce 5 okien, wykonano remont kuchni, w plebanii wymieniono 13 okien, założono alarm w kościele i plebanii. Nastąpiła rozbiórka starego domu parafialnego, przygotowano i powiększono parking, w budynku parafialnym urządzono i wyposażono mieszkanie dla wikariusza, wykonano instalację wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą, odnowiono 2 monstrancje, 2 kielichy, patenę i puszkę.
W 2004 r. wykonano poduszki na ławki w świątyni i zakonserwowano ogrodzenie wokół kościoła. Na plebanii nastąpiła dalsza modernizacja instalacji CO, instalację kanalizacyjną podłączono natomiast do kolektora ściekowego. Otynkowano bramę przed kościołem, wymieniono rynny na plebanii i w części kościoła od strony prezbiterium, zmodernizowano i odremontowano także 2 sale w domu parafialnym.
Rok 2005 przyniósł remont połowy wnętrza plebanii, wykonanie ogólnodostępnego sanitariatu oraz wymianę dachu na domu wikariusza i na salach parafialnych. Wykonana została elewacja z dociepleniem budynku, powstało pomieszczenie do produkcji świec, zaś na budynku gospodarczym wymieniono pokrycie dachu, rynny i elewację zewnętrzną. Dokonano też wymiany pokrycia dachowego na garażu przy organistówce.
W 2006 r. przeprowadzony został kapitalny remont organów, wymieniono nagłośnienie w kościele, zakupiono też chodnik do świątyni. Wybudowano iluminowaną figurę Pana Jezusa, która stanęła w ogrodzie plebańskim. Na cmentarzu zbudowano śmietnik.
Plany gospodarcze obejmują m.in remont dachu wraz z wymianą pokrycia na kościele.

Przebieg wizytacji

Pasterska wizyta rozpoczęła się Mszą św. o godz. 10, sprawowaną przez miejscowych duszpasterzy w obecności Księdza Biskupa. Kolejnej Eucharystii, połączonej z udzieleniem sakramentu bierzmowania, przewodniczył Biskup Roman. W homilii Pasterz wzywał młodych, by nie bali się pójść za Chrystusem, lecz otwierali dla niego swe serce. Apelował także, by pozwolili działać Duchowi Świętemu także w dorosłym życiu.
Popołudniowa część wizytacji rozpoczęła się spotkaniem z 5 osobami chorymi ze wsi Srebrna, po czym Ksiądz Biskup spotkał się z wiernymi na parafialnym cmentarzu, gdzie polecił miłosiernemu Bogu zmarłych.
O godz. 17 rozpoczęła się Msza św. ingresowa. Przed Eucharystią grupy parafialne złożyły sprawozdania z działalności. W homilii Biskup Roman podkreślił wielkie zaangażowanie świeckich w życie parafialne, dziękując jednocześnie kapłanom za dobrą współpracę z parafianami. „Każdy z was, mówiąc o swojej działalności, przekazywał cząstkę siebie - swej pracy, zaangażowania, trudu. Dzięki temu mogłem przekonać się, czym jest parafia Biała. A jest ona żywą częścią Kościoła, z którym ma łączność przez modlitwę i sakramenty, które sprawują dla was wasi duszpasterze”.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Teologia? Czy warto ją studiować?

2024-05-14 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie